Դատավորը հետաձգեց Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պետական դավաճանություն կատարելու բողոքի քննությունը, դատական նիստում մթնոլորտը լարվեց (տեսանյութ) 05/19/2022   14:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զոհված զինծառայողների հարազատները՝ դատարանում են, մասնակցում են Փաշինյանի կողմից պետական դավաճանության հատկանիշներով քրգործ հարուցելու պահանջով բողոքի քննությանը։
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Կարեն Բիշարյանի նախագահությամբ, այսօր դատական նիստը կայացավ, բայց կարճ տեւեց։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բողոքն, ըստ էության, դեռևս չի քննվել։ Հակոբ Մարտիրոսյանը ներկայացրեց ինքնաբացարկի միջնորդություն, ինչը դատավորը թույլ չտվեց ավարտել՝ հայտարարելով, որ ծանրաբեռնված է ու նիստը հետաձգեց, ինչն առաջացրեց զոհված զինծառայողների հարազատների դժգոհությունն ու նիստերի դահլիճում մթնոլորտը լարվեց։
Նշենք, որ վերաքննիչ դատարանում ներկայացված բողոքը վերաբերում է նախկին դատախազ Հակոբ Մարտիրոսյանի և Արծվիկ Մինասյանի՝ դեռևս 2021թ. հունիս ամսին ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդմանը։ Մասնավորապես, նրանք պահանջում են քրեական գործ հարուցել Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կատարված առերևույթ պետական դավաճանության փաստի առթիվ։
Ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդմամբ Հակոբ Մարտիրոսյանը ներկայացրել է փաստական հանգամանքներ, որոնք առերևույթ վկայում են Նիկոլ Փաշինյանի կողմից թշնամի պետությանն օգուտ տալու մասին՝ ի վնաս ՀՀ-ի։ Ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդումն առանձին քննության առարկա չի դարձվել, մասնավորապես, դատախազությունը հաղորդումը «մասնատել» է և մի մասով ուղարկել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ՝ Շուշիի անկման և Արցախի հարավային ուղղությամբ կատարված իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի, իսկ մի մասով՝ ՀՔԾ-ում քննվող՝ Մովսես Հակոբյանի կողմից ասուլիսում արված հայտարարությունների առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։
Դատախազության կողմից հաղորդմանը պատշաճ կարգով ընթացք չտալու հանգամանքը դիտարկվել է որպես անգործություն և դատախազության անգործության դեմ փաստաբանը բողոք է ներկայացրել դատարան։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, մերժել էր բողոքը։
Դատարանի այս որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել, որը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Կարեն Բիշարյանին։
14:01 19/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանդիպել է արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ համագործակցության խորհրդակցական ժողովի մասնակիցներին
09:03 19/05/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը խաբել է. մաս 10. «Ժողովուրդ»
08:46 19/05/2022  |  ՄամուլՓրկությունը դրսում է տեսնում. «Հրապարակ»
08:38 19/05/2022  |  ՄամուլՀատուկ հրահանգավորված ռեպրեսիաներ. «Փաստ»
22:58 18/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիեւը Երեւանին մեղադրել Է սահմանների սահմանազատման գործընթացը վիժեցնելու մեջ
22:40 18/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ3մլն վարչապետ չե՞նք, դատարանի շենքը կարող եք շրջափակել, մենք ձեզ չենք կարո՞ղ. ԶՔԳՎ-ի մոտ լարված վիճակ է. ծնողները չեն պատրաստվում հեռանալ (տեսանյութ)
22:15 18/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԾնողները վճռական են տրամադրված. զոհված զինծառայողների ծնողները պահանջում են ազատ արձակել հերոսի հորեղբորը (տեսանյութ)

Судья отложил рассмотрение жалобы на отказ возбудить уголовное дело против Пашиняна по признакам госизмены(ВИДЕО) 05/19/2022   15:37  |  Судебный репортаж
Родственники погибших военнослужащих присутствуют на судебном заседании по рассмотрению жалобы  с требованием возбудить уголовное дело против Пашиняна по признакам государственной измены.
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Карена Бишаряна сегодня прошли слушания, которые продлились недолго.
Как передает корреспондент “Фактинфо”, жалоба, по сути, еще не рассмотрена. Акоп Мартиросян представил ходатайство об отводе судьи, однако судья не дал ему завершить выступление, сославшись на крайнюю занятость, и отложил заседание. Это решение вызвало недовольство родственников погибших военных, обстановка в зале суда накалилась.
Отметим, что жалоба касается заявления, поданного бывшим прокурором Акопом Мартиросяном и депутатом Арцвиком Минасяном еще в июне 2021 года. В частности, они требуют возбудить уголовное дело в отношении Пашиняна по факту предполагаемой госизмены.
В поданном заявлении о преступлении Акоп Мартиросян представил фактические данные, которые предположительно свидетельствуют об оказанной Пашиняном вражескому государству пользе, во вред РА.
Поданное заявление о преступлении не стало предметом отдельного рассмотрения. В частности, прокуратура “раздробила” его на части и по одной из них направила в следственный департамент СНБ в рамках уголовного дела о падении Шуши и  событиях, произошедших на южном направлении Арцаха, а по еще одной части - в рамках расследуемого в ССС уголовного дела, возбужденного по факту заявлений Мовсеса Акопяна на пресс-конференции.
Отказ прокуратуры от дачи хода заявлению  в надлежащем порядке был расценен как бездействие. Адвокат подал в суд жалобу на бездействие прокуратуры. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Карена Фархояна отклонил жалобу.
Решение суда было обжаловано в апелляционном порядке. Жалоба поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Карену Бишаряна.