Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի գլխավորած պատվիրակությանը 05/27/2022   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 27-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Չեռնոգորիայի նախագահի հետ առաձնազրույցից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը խորհրդանշական է համարել նրա այցը՝ հիշեցնելով, որ 16 տարվա դիվանագիտական հարաբերություններից ի վեր սա բարձր մակարդակի առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ փոխգործակցության շրջանակը՝ մեծ դեր հատկացնելով միջխորհրդարանական կապերին: Օրենսդիր մարմինների միջև արդյունավետ և շարունակական երկխոսությունն առաջնահերթություն է դիտարկվել, ինչին մեծապես նպաստելու են խորհրդարանական բարեկամական խմբերը:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել ԵՄ-ի հետ համապարփակ համագործակցությունը, տարածաշրջանի անվտանգության և երկարատև խաղաղություն հաստատելու հիմնահարցերը:
Խոսելով հետպատերազմյան իրավիճակից՝ Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է միջազգային գործընկերների գործուն աջակցությունը դեռ չլուծված մարդասիրական խնդիրների հանգուցալուծման հարցում:
Միլո Ջուկանովիչը նկատել է, որ հակամարտությունների կարճատև լուծումներին հաջորդում են երկարատև տառապանքները, ինչի հետևանքները ծանր ազդեցություն են ունենում երկրների համար: Նա նշել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հարցերը կքննարկի ոչ միայն իր երկրի, այլև միջագային գործընկերների շրջանակում:
Նախագահը շեշտել է, որ տարածաշրջանի հանդեպ բարի կամք ունեն և որակյալ կայունություն են ակնկալում: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկրի համար այս բարդ ժամանակներում կարևորն ինքնությունն ու դիմագիծը պահելն է, հատկապես՝ Հայաստանի և Չեռնոգորիայի նման ոչ մեծ երկրների դեպքում:
10:59 27/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի մեքենային ուղեկցող 3 «Տոյոտաներ» գնելու որոշումը չեղարկվել է. Aravot.am
09:47 25/05/2022  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանի զգուշացումները որեւէ ազդեցություն չեն ունեցել ընդդիմադիր պատգամավորների վրա. «Իրավունք»
17:15 23/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ քառօրյան վաղը մեկնարկում է. հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 23 հարց
17:30 19/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ԱԺ նախագահն ընդունել է Իտալիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
15:36 16/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը ներկա է եղել «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի խորհրդի նիստին
21:18 07/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊահանջում են իրավական գնահատական տալ Ալեն Սիմոնյանի մոր՝ առերեւույթ խուլիգանական արարքին (տեսանյութ)
17:29 06/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱկցիայի մասնակիցների վրա թքող քաղաքացին Ալեն Սիմոնյանի մայրն է.ArmDaily.am (տեսանյութ)
16:24 05/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին
09:17 05/05/2022  |  ՄամուլԻշխող ուժի պատգամավորները սպառնալիքներ ու զգուշացումներ են հնչեցնում. «Հրապարակ»
12:41 30/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Վրաստանի ԱԳ նախարար Իլյա Դարչիաշվիլիին

Президент Черногории обещал обсудить вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных с международными партнерами 05/27/2022   12:49  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 27 мая принял находящуюся с официальным визитом в Армении делегацию во главе с Президентом Черногории Мило Джукановичем. Подробности передает пресс-служба НС Армении.
Спикер парламента после личной беседы с гостем отметил символичность визита, напомнив, что это первое посещение РА на высоком уровне за 16 лет дипломатических отношений.
Стороны обсудили рамки двустороннего взаимодействия, отметив весомую роль межпарламентских связей. Плодотворный и последовательный диалог между законодательными органами сочтен приоритетным, чему будут в значительной степени способствовать парламентские группы дружбы.
Собеседники акцентировали внимание на всестороннем сотрудничестве с ЕС, региональной безопасности и долгосрочном мире.
А.Симонян, коснувшись послевоенной ситуации, подчеркнул важность действенной поддержки международных партнеров в развязке нерешенных гуманитарных вопросов.
Мило Джуканович заметил, что за краткосрочными решениями конфликтов следуют долгие страдания, последствия которых тяжело сказываются на странах. Он подчеркнул, что обсудит вопросы удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских заложников не только в рамках своей страны, но и с международными партнерами. Президент отметил, что они питают к региону добрую волю и рассчитывают на реальную стабильность. По его словам, в эти сложные времена для каждой страны важно сохранить свою идентичность и облик, особенно в случае таких небольших государств, как Армения и Черногория.