ՔՊ-ում քննարկման առարկա կդառնա 10 պատգամավորի մանդատից զրկելու նպատակահարմարության հարցը. Ա. Սիմոնյան 06/28/2022   12:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ խորհրդարանը մոտ օրերին կքննարկի ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու հարցը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահը չբացառեց, որ ընդդիմադիրներին կզրկեն նաև ԱԺ փոխնախագահի, հանձնաժողովների նախագահի պաշտոններից։
«Մանդատից զրկելու հարցը կքննարկենք խմբակցությունով, նաև ինչպես նաև վարչությունով, հասկանալու՝ արդյոք արժի՞ այդ քայլին գնալ, թե՞ չարժի, որովհետև օրենքը դրա հնարավորությունը տալիս է: Խմբակցությունում կա երկու կարծիք,որ այսպես թե այնպես, ընդդիմությունն իրեն արդեն մանդատներից զրկել է, անկեղծ ասած՝ ես չեմ պատկերացնում՝ մեր գործընկերներն այդքան բարձր նշաձող դնելուց հետո ու այդ նշաձողի տակ մնալուց հետո ո՞նց են վերադառնալու դահլիճ, այն, ինչ մահացած է, չես կարող զրկել մանդատից ու սպանել։ Ու նաև կարծիք կա, որ պետք է մինչև վերջ «մաշեցնել» այն ամենն, ինչ իրենք արեցին», -ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը հայտարարեց, թե ընդդիմությունը բացահայտ զբաղված է պաշտոնակռվով.
«Իրենք, ամեն ինչ թողած, հիմա մեկնաբանում և բացատրում են, թե ինչու իրենց չի կարելի մանդատից զրկել, առաջին իսկ օրից այս ամենը եղել է պաշտոնակռիվ, նույն Դաշանկցության, նույն Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցների համար սա մանդատակռիվ է, որ ունենան անձեռնմխելիություն, որ գնան ոստիկանին հարվածեն ու ասեն՝ «մի րոպե, ես պատգամավոր եմ», որ գնան լկտիություն անեն, մտնեն նախարարության շենք։ Թող իրենց չթվա, որ լկտի պահվածքը Հայաստանի քաղաքացիների մեջ աջակցություն է գտնելու», - նշեց նա։

Правящая сила Армении рассмотрит целесообразность лишения 10 оппозиционных депутатов мандатов - Симонян 06/28/2022   13:08  |  Лента новостей
Парламент в ближайшие дни рассмотрит вопрос о лишении оппозиционеров депутатских мандатов. Об этом заявил спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян в беседе с журналистами во вторник, 28 июня.
Симонян не исключил, что оппозиционеров лишат должностей вице-спикера НС и председателей комиссий.
“Вопрос о лишении мандата рассмотрят во фракции, а также в правлении, чтобы понять, стоит ли идти на этот шаг или нет, поскольку закон такую возможность предоставляет. У фракции на этот счет два мнения: оппозиция так или иначе лишила себя мандатов. Честно говоря, я не представляю, как наши коллеги, установившие для себя  высокую планку и не ослившиеся ее, вернутся в зал…Есть также мнение, что надо идти до конца на “износ” всего того, что они сделали”, - сказал Симонян.
Спикер НС заявил, что оппозиция открыто ведет борьбу за власть.
“Они, оставив все, теперь комментируют и поясняют, почему их нельзя лишать мандатов. С первого же дня борьба велась за кресло. Для той же “Дашнакцутюн”, тех же сторонников Роберта Кочаряна - это борьба за мандаты, за неприкосновенность, чтобы  бить полицейских, затем заявлять, что “минуточку, я же депутат”, чтобы вести себя оголтело, врываться в здание министерства. Пусть не думают, что наглое поведение найдет поддержку среди граждан Армении”, - отметил он.