Տվյալ անձը հանդիսանում է Ֆրանսիայում վարչապետի ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը.Վարչապետի աշխատակազմը պարզաբանել է, թե ինչ հիմքով է արգելվել Մուրադ Փափազյանի մուտքը Հայաստան 07/22/2022   10:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, արձագանքելով «Արմենպրես»-ի հարցին, պարզաբանել է, թե ինչ հիմքով է հուլիսի 13-ին արգելվել Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) նախագահ Մուրադ Փափազյանի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
-Խնդրում ենք պարզաբանել, թե ի՞նչ հիմքով է արգելվել Ֆրանսիայի քաղաքացի, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) նախագահ, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Ֆրանկ Փափազյանի մուտքը Հայաստան:
-Հայտնում ենք, որ Ձեր կողմից նշված անձի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է՝ հիմք ընդունելով «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի «գ» և «զ» կետերը:
Տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը: Ավտոշարասյան ուղղությամբ նետվել են տարբեր իրեր, առարկաներ: Վարչապետի ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոմեքենան ենթարկվել է հարձակման և ստեղծված իրավիճակը հաղթահարվել է միայն ֆրանսիական ոստիկանության և անվտանգության ուժերի ջանքերի արդյունքում:
Այդ մասին վկայող տվյալներ հրապարակվել են տարբեր լրատվամիջոցների կողմից, իսկ տեսանյութերն առկա են նաև համացանցում: Ոչ միայն Ձեր կողմից նշված անձի, այլեւ հարձակման ակտիվ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է: Ընդ որում, Հայաստանի Հանրապետությունը որեւէ վերապահում չունի խաղաղ ակցիաների որեւէ մասնակցի նկատմամբ: Իսկ հարձակումների կազմակերպիչների եւ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն՝ օրենքով սահմանված կարգով արգելվել է:
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածը սահմանում է այն հիմքերը, որոնք թույլ են տալիս մերժել օտարերկրացուն մուտքի վիզայի տրամադրումը (ժամկետի երկարաձգումը), ուժը կորցրած ճանաչել տրամադրված մուտքի վիզան կամ արգելել մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
20:11 21/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլին էդպես էլ ասեք. Սյունիքի կորցնելու վտանգը 99 տոկոս է. քաղաքացի (տեսանյութ)
19:19 21/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են խաղողի վերամշակման հետ կապված խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները
17:21 21/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին է ներկայացվել Գնումների համակարգի զարգացման հայեցակարգի նախագիծը
11:43 21/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատաիրավական համակարգը կթվայնացվի․ հակակոռուպցիոն դատարաններ կստեղծվեն երեք ատյաններում

Аппарат премьер-министра Армении назвал основания запрета на въезд в Армению Мураду Папазяну 07/22/2022   11:51  |  Лента новостей
В Управлении информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра РА, отвечая на вопрос «Арменпресс», пояснили, на каком основании председателю Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) Мураду Папазяну 13 июля был запрещен въезд в Республику Армения.
- Уточните, пожалуйста, на каком основании Мураду Франку Папазяну, гражданину Франции, председателю Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF), члену Бюро АРФД был запрещен въезд в Армению.
- Сообщаем, что въезд указанного вами лица в Республику Армения был запрещен на основании пунктов «Г» и «З» статьи 8 Закона Республики Армения «Об иностранцах».
Этот человек является одним из лиц, организовавших 1 июня прошлого года у посольства РА во Франции нападение на кортеж правительственной делегации во главе с премьер-министром. В сторону кортежа были брошены различные вещи и предметы. На автомобиль премьер-министра с государственным флагом РА было совершено нападение, и лишь благодаря усилиям французской полиции и сил безопасности ситуацию удалось уладить.
Информация, свидетельствующая об этом, была опубликована в различных СМИ, есть видеоматериал и в интернете. Въезд в Республику Армения запрещен не только упомянутому вами лицу, но и другим активным участникам нападения. При этом Республика Армения не имеет каких-либо оговорок в отношении участников мирных акций. А организаторам и участникам нападений запрещен въезд в Республику Армения в соответствии с законом.
Статья 8 Закона Республики Армения «Об иностранцах» определяет основания, позволяющие отказать иностранцу в выдаче визы (продлении ее срока), признать утратившей силу выданную визу или запретить въезд в Республику Армения.