Կենսաթոշակներն ու նվազագույն աշխատավարձը 2023թ–ի հունվարից կբարձրանան. Բանաձևի մասին կխոսենք առաջիկայում.Փաշինյան (տեսանյութ) 06/30/2022 11:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Հարկային եկամուտների մասով հավաքագրվել է 47 մլրդ դրամով ավել գումար, քան կանխատեսվում էր։ ԵԱՏՄ մաքսային հատկացումներից 10 մլրդ դրամից ավել էլ դեռ պետք է ստանանք։ Այդ մասին Գործադիրի այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետը՝ հավելելով, որ ըստ այդմ՝ կիսամյակի պլանը կգերակատարվի 60 մլրդ դրամով։
Անդրադառնալով գալիք տարվա ծրագրերին՝ վարչապետը նշեց, որ նախատեսվում է 2023թ․ հունվարի 1-ից բարձրացնել և՛ կենսաթոշակները, և նվազագույն աշխատավարձը։
«Նախատեսում ենք նվազագույն աշխատավարձը 68-ից դարձնել 75 հազար դրամ։ Հանգել ենք նրան, որ մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստի չափը ևս պետք է բարձրացնենք 28 600 դրամից դարձնելով 30 700 դրամ, ընդ որում՝ երեխայի խնամքի նպաստ պետք է ստանան բոլոր մայրերը՝ անկախ բնակության վայրից, աշխատել-չաշխատելու հանգամանքից»,-Կառավարության նիստին նշեց Նիկոլ Փաշինյանը և հավելեց, որ 2023թ․ հունվարի 1-ից գյուղական բնակավայերում ապրող մայրերը կշարունակեն կրկնակի բարձր երեխայի խնամքի նպաստ ստանալ՝ արդեն 61 400 դրամի չափով։

Власти Армении анонсировали повышение пенсий и минимальной зарплаты с 1 января 2023 года 06/30/2022 12:12 | Экономика
Доходы от налоговых поступлений превысили прогнозируемую сумму на 47 млрд драмов, еще 10 млрд драмов планируется получить от таможенных отчислений ЕАЭС. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг. Он добавил, что полугодовой план будет перевыполнен на 60 млрд драмов.
Коснувшись планов на грядущий год, премьер отметил, что кабмин с 1 января 2023 года планирует повысить пенсии и минимальную зарплату. Формулу, по его словам, планируется обсудить в ближайшее время.
“Минимальный размер оплаты труда планируется повысить с 68 тыс. до 75 тыс драмов”, - сообщил Пашинян.
Он также проинформировал, что пособие по уходу за ребенком до двух лет будет увеличено с 28 600 до 30 700 драмов вне зависимости от того, работает мать или нет, и живет ли она в городе или в селе.
Пашинян добавил, что с 1 января 2023 года проживающие в селах матери продолжат получать двойное пособие по уходу за ребенком, на сей раз уже в размере 61 400 драмов.