Հարցմանը մասնակցած ՀՀ քաղաքացիների մոտ 90 տոկոսը նշել է՝ Արցախն Ադրբեջանի կազմում ընդգրկելն անընդունելի է 05/30/2022   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ Էմ Փի ՋԻ ՍՊԸ-ն մայիսի 22-28-ը հեռախոսային հարցում է իրականացրել է 1003 հոգու շրջանում: Հարցերը շրջանակը լայն էր, բայց գրեթե բոլորն էլ ներքաղաքական բնույթի էին։ Հարցին՝ ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ ներկա քաղաքական իրավիճակը, «լիովին դրական» պատասխանել է հարցվածների 7.3%-ը, իսկ 49.9 %-ը պատասխանել է՝ «ընդհանրապես բացասական»։
Էմ Փի ՋԻ ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը շեշտեց, որ հարցվածների ավելի քան 66 տոկոսը նշել է, որ երկրի քաղաքական վիճակը բացասական է գնահատում։
Հետաքրքրական է, որ հարցվածների 45.7%-ը տեղյակ չէր մայիսի 22-ին Բրյուսելում Շառլ Միշելի, Նիկոլ Փաշինյանի, Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած բանակցությունների մասին։ Առնչվող հարցին՝ ինչպե՞ս եք գնահատում բանակցությունների արդյունքները, հարցվածների 11.2 %-ը պատասխանել է՝ լիովին դրական, իսկ 35.6 %-ը՝ ընդհանրապես բացասական:
«Հարցին՝ արդյոք ձեզ համար ընդունելի՞ է Արցախի բնակչության՝ ազգային փոքրամասնության կարգավիճակի տրամադրումն Ադրբեջանի կազմում, «միանշանակ ընդունելի» է պատասխանել 1.5 %-ը, «ավելի շուտ ընդունելի» 2.9 %-ը, «ավելի շուտ ընդունելի չէ» 6 %-ը, «միանշանակ ընդունելի չէ» 83.3 %-ը, 6.4 %-ը դժվարացել է պատասխանել: Ուշադրություն դարձրեք, որ ավելի քան 90 տոկոսը նշել է, որ այս մոտեցումն իր համար ընդունելի չէ»,-նշեց Արամ Նավասարդյանը։
Հարցմանը մասնակցածների 27,8 տոկոսը նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը միանշանակ պետք է հրաժարական տա վարչապետի պաշտոնից։ 25,8 տոկոսն էլ գտնում է, որ Փաշինյանը միանշանակ չպետք է հրաժարական տա։
Ընդդիմադիր ուժերի պայքարի մասին հարցին դրական վերաբերմունք է արտահայտել հարցվածների 15.9 %-ը, բացասական՝ 33.3 %-ը: Շուրջ 20 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել կամ չի ցանկացել պատասխանել։
Հետաքրքրական է նաև այն, որ հարցվածների 8.2 տոկոսն է նշել, որ ընդդիմության փողոցային պայքարին մասնակցում է, ընդ որում՝ նրանց 4.1 %-ը մարզերից են, 15.5 %-ը՝ Երևանից։
Հարցվածների 27.6 %-ը նշել է, որ երկրում որևէ փոփոխություն պետք չէ, 21 %-ը քաղաքական ներկայիս իրավիճակի հանգուցալուծման ընդունելի տարբերակ է համարել անցումային կառավարության ձևավորումը, իսկ նոր խորհրդարանական ընտրությունների անհրաժեշտություն է տեսնում 26.6 %-ը։

Почти 90% граждан Армении считают неприемлемым включение Арцаха в состав Азербайджана - опрос 05/30/2022   15:37  |  Лента новостей
Почти 90% участников опроса, проведенного в Армении, считают неприемлемым предоставление населению Арцаха статуса национального меньшинства в составе Азербайджана. Об этом свидетельствуют результаты исследования, представленного руководителем армянского представительства "GALLUP International Association" Арамом Навасардяном.
“На вопрос о том, приемлемо ли для вас предоставление населению Арцаха статуса национального меньшинства в составе Азербайджана, "однозначно приемлемо" ответили - 1.5 % респондентов, "скорее приемлемо" - 2.9. Однозначно неприемлемо" ответили - 83,3% респондентов, "скорее неприемлемо" - 6%, затруднились ответить 6,4%. Обратите внимание, что более 90% указали, что данный подход для них неприемлем”, - отметил Арам Навасардян.
Как сообщил, примечательно, что 45,7% респондентов не знали о прошедшей 22 мая трехсторонней встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского Совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
11,2%,  респондентов, которые был осведомлены о прошедшей встрече, оценивают результаты переговоров полностью положительно,  а полностью отрицательно - 35,6%.
27,8 опрошенных заявили, что Никол Пашинян должен однозначно подать в отставку с поста премьера, 25,8 респондентов считают, что Пашинян не должен уходить в отставку.
Положительное отношение к борьбе оппозиционных сил высказали 15.9 % респондентов, негативно отнеслись - 33.3 %. Порядка 20% опрошенных затруднились с ответом.
Примечательно, по словам Навасардяна, что 8.2 опрошенных указали, что участвуют в акциях протеста, причем 4.1 % из них - из областей, а 15.5 – из Еревана.
27.6 % респондентов не видят необходимости в изменениях в стране, 21% считает приемлемым вариантом разрешения нынешней ситуации формирование переходного правительства, а  необходимость в проведении новых парламентских выборов видят 26.6 % респондентов.
“Полностью положительно” оценивают нынешнюю ситуацию в стране 7.3% участников опроса, а 49.9 %  - “полностью негативно”.
Исследование было проведено посредством телефонного опроса 26-28 мая, в нем приняли участие 1003 человекa.