Ռուբեն Վարդազարյանի և Գագիկ Ջհանգիրյանի հանդիպման միակ վկային՝ Ստեփան Միքայելյանին, կանչել են հարցաքննության 07/12/2022   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի և Գագիկ Ջհանգիրյանի հանդիպման միակ վկան՝ ԲԴԽ անդամ Ստեփան Միքայելյանը, ծանուցվել է հարցաքննության համար՝ Ռ. Վարդազարյանի հրապարակած աղմկահարույց ձայնագրության վերաբերյալ ՔԿ-ում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում։ ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Վարդան Թադևոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը՝ նշելով, որ ԲԴԽ անդամ Ստեփան Միքայելյանը ՀՀ դատական օրենսգրքով սահմանված կարգով ծանուցվել է իր մասնակցությամբ, որպես վկա, «հարցաքննություն» քննչական գործողություն իրականացնելու մասին։
Նշենք, որ ավելի վաղ ՔԿ-ում վկայի կարգավիճակով հարցաքննվել էր նաև Ռուբեն Վարդազարյանը, ցուցմունք տվել։ Նա մեզ հետ զրույցում հայտնել էր, որ ձայնագրության ամբողջական տարբերակը չի տրամադրի քննիչին։
ՔԿ-ից փորձեցինք պարզել՝ արդյո՞ք Գագիկ Ջհանգիրյանն արդեն հարցաքննվել է, սակայն այս հարցի վերաբերյալ տեղեկություն չտրամադրվեց։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին Ռուբեն Վարդազարյանը հրավիրած ասուլիսում աղմկահարույց ձայնագրություն էր հրապարակել, որի համաձայն՝ Վարդազարյանին վարչապետի անունից առաջարկվել է հրաժարական տալ, իսկ Ջհանգիրյանն էլ ստանձնել է միջնորդի դեր՝ երաշխավորելով, որ նրա նկատմամբ հետապնդումներ չեն իրականացվի, եթե հրաժարական ներկայացնի։ Ջհանգիրյանը հանրայինի եթերում անձամբ խոստովանել է, որ բանակցություններ իսկապես վարել է Վարդազարյանի հետ՝ հրաժարական տալու համար։ Ավելին, հայտարարել է, ԲԴԽ նախագահին հրաժարական պարտադրելն այնքան էլ հեշտ գործ չէ ու ինքը նրա նկատմամբ հոգեբանական հնարքներ է կիրառել, «կուտ» տվել։ Աղմկահարույց ձայնագրությունից և առավել անհասկանալի հարցազրույցից օրեր անց հայտարարվեց, թե Գագիկ Ջհանգիրյանն ունի առողջական խնդիրներ և ենթարկվել վիրահատության։ Ակնառու էր, որ Ջհանգիրյանը առողջական խնդիրների քողի ներքո պատրաստվում է հրաժարական տալ, իսկ հուլիսի 1-ին արդեն պաշտոնապես հաստատվեց՝ Ջհանգիրյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել։
ՀՀ քննչական կոմիտեում Ռ. Վարդազարյանի կողմից հրապարակված ձայնագրության կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով նախաձեռնվել է վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածի հատկանիշներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Պաշտոնատար անձի կողմից իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելը կամ իր ծառայողական պարտականությունը չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կամ այնպիսի արարք կատարելը, որը չի բխում իր լիազորություններից կամ դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, որն էական վնաս է պատճառել անձի կամ կազմակերպության իրավունքներին, ազատություններին կամ օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին) մասով և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ արդարադատության կամ որպես դատարան` օրենքով նախատեսված այլ լիազորությունների իրականացումը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը կամ գործի քննությունը խոչընդոտելու նպատակով դատախազի, քննիչի, քննչական մարմնի ղեկավարի, հետաքննության մարմնի, փաստաբանի կամ ներկայացուցչի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելը)։
10:11 09/07/2022  |  ՄամուլՌուբեն Վարդազարյանը հարցաքննվել է. «Ժողովուրդ»
19:03 08/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդազարյանն այսօր հարցաքննվել է ՔԿ-ում՝ աղմկահարույց ձայնագրության գործով. Ձայնագրության ամբողջական տարբերակը քննիչին չի տրամադրի
22:22 07/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդազարյանին հարցաքննության են կանչել
