Խաղաղ ակցիաների ընթացքում բերման է ենթարկվել 1964 քաղաքացի, այդ թվում՝ 36 անչափահաս 05/30/2022   22:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ՀՀ-ում իրականացվող ակցիաների ընթացքում մայիսի 20-ի դրությամբ՝ ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ բերման են ենթարկվել 1964 անձ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ոստիկանությունից՝ նշելով, որ նրանցից 54-ը բերման է ենթարկվել քրեադատավարական ընթացակարգով, իսկ 1910-ը՝ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտում կատարելու համար։
Ընդ որում, վարչական իրավախախտում ենթադրաբար թույլ տալու համար բերման ենթարկվածներից որեւէ մեկը դեռեւս պատասխանատվության չի ենթարկվել։
«Հարուցվել է 1416 վարչական վարույթ, որևէ հայցադիմում ՀՀ վարչական դատարան դեռևս չի ներկայացվել և որևէ անձ վարչական պատասխանատվության չի ենթարկվել»,- նշել են ոստիկանությունից։
«Փաստինֆո»-ն հետաքրքրվել էր նաև, թե քանի անչափահաս է բերման ենթարկվել և անչափահասներին ապօրինի բերման ենթարկելու, նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար ոստիկանության քանի ծառայողի նկատմամբ է ծառայողական քննություն նշանակվել և արդյոք ոստիկանության այդ ծառայողների գործունեությունը ժամանակավորապես կասեցվել է։
Այսպես, ՀՀ ոստիկանությունից հայտնել են, որ բերման ենթարկվածներից 36-ը եղել են անչափահասներ, որոնցից 33-ի նկատմամբ հարուցվել է վարչական վարույթ։
«Անչափահասներին բերման ենթարկելու 2 դեպքերով նշանակվել է ծառայողական քննություններ, որոնք գտնվում են ընթացքի մեջ։ Կարգապահական կամ այլ բնույթի իրավախախտում թույլ տված ոստիկանության ծառայողների շրջանակը կհստակեցվի ծառայողական քննությունների վերջնական արդյունքներով։ Սույն դեպքերով ոստիկանության որևէ ծառայողի լիազորություն չի կասեցվել»,- հայտնել են ոստիկանությունից։
18:43 30/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյնքան մարդ էին բերման ենթարկել, որ չգիտեին էդքանին ինչ անեին, վերջը խուլիգանության հոդվածով գործ հարուցեցին.Շարժման ակտիվ անդամներին ուզում են լիկվիդացնել
17:39 30/05/2022  |  ՄեկնաբանությունԽուլիգանը Նիկոլ Փաշինյանն է,, իրենք բոլորը՝ խուլիգանական դիվերսիոն խումբ. Ղազինյան

1964 человека, в том числе 36 несовершеннолетних подростков, были подвергнуты приводу в ходе мирных акций протеста в Армении 05/31/2022   11:04  |  Лента новостей
По состоянию на 20-ое мая в различные отделения полиции Армении были доставлены 1964 участника акций с требованием отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра РА. Об этом "Фактинфо" сообщили в полиции Армении, отметив, что 54 человека были подвергнуты приводу в уголовно-процессуальном порядке, а 1910 – за административные правонарушения.
При этом ни один из подвергнутых приводу по подозрению в совершении административного правонарушения до сих пор не привлечен к ответственности.
"Возбуждено 1416 административных дел, ни одного иска в Административный суд пока не подано и никого еще не привлекли к административной ответственности", - указали в полиции.
ИА "ФактИнфо" также уточнило количество несовершеннолетних граждан, доставленных в полицейские отделения,  а также число полицейских,  в отношении которых было назначено служебное расследование за незаконный привод несовершеннолетних и применение силы. Также агентство поинтересовалось, была ли временно приостановлена деятельность этих сотрудников полиции.
Так, в полиции сообщили, что среди подвергнутых приводу были 36 несовершеннолетних, в отношении 33 из них возбуждено административное производство.
"По двум случаям привода несовершеннолетних назначено служебное расследование, которое находится на стадии проведения. Круг полицейских, допустивших дисциплинарные или иные правонарушения, будет уточнен по окончательным результатам служебного расследование. Полномочия ни одного из сотрудников полиции в связи с данными случаями не приостановлены", - проинформировали в полиции.