Ռուսաստանին համաշխարհային ինտերնետ կապից անջատելն անհնար է․ Պեսկով 06/27/2022   11:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանին համընդհանուր ինտերնետ կապից գործնականում անհնար է, որևէ մեկը չի էլ պատրաստվում մեկուսանալ։ Այդ մասին РИА новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Պեսկովն ընդգծել է, որ նման բան լինելու դեպքում ինտերնետ կապն ապահելու նպատակով կաշխատեն տեղակալ ռեսուրսները, իսկ համաշխարհային ինտերենետին միանալու համար միակցիչներ կկառուցեն։
«Բայց 1991թ․ իրադրությունը, երբ su դոմենը ղեկավարվում էր Հելսինկիից՝ ֆիննացի ուսանողների կողմից, չի կրկնվի»,-եզրափակել է Պեսկովը։
16:04 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակցությունների ընթացքում կրակի դադարեցման շուրջ քննարկում չի եղել․Պեսկով
17:03 15/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսական Առաջին ալիքի եթերում տեղի ունեցածը խուլիգանություն է․ Պեսկով
16:24 15/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության համաձայնագրի մասին կանխատեսումներ առայժմ չենք ցանկանում անել.Պեսկով

Отключить Россию от интернета невозможно - Песков 06/27/2022 12:43 | Лента новостей
Отключение России от глобального интернета практически невозможно, отгораживаться от него также никто не собирается, заявил в интервью РИА Новости спецпредставитель президента по цифровизации Дмитрий Песков.
"Мы подготовились так, чтобы российский интернет продолжил существование, даже если у нас его отключат", — рассказал он на прошедшем ПМЭФ-2022.
Собеседник агентства отметил, что в этом случае продолжат работу локальные ресурсы, "а коннекторы к мировому интернету мы достроим".
"Но повторения ситуации 1991 года, когда домен su управлялся финским студентом из Хельсинки, у нас уже не будет", — заключил спецпредставитель президента.