«Դիմադրություն» շաժումն Արցախում հանդիպել է ԱՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունների, պետական կառույցների ներկայացուցիչների և ԱՀ պաշտոնաթող նախագահների հետ 06/23/2022 14:12 | ԼՐԱՀՈՍ
«Դիմադրություն» շաժման ներկայացուցիչները հունիսի 21-23-ը եռօրյա այցով գտնվել են Արցախի Հանրապետությունում, հանդիպումներ ունեցել քաղաքական ուժերի, ԱՀ Ազգային Ժողովի բոլոր խմբակցությունների, պետական կառույցների ներկայացուցիչների և ԱՀ պաշտոնաթող նախագահների հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը, պատգամավորներ Տիգրան Աբրահամյանը, Աղվան Վարդանյանը, Արամ Վարդեւանյանը, Արթուր Սարգսյանը եւ Գեղամ Մանուկյանը Արցախի ԱԺ պատգամավորների հետ այցելել են Ասկերանի, Մարտակերտի եւ Մարտունու շրջաններ, հանդիպել բնակիչների, ՏԻՄ ղեկավարների հետ: Առանձին հանդիպում է կայացել նաև Ստեփանակերտի քաղաքապետարանում՝ մայրաքաղաքի վարչական ղեկավարության, աշխատակազմի, կրթական ու մշակութային հաստատությունների տնօրենների մասնակցությամբ:
Հանդիպումների ընթացքում «Դիմադրություն» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է շարժման ընթացքը, մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Ընդգծվել է, որ «Դիմադրություն» շարժման՝ առավել համահայկական ու ընդգրկուն դարձնելու համատեքստում առանցքային տեղ ունի Արցախի Հանրապետությունը։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, որ հակառակ Հայաստանի օրվա իշխանությունների՝ Արցախի Հանրապետության հետ ողջամիտ ու պատշաճ փոխգործակցության բացակայությանը, պետք է իրականացվեն համատեղ ծրագրեր եւ փոխայցելություններ։
Վերահաստատվել է, որ Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի համար ուղենիշ է մնում 2022 թվականի ապրիլի 14-ին ԱՀ ԱԺ-ի կողմից միաձայն ընդունված հայտարարությունը, որում ամրագրվել են Արցախի ապագայի շուրջ առանցքային սկզբունքներն ու կարմիր գծերը:

Представители движения “Сопротивление” посетили с трехдневным визитом Арцах 06/23/2022 15:42 | Лента новостей
Представители движения “Сопротивление” 21-23 июня с трехдневным визитом находились в Республике Арцах, провели встречи с политическими силами, представителями всех фракций Национального собрания Республики Арцах, государственных структур и отставными президентами Республики Арцах. Об этом сообщает блок “Армения”
Вице-спикер парламента Армении от оппозиции Ишхан Сагателян, депутаты Тигран Абраамян, Агван Варданян, Арам Вардеванян, Артур Саркисян и Гегам Манукян вместе с депутатами НС Арцаха посетили Аскеранский, Мартакертский и Мартунинский районы, встретились с местными жителями, руководителями органов местного самоуправления.
Отдельная встреча с участием административного руководства столицы Арцаха, директоров образовательных и культурных учреждений состоялась также в мэрии Степанакерта.
В ходе встреч координатор движения “Сопротивление” Ишхан Сагателян представил дальнейшие действия движения, вызовы и предстоящие планы.
Было подчеркнуто, что ключевое место в контексте придания движению “Сопротивление” всеармянского и всеобъемлющего характера принадлежит Республика Арцах.
Вопреки отсутствию разумного и надлежащего взаимодействия властей Армении с Республикой Арцах, достигнуты договоренности о реализации совместных программ и взаимных визитов.
Было подтверждено, что для властей и народа Арцаха остается ориентиром единогласно принятое 14 апреля 2022 года Национальным Собранием Республики Арцах заявление, в котором закреплены ключевые принципы и красные линии вокруг будущего Арцаха.