Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները դադարեցնելու որոշման դեմ բողոքը կքննարկվի մոտակա օրերին. Բեքմեզյան 07/07/2022   11:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին որոշման դեմ բողոքը ԲԴԽ-ում դեռ չի քննարկվել։
ԲԴԽ ամդամ Գրիգոր Բեքմեզյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրուցում ասաց, որ բողոքի լուծման համար 2 ամիս ժամկետ է սահմանված, կարծում է՝ մոտակա օրերին այն կքննարկվի։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 23-ին ԲԴԽ-ն դադարեցրեց Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները՝ որպես կարգապահական տույժ, իսկ վարույթը հարուցվել էր Գրիգոր Բեքմեզյանի, Լիպարիտ Մելիքջանյանի, Դավիթ Խաչատուրյանի նախաձեռնությամբ՝ որպես հիմք մատնանշելով լրատվականներից մեկում հրապարակված հարցազրույցը, որտեղ Վարդազարյանն անդրադարձել է ՍԴ որոշմանը՝ Գագիկ Ջհանգիրյանի՝ ԲԴԽ անդամ ընտրվելու դիմումի վերաբերյալ։ Ռ. Վարդազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը քննարկվել է առանց Ռ. Վարդազարյան ու նրա փաստաբանի ներկայության՝ խախտելով նրանց՝ լսելի լինելու իրավունքը։
Բացի այդ՝ հետագայում պարզվել է, որ Վարդազարյանն ունեցել է առողջական խնդիրներ, ինչով պայմանավորված չի ներկայացել նիստին։ Հունիսի 20-ին հրավիրած ասուլիսում Ռ.Վարդազարյանը աղմկահարույց ձայնագրություն է հրապարակել, որի համաձայն՝ Վարդազարյանին վարչապետի անունից առաջարկվել է հրաժարական տալ, իսկ Ջհանգիրյանն էլ ստանձնել է միջնորդի դեր՝ երաշխավորելով, որ նրա նկատմամբ հետապնդումներ չեն իրականացվի, եթե հրաժարական ներկայացնի։ Ջհանգիրյանը հանրայինի եթերում՝ խոստովանել է, որ բանակցություններ վարել է Վարդազարյանի հետ՝ հրաժարական տալու համար։ Ավելին, հայտարարել է, որ ԲԴԽ նախագահին հրաժարական պարտադրելն այնքան էլ հեշտ գործ չէ ու ինքը նրա նկատմամբ հոգեբանական հնարքներ է կիրառել, «կուտ» տվել։
Այլ խոսքով՝ ձայնագրության հրապարակմամբ, ինչպես նաև՝ դրան հաջորդող հարցազրույցով փաստվել է, որ Վարդազարյանի նկատմամբ հետապնդումը քաղաքական բնույթի է, իսկ իր վերաբերյալ կարգապահական վարույթի քննությանը մասնակցել է բացարկման ենթակա անձ՝ Գ. Ջհանգիրյանը։ Ոչ պատշաճ դատարանի, ինչպես նաև՝ առողջական խնդիրներով պայմանավորված նիստին ներկա չգտնվելու հանգամանքներով պայմանավորված Վարդազարյանը բողոք է ներկայացրել ԲԴԽ՝ նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով։ Բացի այդ՝ Վարդազարյանը բարձրացնում է նաև օրենսդրական բացի խնդիր՝ կապված ԲԴԽ անդամի նկատմամբ հանձնախմբի կողմից վարույթի հարուցման և հետագայում միջնորդության քննությանը հանձմախմբի անդամների մասնակցության հետ։ Բողոքից բացի Վարդազարյանը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պահանջելով բողոքի վերաբերյալ քննությունը և դրա լուծումը կատարել մինչև հուլիսի 27-ը՝ Դատավորների ընդհանուր ժողովը, որի օրակարգում լինելու է ԲԴԽ դատավոր անդամի ընտրության հարցը։
Գրիգոր Բեքմեզյանը հստակ ժամկետներ չնշեց, միայն հավելեց՝ այդ միջնորդությունը ևս կքննարկվի՝ օրենքով նախատեսված ժամկետներում։
09:57 07/07/2022  |  ՄամուլԵՄ-ն ուշադիր հետևում է ԲԴԽ գործունեությանը. «Ժողովուրդ»
17:19 05/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր բոլորի ձգտումը պետք է լինի Մայր օրենքում ամրագրված արժեքներին հավատարիմ մնալը. ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարի ուղերձը
