Բերձորը շրջանցող այլընտրանքային ճանապարհ է կառուցվում, կորցնելու ենք Բերձորը. Սաղաթելյան 06/10/2022   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից կառուցվում է այլընտրանքային ճանապարհ, որի վերաբերյալ կարծես թե, Նիկոլն ու Ալիևն ունեն դավադիր համաձայնություն, որի հետևանքով մենք կորցնելու ենք այսօրվա Բերձորի (Լաչինի) ճանապարհը։ Այս մասին ասուլիսին հայտարարեց Իշխան Սաղաթելյանը։
«Այսինքն՝ դեպի Ստեփանակերտ կառուցվում է շրջանցող ճանապարհ, որը հիմա կառուցվում է եւ շահագործման կհանձնվի 2-3 ամիս հետո: Եթե այդ ճանապարհը գործի, դա նշանակում է, որ մենք ամբողջությամբ կորցնելու ենք Բերձորի շրջանը, այդ թվում Աղավնոն, որոշ այլ հայկական գյուղեր: Ամենակարեւորը, թշնամու ենթակայության տակ են անցնելու մեր ողջ կոմունիկացիաները, այսինքն գազի, էլեկտրաէներգիայի: Սա նշանակում է ամբողջական գտնվելու ենք կախման մեջ, եւ այն, որ ասում էինք Արցախի հայաթափում, նաեւ սա նկատի ունենք: Սա հերթական դավադիր ծրագրի մասին է խոսքը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ՌԴ և ՀՀ ԱԳ նախարարների հանդիպմանը և Միրզոյանի հայտարարությանը, թե հայտնի չէ ընդդիմության դիրքորոշումը՝ Սաղաթելյանը նշեց, որ դիրքորոշումը բազմաթիվ անգամ է հնչեցվել՝ ուժի սպառնալիքի ներքո սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներ հնարավոր չէ իրականացնել։
«Սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներ կարող են իրականացվել այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանի զորքերը դուրս գան ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։ Մտնել սուվերեն երկրի տարածք, դրանից հետո պարտադրել սահմանազատում և սահմանագծում՝ ուժի սպառնալիքի տակ իրականացվող գործընթաց է, այլ ոչ թե՝ խաղաղության կամ սահմանների ճշգրտման մասին բանակցություն»,- նշեց Սաղաթելյանը։
16:27 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղը, ժամը 09:00-ին հավաքվում ենք Ֆրանսիայի հրապարակում, որպեսզի մեր ռազմավարական դաշնակցին տեղեկացնենք, որ իրենց հետ պարտվածի դիրքերից բանակցողը չի արտահայտում հայ ժողովրդի կամքը. Սաղաթելյան

Ишхан Сагателян предупредил об угрозе потери Бердзора из-за строительства объездной дороги 06/10/2022   12:24  |  Лента новостей
Азербайджан строит альтернативную дорогу, по которой, похоже, у Никола (Никол Пашинян – прим.ред.) и Алиева есть заговорщическое соглашение, в результате чего мы потеряем сегодняшнюю Бердзорскую(Лачинскую) трассу, заявил на брифинге в пятницу вице-спикер НС Армении Ишхан Сагателян.
“Идет строительство объездной дороги, ведущей в Степанакерт, которая будет сдана в эксплуатацию через 2-3 месяца. Если эта дорога начнет функционировать, то это означает, что мы полностью потеряем Бердзорский район, в том числе Агавно и некоторые другие армянские села. Под контроль врага перейдут все наши коммуникации, то есть газ, электричество. Это означает, что мы окажемся в полной зависимости, и, говоря о деарменизации Арцаха, мы имели в виду и это в том числе. Речь идет об очередном заговорщическом плане”, - сказал он.
Комментируя встречу глав МИД Армении и РФ и заявление Мирзояна о том, что позиция оппозиция не известна, Сагателян отметил, что они неоднократно озвучивали свою позицию, которая заключается в том, что работы по делимитации и демаркации границы не могут проводиться под угрозой применения силы.
“Проведение работы по делимитации и демаркации границы станет возможным тогда, когда войска Азербайджана будут выведены с суверенной территории Республики Армения. Вторжение на территорию суверенной страны, навязывание после этого делимитации и демаркацию  - проводимый под угрозой применения силы процесс, а не  переговоры о мире или уточнении границ”, - отметил Сагателян.