Արցախն ու Հայաստանը գտնվում են բարդ իրավիճակում, ինչն էլ ավելի արդիական է դարձնում աշխարհաքաղաքական գործոնի կարգավիճակի պահպանման և սկզբունքներին հավատարիմ մնալու հրամայականը.Բաբայան 06/14/2022   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փոքր երկրների համար, հատկապես նրանց, որոնք շրջապատված են թշնամական հարևաններով, առանցքային աշխարհաքաղաքական խնդիրն իրենց աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու պահպանումն է: Առանց դրա նրանք դատապարտված են: Նման գրառում է արել Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը ֆեյսբուքի իր էջում։
«Աշխարհաքաղաքական գործոն լինելու կարևորագույն բաղադրիչներից է սկզբունքայնությունը։
Սկզբունքայնության և արժեքային բաղադրիչների բացակայությունը պետությանն ու ժողովրդին զրկում է աշխարհաքաղաքական ինքնավարությունից ու յուրահատկությունից։ Նման պետությունը դառնում է աշխարհաքաղաքական «խորտիկ» հարևանների, հատկապես սկզբունքային և հավակնոտ հարևանների համար։
Արցախն ու Հայաստանը գտնվում են բարդ իրավիճակում, ինչն էլ ավելի արդիական է դարձնում աշխարհաքաղաքական գործոնի կարգավիճակի պահպանման և սկզբունքներին հավատարիմ մնալու հրամայականը»,-գրել է նա։

Глава МИД Арцаха назвал ключевую геополитическую задачу для маленьких стран, окруженных враждебными соседями 06/14/2022   12:06  |  Комментарий
Арцах и Армения находятся в сложном положении, что еще более актуализирует императив поддержания геополитической факторности и принципиальности, написал министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян.
"Для маленьких стран, особенно тех, которые окружены враждебными соседями, ключевой геополитической задачей предстает поддержание своей геополитической факторности. Без этого они обречены”, - отметил он.
По его словам, среди важнейших компонентов факторности предстает принципиальность.
Как указал он,  отсутствие принципов, ценностных компонентов лишает государство и народ геополитической автономности и специфичности.
"Такое государство становится геополитической «закуской» для соседей, особенно принципиальных и амбициозных.
Арцах и Армения находятся в сложном положении, что еще более актуализирует императив поддержания геополитической факторности и принципиальности", - написал Давид Бабаян.