15:33 04/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Խաչատուրյանի օգտին դատավորները չեն քվեարկել. ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կկատարի Ստեփան Միքայելյանը
12:40 04/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ անդամ Լիպարիտ Մելիքջանյանի լիազորությունները դադարեցվել են. Մելիքջանյանը գնում է Վճռաբեկ դատարան
11:30 04/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդազարյանի ներկայացուցիչը միջնորդություն է ներկայացրել ԲԴԽ՝ պահանջելով հետաձգել ԲԴԽ նախագահի ընտրությունը

Жалоба на решение о прекращении полномочий экс-главы ВСС Армении Рубена Вардазаряна будет рассмотрена в ближайшие дни 07/07/2022 11:33 | Лента новостей
Жалобу на решение о прекращении полномочий бывшего председателя Рубена Вардазаряна в ВСС еще не рассмотрели.
Как сообщил в беседе с “ФактИнфо” член ВСС Григор Бекмезян, для разрешения жалобу установлен двухмесячный срок, в ближайшие дни она будет рассмотрена.
Напомним, 23 июня ВСС прекратил полномочия Рубена Вардазаряна в качестве дисциплинарного взыскания. А дисциплинарное производство против Вардазаряна было возбуждено по инициативе трех членов ВСС. Для возбуждения дисциплинарного производства обратились Григор Бекмезян, Липарит Меликджанян и Давид Хачатурян. Поводом для инициирования производства стало опубликованное в одном из СМИ интервью, в котором Вардазарян сослался на решение КС, связанное с заявлением об избрании Гагика Джангиряна членом ВСС. При этом ВСС рассмотрел ходатайство о привлечении Вардазаряна к дисциплинарной ответственности без участия последнего и его адвоката, нарушив их право быть выслушанными.
Кроме того, выяснилось, что у Рубена Вардазаряна возникли проблемы со здоровьем, что и стало причиной его неявки на заседание.
На созванной 20 июня пресс-конференции Рубен Вардазарян опубликовал скандальную аудиозапись, согласно которой ему от имени премьера было предложено подать в отставку. А Джангирян выступил в роли посредника, гарантируя Вардазаряну отказ от осуществления преследования в случае его ухода в отставку. Джангирян в эфире Общественного телевидения Армении признался, что вел переговоры с Вардазаряном относительно отставки. Более того, он заявил, что вынудить председателя ВСС подать в отставку не так-то просто, и что он применил в отношении него психологический трюк, прибег к "наживке".
Иными словами, публикация записи разговора, а также последовавшее за этим интервью подтвердили, что преследование Вардазаряна носит политический характер, а в рассмотрении дисциплинарного производства участвовал человек, подлежащий отводу, - Г. Джангирян.
Вардазарян подал жалобу в ВСС на основании вновь открывшихся обстоятельств. Кроме того, Вардазарян также указал на законодательный пробел, связанный с возбуждением производства комитетом в отношении члена ВСС и последующим участием членов комитета в рассмотрении ходатайства. Помимо жалобы, Вардазарян подал ходатайство с требованием рассмотрения и разрешения жалобы до 27 июля в Общее собрание судей, в повестку дня которого будет включен вопрос о выборах судьи ВСС.
Григор Бекмезян воздержался от указнаия конкретных сроков. Он лишь добавил, что ходатайство также будет рассмотрено в предусмотренные законом сроки.