Գերասիմ Վարդանյանի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն է ներկայացվել 06/06/2022   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ ժամը 16:00-ին Երևան քաղաքի դատարանի «Աջափնյակ-1» նստավայրում(Նազարբեկյան 40) տեղի կունենա Գերասիմ Վարդանյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ ՀՀ ԱԱԾ քննիչ Սուրեն Նավոյանի միջնորդության քննարկումը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Բենիկ Գալստյանը՝ տեղեկացնելով, որ այս գործով դատավոր է հանդիսանում Արմեն Շիրոյանը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի նախագահությամբ, մայիսի 12-ին մասնակի բավարարել է Գերասիմ Վարդանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը՝ կալանավորելով Վարդանյանին մեկ ամիս ժամկետով։ Ընդ որում՝ սա Գերասիմ Վարդանյանի՝ նույն գործի շրջանակներում կալանավորելու արդեն չորրորդ փորձն էր։ Մասնավորապես, Գերասիմ
Վարդանյանը ձերբակալվել էր մայիսի 2-ին, Երևանում իրականացվող անհնազանդության ակցիաների ընթացքում։ Ձերբակալությունը, սակայն, վերաբերում էր դեռևս 2020թ կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո իրականացված լայնածավալ բողոքի ակցիաներին, թեև այն ժամանակ եւս Գերասիմ Վարդանյանը ձերբակալվել էր, ԱԱԾ-ն միջնորդություն էր ներկայացրել՝ նրան կալանավորելու մասին, ինչը մերժվել էր։
Շուրջ երկու տարի անց ԱԱԾ քննիչը փոխել է Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքը և կրկին միջնորդություն ներկայացրել՝ Վարդանյանին կալանավորելու մասին, որը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի նախագահությամբ կրկին մերժվել է: Դատարանը խափանման միջոցի ընտրությունը թողել էր քննիչի հայեցողությանը: Մայիսի 4-ին ԱԱԾ քննիչը որոշել էր գրավ կիրառել Գերասիմ Վարդանյանի նկատմամբ՝ 60 մլն ՀՀ դրամի չափով, որը, սակայն Վարդանյանը չի կարողացել վճարել՝ պայմանավորված նման միջոցների բացակայությամբ, ընդ որում, Վարդանյանն ի սկզբանե բարձրաձայնել էր, որ գրավի նման չափ վճարել չի կարող: Գրավի չափը երկօրյա ժամկետում չվճարելու դեպքում կրկին բարձրացվում է անձին կալանավորելու հարցը, ինչն էլ այս պարագայում տեղի է ունեցել:
10:30 21/05/2022  |  Մեկնաբանություն«Արցախը չի ընկնելու և վերջ... առաջ՝ դեպի հաղթանակ». Գերասիմ Վարդանյանի նամակը՝ ՔԿՀ-ից
12:18 19/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերասիմ Վարդանյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել
08:35 19/05/2022  |  ՄամուլՊատգամավորներն այցելել են կալանքի տակ պահվող գործիչներին. «Հրապարակ»
14:58 12/05/2022  |  ՄեկնաբանությունԳերասիմ Վարդանյանին կալանավորում է մի դատավոր՝ Դավիթ Արղամանյանը, ով 2018 թվականի հեղափոխության օրերին թմբուկ էր զարկում Նիկոլ Փաշինյանի համար.Թովմասյան
12:43 12/05/2022  |  ՄեկնաբանությունԳերասի վրա կալանավորումն ունի զրո ազդեցություն. նա ոնց պայքարել, այդպես էլ շարունակելու է իր պայքարը. փաստաբան
12:16 12/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերասիմ Վարդանյանը կալանավորվեց
14:52 11/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերասիմ Վարդանյանին կալանավորելու չորրորդ փորձը՝ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի վարույթում
12:46 11/05/2022  |  ՄեկնաբանությունԱԱԾ-ն փորձում է նույն գործով արդեն չորրորդ անգամ կալանավորել Գերասիմ Վարդանյանին
19:52 04/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանի կողմից Գերասիմ Վարդանյանի կալանավորումը երկու անգամ մերժվելուց հետո քննիչը որոշել է նրա նկատմամբ 60 մլն դրամ գրավի կիրառել, սա ներառում է պատժի տարրեր. փաստաբան
22:39 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳերասիմ Վարդանյանն ազատ է արձակվել, կալանավորման միջնորդությունը մերժվել է

Суд в Ереване рассмотрит ходатайство следствия о продлении срока ареста Герасиму Варданяну 06/06/2022   12:45  |  Лента новостей
Суд в Ереване сегодня в 16:00 приступит к рассмотрению ходатайства следователя СНБ Армении Сурена Навояна о продлении срока ареста члену блока “Армения”, представителю АРФ “Дашнакцутюн” Герасиму Варданяну. Об этом сообщил адвокат Беник Галстян. Он также проинформировал, что судьей по делу является Армен Широян.
12 мая суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Аргаманяна частично удовлетворил ходатайство следователя СНБ Сурена Навояна об избрании в отношении Варданяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Отметим, что это была четвертая попытка ареста Герасима Варданяна в рамках одного и того же дела.
Герасим Варданян был задержан 2 мая в ходе акции неповиновения  в Ереване. Задержание, однако, связано с прошедшими еще в 2020 году масштабными протестными акциями, последовавшими за подписанием капитулянтского заявления.  Напомним, Варданян был задержан и тогда. СНБ снова требовала его ареста, однако ходатайство было отклонено.
Спустя почти два года следователь СНБ изменил Варданяну обвинение и вновь подал ходатайство о его аресте, которое суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Аршака Матевосяна вновь отклонил. Суд оставил выбор меры пресечения на усмотрение следователя. 4 мая следователь СНБ определил Герасиму Варданяну меру пресечения в виде залога в размере 60 млн драмов, которое Варданян, однако, внести не смог из-за отсутствия у него таких средств. Варданян изначально заявил, что не в состоянии выплатить указанную сумму залога. В условиях неуплаты суммы залога в двухдневный срок вновь бы поднят вопрос о его аресте, и на сей раз Варданян был взят под стражу.