Սիրիային հարված հասցնելով ապակայունացվում է տարածաշրջանը․ Իրանի հոգևոր առաջնորդը՝ Էրդողանին 07/19/2022   16:04  |  Միջազգային լրահոս
Սիրիային ռազմական հարված հասցնելն ապակայունացնում է տարածաշրջանը։ Այդ մասին, Reuters-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Խամենեին՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Իրանի հոգևոր աառջնորդը շեշտել է, որ Սիրիայում ցանկացած ռազմական գործողություն վնաս են հասցնում Թուրքիային, Սիրիային և տարածաշրջանին ու օգնում ահաբեկիչներին։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սիրիական հակամարտությանը նվիրված գաագթնաժողովին մասնակցելու նպատակով գտնվում է Իրանում։
15:46 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանում ձերբակալվել է ադրբեջանական ծագմամբ ռեժիսորը՝ ազգային անվտանգության նկատմամբ ոտնձգություն անելու համար
15:41 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԽամենեին՝ Էրդողանին. Իրանը դեմ կլինի Հայաստանի հետ Իրանի սահմանը փակելու քաղաքականությանը
15:13 19/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԹեհրանում մեկնարկել է Իրան -Թուրքիա համագործակցության խորհրդի նիստը
22:41 18/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը ժամանել է Իրան, որտեղ կկայանա նրա հանդիպումը Պուտինի հետ
20:20 18/07/2022  |  ՔաղաքականԱզդեցության գոտիների վերաբաժանումներ են տեղի ունենում, Իրանի, ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների համար Հայաստանն ընտրվել է միայն որպես հանդիպման վայր է.Հայկ Նահապետյան
17:17 17/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանում հայտարարել են երկրում միջուկային ռումբի արտադրության տեխնիկական հնարավորությունների առկայության մասին
13:53 17/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
23:23 13/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը վախենում է Իրանի՝ գեներալ Սուլեյմանիի սպանության համար վրեժ լուծելու փորձերից
14:02 13/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԱլի Շամխանին կմեկնի Բաքու. Երեւանում նա խոսել էր իրանական կարմիր գծերի մասին՝ անընդունելի համարելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ
13:46 13/07/2022  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստան մեկնող ռուսական բեռնատար գնացքն առաջին անգամ կանցնի Իրանով

"Эта затея пойдет во вред всему региону": Хаменеи предостерег Эрдогана от начала военной операции в Сирии 07/19/2022   16:46  |  Международные новости
Духовный лидер и руководитель Ирана Али Хаменеи во вторник в разговоре с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом предостерег Анкару от начала военной операции на севере Сирии, передает ТАСС.
"Эта затея точно пойдет во вред и Сирии, и Турции, а также всему региону", - сказал Хаменеи, слова которого приводит агентство IRNA. "Сирийские вопросы должны решаться путем диалога, и Россия, Иран и Турция должны решить эту проблему через переговоры", - отметил он.
2 июля президент Сирии Башар Асад обвинил руководство Турции в том, что оно пытается "под надуманным предлогом оправдать готовящееся вторжение на сирийскую территорию". По его словам, действия Анкары представляют собой "грубое нарушение международного права и Устава ООН, а также принципов добрососедства".
Ранее Эрдоган заявил, что вооруженные силы республики намерены провести новую трансграничную операцию на севере Сирии - в Телль-Рифаате и Манбидже, а затем военные действия, по его словам, охватят Айн-эль-Араб и Айн-Иссу, напоминает агентство.
15:11 19/07/2022  |  Международные новостиВ Тегеране проходит заседание Совета сотрудничества высокого уровня Турция-Иран
12:54 11/12/2020  |  Международные новостиГлава МИД Ирана: Эрдоган подрывает суверенитет Азербайджана
11:35 10/01/2018  |  Международные новостиПослы Ирана и России в Турции были вызваны в МИД
15:54 26/04/2017  |  Международные новостиМИД Ирана раскритиковал действия Турции в Ираке и выразил Багдаду поддержку
14:53 21/02/2017  |  Международные новостиНапряжение между Тегераном и Анкарой нарастает: посол Турции вызван в МИД Ирана
16:41 05/01/2017  |  Международные новостиИран считает безответственными заявления МИД Турции о нарушениях перемирия в Сирии
17:17 30/03/2015  |  Международные новостиМИД Ирана вызвал поверенного в делах Турции из-за высказываний Эрдогана