Ձայնագրությունը մոնտաժված է. Գագիկ Ջհանգիրյանը կարգապահական պատասխանատվության չի ենթարկվի 06/30/2022   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գ. Ջհանգիրյանի նկատմամբ կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ վարույթի հարուցումը մերժվել է: Այս մասին հայտնում է Բարձրագույն դատական խորհուրդի մամուլի ծառայությունը։
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գ. Ջհանգիրյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը քննարկելու կապակցությամբ ԲԴԽ անդամներ Գրիգոր Բեքմեզյանի, Դավիթ Խաչատուրյանի, Մեսրոպ Մակյանի, Անի Մխիթարյանի և Սերգեյ Չիչոյանի անդամակցությամբ ձևավորված հանձնախումբն այսօր՝ հունիսի 30-ին, որոշել է մերժել կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ վարույթի հարուցումը:
Հանձնաժողովը գտել է, որ մոնտաժված ձայնագրության հիման վրա անհնար է սկսել դատավորի կամ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի նկատմամբ կարգապահական վարույթի հարուցում։
Հանձնաժողովը արձանագրել է նաև, որ բաց է թողնված կարգապահական վարույթի հարուցման Օրենքով նախատեսված մեկ տարվա ժամկետը, քանի որ Ռ. Վարդազարյանը 2021թ. փետրվարի 20-ին կատարված ձայնագրությունը հրապարակել է միայն 2022թ. հունիսի 20-ին՝ ենթադրյալ խախտումը կատարելուց մեկ տարի 4 ամիս անց։
10:40 30/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորների ընդհանուր ժողով է հրավիրվել. օրակարգում՝ ԲԴԽ դատավոր անդամի ընտրության հարցն է
09:14 28/06/2022  |  ՄամուլՋհանգիրյանը գունեղ արտահայտություններ է օգտագործել Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին . «Հրապարակ»
22:05 27/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Խաչատուրյանը փորձարկվում է որպես ԲԴԽ նախագահ՞
13:20 27/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ջհանգիրյանի վերաբերյալ ձայնագրության հիման վրա ՔԿ-ն քրեական գործ չի հարուցել. Քաղաքական հովանավորչությունն ակներեւ է
11:29 27/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ջհանգիրյանը վիրահատության է ենթարկվել
23:19 24/06/2022  |  ՎերլուծություններԹող զգուշանան բոլոր նրանք, ում հետայսու հացի սեղանի շուրջ զրուցելու կհրավիրի Ջհանգիրյան-միսիոները
21:59 24/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊայթեց Նիկոլի ստերի փուչիկը. «Դիմադրության» շարժումը քայլերթի ընթացքում կանգ առավ ԲԴԽ շենքի մոտ

“Запись смонтирована”: Гагика Джангиряна не привлекут к дисциплинарной ответственности 06/30/2022   17:01  |  Лента новостей
Высший судебный совет Армении сообщил об отказе в возбуждении производства  для привлечения исполняющего обязанности председателя ВСС Гагика Джангиряна к дисциплинарной ответственности.
“В связи с рассмотрением вопроса о привлечении и.о. председателя Высшего судебного совета Гагика Джангиряна к дисциплинарной ответственности сформированный членами ВСС Григором Бекмезяном, Давидом Хачатряном, Месропом Макяном, Ани Хачатрян и Сергеем Чичояном комитет сегодня, 30 июня, постановил отказать в возбуждении  производства относительно привлечения к дисциплинарной ответственности”, - говорится в заявлении ведомства.
Комиссия считает, что на основании смонтированной аудиозаписи невозможно инициировать дисциплинарное производство в отношении судьи или члена Высшего судебного совета.
Комиссия также констатировала пропуск годичного срока, предусмотренного законом для возбуждения дисциплинарного производства, поскольку Р. Вардазарян опубликовал аудиозапись от 20 февраля 2021 года только 20 июня 2022 года, спустя год и 4 месяца после совершения предполагаемого нарушения.