Սահմանադրությունը մեր քաղաքացիների ազատությունների և հասարակական հարաբերությունների կայունության գլխավոր երաշխավորն է.ՀՀ նախագահի ուղերձը՝ Սահմանադրության օրվա առթիվ 07/05/2022   10:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ, որում, մասնավորապես, ասված է․
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Հուլիսի 5-ը՝ Սահմանադրության օրը Հայաստանի Հանրապետության ամենակարեւոր տոներից մեկն է: Սահմանադրությունը ոչ միայն մեր պետության մայր օրենքն ու խորհրդանիշն է, այլեւ մեր պետականության անկախության, մեր քաղաքացիների ազատությունների եւ հասարակական հարաբերությունների կայունության գլխավոր երաշխավորը:
Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո հանրային ու մասնագիտական լայն շրջանակների ջանքերով, միջազգային լավագույն փորձի կիրառմամբ ու նաեւ մեր նորաստեղծ հանրապետության առարկայական փորձառնության արդյունքում ստեղծվեց մեր Սահմանադրությունը՝ որպես գրավական մեր երկրի կայացման ու ամրացման:
1995 թվականից ի վեր, մեր Սահմանադրությունը տարբեր փորձություններ է հաղթահարել՝ ընդհուպ մայր օրենքի արմատական փոփոխությունները, սակայն բոլոր դեպքերում Սահմանադրությունը եղել եւ մնում է պետական կառուցակարգի հավասարակշռության առանցքը:
Ուստի Սահմանադրությունն ունի ոչ միայն վերացական գաղափարաբանական դերակատարություն, այլեւ զուտ առարկայան եւ գործառնական, քանի որ հենց երկրի մայր օրենքն է ապահովում քաղաքացիների եւ պետական կառույցների, պետական տարբեր մարմինների, իշխանության երեք թեւերի միջեւ ներդաշնակ հարաբերությունները: Այս առումով Սահմանադրությունը երկրի հանրային, քաղաքական ու պետական կյանքի կազմակերպման կարեւորագույն հենասյուներից մեկն է:
Սիրելի հայրենակիցներ շնորհավորհում եմ բոլորիս այս կարեւոր տոնական օրվա կապակցությամբ»:
13:39 25/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահ, «Հայաստան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը
16:31 14/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Վահագն Խաչատուրյանին հավատարմագրերն է հանձնել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նորանշանակ դեսպանը
11:46 13/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ռուսաստանի օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատուն
10:00 08/06/2022  |  ՄամուլՈւմ հաշվին է 12 հոգանոց պատվիրակությունը նախագահի գլխավորությամբ մեկնել Շվեյցարիա. «Ժողովուրդ»
17:37 31/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ
17:35 31/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Թբիլիսիի «Հերոսների» հրապարակ
17:55 28/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության տոնի առիթով մի խումբ զինծառայողներ և կամավորականներ են պարգևատրել
10:19 27/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել
16:30 26/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչը

"Конституция – главный гарант нашей государственной независимости": президент поздравил граждан Армении 07/05/2022 11:05 | Лента новостей
Президент Армении Ваагн Хачатурян направил послание по случаю Дня Конституции. В послании, в частности, говорится:
"Дорогие граждане Республики Армения!
5 Июля – День Конституции, один из важнейших праздников Республики Армения. Конституция – это не только Основной закон и символ нашего государства, но также главный гарант нашей государственной независимости, свобод наших граждан и стабильности общественных отношений.
После провозглашения независимости Армении усилиями широких общественных и профессиональных кругов, с применением лучшего международного опыта и также в результате практического опыта новосозданной Республики была создана наша Конституция как залог нашего становления и укрепления.
С 1995 года наша Конституция преодолевала различные испытания, вплоть до коренных изменения Основного закона, однако во всех случаях Конституция была и остаётся стержнем равновесия государственного устройства.
Следовательно, Конституция имеет не только абстрактную идеологическую роль, но и чисто предметную и практическую, поскольку именно Основной закон страны обеспечивает гармонические отношения между гражданами и государственными структурами, различными государственными органами, тремя ветвями власти. В этом плане Конституция является одним из важнейших столпов организации общественной, политической и государственной жизни.