Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն իր համապարփակ կարգավորումը պետք է ստանա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում. Արարատ Միրզոյան 06/16/2022   20:17  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հունիսի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵԱՀԿ դերը՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության ամենամեծ կազմակերպություն, և բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հետ համագործակցությունը՝ իբրև ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում համապարփակ և անբաժանելի անվտանգության ապահովման շուրջ երկխոսության խորհրդարանական հարթակ:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտին համակարծիք էին, որ պատվիրակության այցը լավ առիթ է՝ ուրվագծելու կողմերի միջև փոխշահավետ համագործակցության նոր հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով տարվող աշխատանքների շուրջ դիրքորոշումները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ չնայած Ադրբեջանի պնդումներին, թե Լեռնային Ղարաբաղն այլևս գոյություն չունի և Լեռային Ղարաբաղի հակամարտություն չկա, միջազգային հանության շրջանում առկա է համընդհանուր կոնսենսուս առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շարունակում է չլուծված մնալ:
Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտությունն իր համապարփակ և տևական կարգավորումը պետք է ստանա միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը  մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակական հայատյաց ու ռազմատենչ հռետորաբանության, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողությունների առնչությամբ։ Նա դատապարտել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար հայտարարվող նկրտումները, որոնք լրջագույն կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու հայտարարությունների անկեղծությունը։
ԱԳ նախարարը զրուցակիցների ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև նպատակաուղղված քաղաքականություն է վարում 44-օրյա պատերազմի իրվերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկակակն կրոնական ու մշակութային ժառանգության ինքնության խեղաթյուրման և ոչնչացման ուղղությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվել է հրատապ լուծում պահանջող այս խնդիրների լիարժեք հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից գործնական քայլերի կարևորությունը։

Нагорно-карабахский конфликт остается нерешенным: глава МИД Армении отреагировал на заявления Баку 06/17/2022 00:04 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 16 июня принял делегацию, возглавляемую председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Маргаретой Седерфельт. Подробности передает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян отметил важность роли ОБСЕ как крупнейшей организации региональной безопасности и высоко оценил сотрудничество с Парламентской ассамблеей ОБСЕ как парламентскую площадку для диалога по обеспечению всеобъемлющей и неделимой безопасности в зоне ответственности ОБСЕ.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян и председатель Парламентской ассамблеи ОБСЕ Маргарета Седерфельт сошлись во мнении, что визит делегации - хороший повод очертить новые возможности взаимовыгодного сотрудничества между сторонами.
В ходе встречи армянская сторона представила позиции относительно процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также работ, проводимых для урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Глава МИД Армении подчеркнул, что, несмотря на утверждения Азербайджана о том, что Нагорного Карабаха больше не существует и нет нагорно-карабахского конфликта, у международного сообщества есть всеобщий консенсус о том, что нагорно-карабахский конфликт остается нерешенным.
Арарат Мирзоян также подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт должен получить свое всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование в рамках единственного формата, имеющего посреднический мандат со стороны международного сообщества- сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил обеспокоенность продолжающейся антиармянской и воинственной риторикой властей Азербайджана, провокационными действиями против Армении и Нагорного Карабаха. Он осудил постоянно заявляемые Азербайджаном притязания в отношении суверенной территории Армении, которые ставят под серьезное сомнение искренность заявлений Азербайджана о достижении мира в регионе.
Министр иностранных дел обратил внимание собеседников на факт, что грубо нарушая нормы международного гуманитарного права Азербайджан продолжает держать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц, а также проводит целенаправленную политику по искажению и уничтожению идентичности армянского религиозного и культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана вследствие 44-дневной войны.