Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովի ձևավորման հարցը 05/23/2022   17:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթների իրականացման ընթացքին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորմանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը:
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Քննարկվել են նաև հայ-ռուսական համագործակցության երկկողմ և բազմակողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր, մտքեր են փոխանակվել դաշնակցային հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ուղղված քայլերի շուրջ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
16:16 20/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու՞ ենք մենք պայքարում, որ հասկացնենք Ադրբեջանին, որ Լեռնային Ղարաբաղը միայն տարածքի կտոր չէ, այլ մարդիկ են, որոնց արժանապատվությունը պետք է հարգել. Միրզոյան

Мирзоян и Лавров переговорили по телефону: в МИД Армении сообщили подробности 05/23/2022 18:04 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 23 мая провел телефонный разговор с российским коллегой Сергеем Лавровом.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА, в ходе телефонного разговора главы МИД обсудили ход реализации положений трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и России обсудили вопросы, связанные с формированием комиссии по демаркации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном. Речь также зашла о разблокировке экономических связей и транспортных коммуникаций в регионе.
Мирзоян подтвердил позицию Армении по установлению мира и стабильности в регионе, а также относительно процесса урегулирования отношений с Азербайджаном.
“Обсуждались также вопросы двусторонней и многосторонней повестки армяно-российского сотрудничества, состоялся обмен мнениями относительно шагов по дальнейшему укреплению союзнических отношений”, - говорится в сообщении.