Պահանջում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը նստի մեղադրյալի աթոռին.Զոհված զինծառայողների հարազատները բողոքի ակցիա են անում Դատախազության շենքի առջև 06/30/2022   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զոհված զինծառայողների հարազատները բողոքի ակցիա են անում Դատախազության շենքի առջև: Նրանք պահանջում են, որ Քննչական կոմիտեում 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (պաշտոնական լիազորությունների չարաշահում, որն առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) հարուցված քրեական գործը փոխանցել ԱԱԾ-ին։ Ծնողները պահանջում են նաև, որ գործը քննվի առերևույթ պետական դավաճանության 299-րդ հոդվածով, և որ Նիկոլ Փաշինյանը կանչվի հարցաքննության:
Զոհված զինվորների հարազատները Դատախազության դիմաց հանդիպում պահանջեցին Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ: Դատախազության ներկայացուցիչն էլ ասաց, որ ծնողներից երկու հոգի կարող են բարձրանալ Արթուր Դավթյանի հետ հանդիպման, սակայն ծնողները հրաժարվեցին, որից հետո նրանց առաջարկեցին 10 հոգով բարձրանալ, սակայն՝ առանց լրագրողների ներկայության և առանց հեռախոսների.
Ծնողները համաձայնվեցին և ընդգծեցին, որ միայն Արթուր Դավթյանի հետ են պատրաստ հանդիպել։
Լրագրողների հետ զրույցում զոհված կամավորական Արման Օհանջանյանի մայրը՝ Ելիզավետա Օհանջանյանը հայտարարեց, որ պահանջում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը նստի մեղադրյալի աթոռին.
«Մենք Քննչական կոմիտեին չենք վստահում և ուզում ենք, որ գործը տեղափոխվի ԱԱԾ: Թող ԱԱԾ-ն իր ամբողջ ներուժը ներդնիի ու քննի գործը: Մի՞թե կարելի այսքան ցավ ունեցող մարդուն անընդհատ տանել ու բերել, եթե պատերազմն ավարտվեր հաղթանակով, ես հաստատ դուրս չէի գա, գոնե կգիտակցեի, որ իմ որդին իր կյանքը զոհել է իր հայրենիքի համար»,- նշեց նա:
22:11 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԾնվել է 44-օրյա պատերազմում զոհված երկու եղբայրների եղբայրը
18:03 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արի ասեմ արա». դատարանի մոտ բախվեցին զոհված զինվորների հարազատներն ու կարգադրիչները (տեսանյութ)
11:35 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների ծնողները այս պահին բողոքի ակցիա են անցկացնում ՌԴ Գյումրու հյուպատոսարանի առաջ
15:23 27/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊահն օրհասական է, տղաների կյանքի հետ են խաղում.Կապանի կոմբինատի աշխատակիցները փակել են Կապան-Երևան մայրուղին
14:40 22/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նիկոլը թռավ Սորոսի գիրկը». «համբուրում եմ ձեր ձեռքերը, խոնարհվում եմ ձեր առաջ». բեմադրություն ակցիայի ժամանակ
14:22 22/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՉի բացառվում, որ մենք նոր կեսաբանական արհավիրքների առջև ենք կանգնելու.ակցիայի մասնակից (տեսանյութ)

Акция протеста у здания Генпрокуратуры Армении: родственники погибших военных требуют посадить Пашиняна на скамью подсудимых 06/30/2022   13:11  |  Лента новостей
Родственники погибших военнослужащих проводят акцию протеста перед зданием Генпрокуратуры Армении. Они требуют передачи уголовного дела, возбужденного в Следственном комитете(СК) по признакам части 2 статьи 308(злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия) УК РА Службе национальной безопасности(СНБ). Родители также требуют расследования дела по статье 299(государственная измена), и вызова Никола Пашиняна на допрос.
Родственники погибших военнослужащих потребовали встречи с генеральным прокурор Армении Артуром Давтяном. Представители прокуратуры в ответ заявили, что на встречу с Давтяном могут отправиться двое родителей, однако последние отказались от предложения. После этого им было предложено организовать встречу с участием группы в составе 10 человек, но не в присутствии журналистов и без телефонов.
Елизавета Оганджанян, мать погибшего добровольца Армана Оганджаняна, в беседе с журналистами заявила, что она требует, чтобы Никол Пашинян сел на скамью подсудимых.
“Мы не доверяем Следственному комитету и хотим, чтобы дело передали в СНБ. Пусть СНБ задействует весь свой потенциал и расследует дело. Сколько можно постоянно водить туда-суда людей, испытавших столько боли. Если бы война закончилась нашей победой, то я точно не пришла бы. Я хотя бы осознавала, что сын мой пожертвовал своей жизнью во имя Родины”, - отметила она.