Պատերազմում զոհված 26 հերոսներ ճանաչվել են որպես տուժող. զոհված զինծառայողի հայր 05/03/2022   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմի ընթացքում զոհված 26 հերոսներ ճանաչվել են որպես տուժող։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց զոհված զինծառայողներից մեկի հայրը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ զոհված զինծառայողների ծնողները ՀՀ գլխավոր դատախազությունից պահանջում էին քրեական գործով իրենց որպես տուժողների իրավահաջորդ ճանաչել, ինչը բավարարվել է և դատախազը ցուցում էր տվել քննիչին՝ ծնողներին տուժողների իրավահաջորդ ճանաչելու վերաբերյալ։ Մյուս պահանջը, որը ներկայացվել էր ծնողների կողմից, վերաբերում էր Նիկոլ Փաշինյանին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելուն, որի լուծումը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչը հետաձգել է։
Լրագրողների հետ զրույցում զոհված զինծառայողի հայրը մեջբերեց զոհված զինծառայողներին որպես տուժող ճանաչելու մասին որոշումից հատված, որով քննիչը փաստել է, որ նյութերով ձեռք են բերվել տվյալներ առ այն, որ 2020սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում Արցախում տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից կատարված ՀՀ ՊՆ մի շարք փաստաթղթերում ամրագրված կարգավորումներին հակասող այնպիսի արարքների վերաբերյալ, որոնք բացասական նշանակություն են ունեցել ԶՈՒ մարտունակության հարցում եւ ազդել պատերազմիօ արդյունքի վրա:
«Որքանով տեղյակ եմ, Հայաստանի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնատար անձը վարչապետն է, որը ԱԺ-ից հայտարարեց, որ միակ պատասխանատուն ու մեղավորը ես եմ: Մենք դիմում ենք գլխավոր դատախազին, որ ամենբարձրաստիճան պաշտոնատար անձին ներգրավեն որպես մեղադրյալ եւ նշված գործով հարցաքննեն»,- ասաց զոհված զինծառայողի հայրը:
16:35 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում ոստիկանները բերման են ենթարկել 206 քաղաքացու
15:55 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊոլիտեխնիկի մի խումբ ուսանողներ ևս միացել են անհնազանդության ակցիաներին. նրանք փակել էին Տերյան փողոցը
15:55 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈւսապարկերով ակցիայի ժամանակ բերման են ենթարկել «Համախմբման» անդամներին
15:47 03/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանների կողմից քաղաքացու գլխին բռունցքներով հարվածելու վերաբերյալ տեսանյութն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե

26 героев, погибших в ходе войны, признаны потерпевшими - отец погибшего военнослужащего 05/03/2022   17:11  |  Лента новостей
26 героев, погибших в ходе войны, признаны потерпевшими. Об этом сообщил в беседе с журналистами отец одного из погибших военнослужащих.
Как уже ранее сообщало агентство, родители погибших военнослужащих требовали от Генпрокуратуры РА признать их по уголовному делу в качестве правопреемников потерпевших, ходатайство было удовлетворено. Следующее требование, которое они представили, касалось привлечения Никола Пашиняна в качестве обвиняемого по уголовному делу.  Разрешение соответствующего ходатайства следователь Антикоррупционного комитета отложил.
В беседе с журналистами отец погибшего военнослужащего привел выдержку из постановления о признании погибших военнослужащих потерпевшими, которым следователь констатировал, по материалам получены данные о таких совершенных в ходе произошедшей в Арцахе в период с 27-го сентября по 9-ое ноября 2020 года войны группой высокопоставленных чиновников РА деяниях, противоречащих закрепленным в ряде документов МО РА положениям, которые негативно сказались на боеспособности ВС и повлияли на исход войны.
"Насколько я осведомлен, самый высокопоставленный чиновник Армении  - это премьер-министр, который с трибуны НС заявил, что единственным ответственным и виновным является он. Мы обращаемся к генеральному прокурору, чтобы он привлек самого высокопоставленного чиновника в качестве обвиняемого и допросил по упомянутому делу", - сказал отец погибшего солдата.