11:02 07/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները դադարեցնելու որոշման դեմ բողոքը կքննարկվի մոտակա օրերին. Բեքմեզյան
10:21 06/07/2022  |  Մամուլ«Ինքը մեր ընկերն է». Վիրահատվելուց հետո Ջհանգիրյանը լավ չէ՞. «Իրավունք»
09:53 06/07/2022  |  ՄամուլԳագիկ Ջհանգիրյանը հրաժարական է տվել Նիկոլ Փաշինյանին վիրավորելու համար. «Ժողովուրդ»
14:35 04/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ջհանգիրյանի՝ ԲԴԽ անդամի լիազորություններն այսօրվանից դադարեցված են. ԲԴԽ որոշումը

Единственного свидетеля встречи Рубена Вардазаряна и Гагика Джангиряна вызвали на допрос 07/12/2022   15:32  |  Лента новостей
Члена Высшего судебного совета Армении Степана Микаеляна, единственного свидетеля встречи бывшего председателя ВСС РА Рубена Вардазаряна и Гагика Джангиряна, уведомили о вызове на допрос в рамках уголовного производства, инициированного в СК в связи с опубликованной Вардазаряном скандальной аудиозаписью.
Пресс-секретарь Следственного комитета РА Вардан Тадевосян в беседе с “ФактИнфо” подтвердил информацию, отметив, что член ВСС Степан Микаелян в порядке, установленном Судебным кодексом РА,  извещен о проведении следственного действия “допрос” с его участием в качестве свидетеля.
Отметим, что ранее в СК в качестве свидетеля был допрошен также Рубен Вардазарян. В беседе с агентством он заявил, что не предоставил полную версию записи следователю.
ИА “ФактИнфо” также попыталось уточнить в СК, был ли уже допрошен Гагик Джангирян, однако информацию по этому поводу не предоставили.
Напомним,  на созванной 20 июня пресс-конференции Рубен Вардазарян опубликовал скандальную аудиозапись, согласно которой ему от имени премьера было предложено подать в отставку. А Джангирян выступил в роли посредника, гарантируя Вардазаряну отказ от осуществления преследования в случае его ухода в отставку. Джангирян в эфире Общественного телевидения Армении признался, что вел переговоры с Вардазаряном относительно отставки. Более того, он заявил, что вынудить председателя ВСС подать в отставку не так-то просто, и что он применил в отношении него психологический трюк, прибег к "наживке". Спустя несколько дней после публикации скандальной аудиозаписи и непонятного интервью было заявлено о том, что состояние здоровья Гагика Джангиряна резко ухудшилось, после чего его госпитализировали в больницу, где прооперировали. А уже 1 июля появилась  официальная информация о том, что Джангирян подал заявление об отставке.
В Следственном комитете по подготовленным в связи с опубликованной Вардазаряном аудиозаписью материалам было инициировано производство по признакам двух статей Уголовного кодекса - по ч. 1 ст.  441(использование должностным лицом своих властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия во вред государственных или служебных интересов, или неисполнение или ненадлежащее исполнение им своих полномочий, или совершение им такого деяния, которое не вытекает из его полномочий или находится вне рамок его полномочий, что причинило существенный вред правам, свободам или законным интересам лица или организации, или законным интересам общества или государства)  и п. 2 части 2 ст. 486(вмешательство в любой форме в деятельность прокурора, следователя, руководителя следственного органа, органа дознания, адвоката или представителя в целях воспрепятствования деятельности суда или расследованию дела в целях воспрепятствования осуществлению правосудия или других полномочий, предусмотренных законом в качестве суда, совершенное с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия).