ԵԱՏՄ երկրների համար պարենային անվտանգության ապահովումը մնում է կարևորագույն խնդիրը.Փաշինյան 06/21/2022   13:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում անցկացվում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը, որին մասնակցում են ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարները։
Համաշխարհային ժամանակակից տնտեսական մարտահրավերների համատեքստում կարևորագույն խնդիրներից մեկը մնում է ԵԱՏՄ երկրների պարենային անվտանգության ապահովումը։ Այս մասին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ներկա օբյեկտիվ պատճառներով գյուղատնտեսական համաշխարհային շուկայում որոշակի գյուղմթերքների մատակարարումների սահմանափակումները կարող են բացասաբար ազդել  մեր երկրների գյուղատնտեսության կայուն գործունեության ու Միության պարենային ապահովության վրա»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Խնդիրներից խուսափելու համար, նրա խոսքով՝ պետք է դրանց դիմակայել կոլեկտիվ հիմունքներով` նվազագույնի հասցնելով պարենային ապրանքների պակասի հավանականությունը։
Նա նաև նշել է, որ բիզնեսի առջև ծառացած խոչընդոտների զգալի մասը գործունեության միասնական, համակարգված, ներդաշնակեցված կանոնների բացակայության արդյունքն է։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստը տեղի կունենա հունիսի 21-ին:
10:39 21/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր Ոստիկանության զորքերը մեծ վաստակով և լիիրավ իրավունքով են ներկայանում իրենց կազմավորման հոբելյանին. Նիկոլ Փաշինյան

Одной из важнейших задач остается обеспечение продовольственной безопасности стран ЕАЭС - Пашинян 06/21/2022 15:37 | Экономика
В условиях современных экономических вызовов одной из важнейших задач остается обеспечение продовольственной безопасности наших стран, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на проходящем в Минске заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе.
“В настоящее время в силу объективных причин на общем аграрном рынке возникают ограничения в поставках отдельных видов сельскохозяйственной продукции, что может негативно сказаться на стабильном функционировании сельского хозяйства наших стран и в целом на продовольственном обеспечении Союза”, - заявил он.
В этой связи Пашинян считает, что государствам-членам Союза необходимо в первую очередь противодействовать рискам на коллективной основе, используя потенциал выработки консолидированных и взаимоприемлемых решений, минимизируя возможность возникновения дефицита продовольственных товаров.