Նիկոլ Փաշինյանից պահանջում ենք պատասխանատվության ենթարկել ՊՊԾ պետ Սարգիս Հովհաննիսյանին. ՀԺՄ 05/02/2022   13:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը խոստորեն դատապարտում է բողոքի խաղաղ ակցիաները լուսաբանող լրագրողների իրավունքների ոտնահարման դեպքերը, նրանց մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու լկտի և սանձարձակ, քրեաօլիգարխիկ բանդայի գործողություններին հարիր ակտերը։ Այս մասին ասվում է միության տարածած հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը՝ ստորեւ
Այսօր առավոտվանից մեկնարկած ընդդիմության բողոքի, անհնազանդության խաղաղ ակցիաների շրջանակներում իրավապահ մարմինների, ուժային կառույցների ներկայացուցիչներն անհամաչափ և բռնի ուժ կիրառելով՝ խոչընդոտել են իրադարձությունները լուսաբանող բազմաթիվ լրագրողների և օպերատորների գործունեությունը՝ կոպտորեն խախտելով նրանց իրավունքները։ Այդ գործողություններին մասնակցում են՝ ինչպես սովորական, այնպես էլ՝ հատուկ նշանակության ջոկատի ոստիկանական ծառայողներ: Ակցիայի որոշ վայրեր են խուժել անհասկանալի սև դիմակներով կասկածելի անձինք:
Հիշեցնենք, որ ոստիկանները, ըստ միջազգային կանոնների, պետք է լինեն համազգեստով՝ հստակ տեսանելի անհատականացնող տվյալներով՝ առնվազն անունը և ազգանունը պարտադիր նշելով: Քաղաքացին պետք է կարողանա ճանաչել կամ նույնականացնել իրեն մոտեցած կամ իրեն բերման ենթարկող Ոստիկանության ծառայողին: Նշյալ կանոները անհնազանդության խաղաղ ակցիաների ընթացքում քաղաքացիների և ոստիկանության ծառայության աշխատակիցների կողմից շատ հաճախ չեն պահպանվում, ոտնահարվում են:
Այսօր Բաղրամյան-Պռոշյան փողոցների խաչմերուկում mediahub.am-ի և այլ լրագրողների նկատմամբ բիրտ ուժ է կիրառել Պետական պահպանության ծառայության՝ ՊՊԾ պետ Սարգիս Հովհաննիսյանը՝ հարվածելով իրեն հարց ուղղող լրագրողին և նրան նկարահանող օպերատորին, այդ թվում՝ վնաս պատճառելով վերջինիս տեսախցիկին։
Քաղաքացիների հետ մեկ այլ բախման ընթացքում գիտակցությունը կորցրել և ուշագնաց է եղել Yerkir.am-ի լրագրող Լիա Սարգսյանը: Նրան օգնություն են ցուցաբերել քաղաքացիները:
Հերացի փողոցի վրա սև դիմակավորները հրել ու հարվածել են AntiFake.am-ի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանի ուսին, խոչընդոտել նկարահանումը։ Խանջյան փողոցում ոստիկանները հրմշտել ու խոչընդոտել են նկարահանման աշխատանքը։
Խանջյան և Սայաթ-Նովա փողոցներում քաշքշել են AntiFake.am-ի լրագրող Իշխան Խոսրովյանին, խոչընդոտել նկարահանումներին։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը խոստորեն դատապարտում է բողոքի խաղաղ ակցիաները լուսաբանող լրագրողների իրավունքների ոտնահարման դեպքերը, նրանց մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու լկտի և սանձարձակ, քրեաօլիգարխիկ բանդայի գործողություններին հարիր ակտերը։
Իրավապահ մարմիններից պահանջում ենք խստորեն պահպանել լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը հարգելու իրենց պարտականությունը, որը ամրագրված է՝ ինչպես ներպետական օրենսդրությամբ, այնպես էլ՝ բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներով։
Նիկոլ Փաշինյանից պահանջում ենք պատասխանատվության ենթարկել ՊՊԾ պետ Սարգիս Հովհաննիսյանին՝ վերջինիս հիշեցնելով, որ նա ոչ թե առանձին վերցրած անձի անձնական օգտագործման թիկնապահ է, այլ պետական ծառայող։
Տեղի ունեցած միջադեպերի առիթով հրավիրում ենք Մարդու իրավունքների պաշտպանի, տեղական և միջազգային իրավաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունը, որոնց լռությունն ու անգործությունն ավելի է խորացնում հանրության շրջանում արմատացած այն կարծիքը, որ նրանք աշխատում են երկակի ստանդարտներով և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվում են միայն քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը հետևելու է քաղաքական գործընթացները լուսաբանող բոլոր լրագրողների իրավունքների խախտումների դեպքերին, արձանագրելու է դրանք՝ հետագայում կատարողներին պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով։

Союз журналистов Армении требует от Пашиняна привлечь к ответственности Саркиса Ованнисяна 05/02/2022   13:46  |  Лента новостей
Союз журналистов Армении строго осуждает случаи попирания прав представителей СМИ, освещающих акции протеста,  наглые и разнузданные акты воспрепятствования осуществлению ими профессиональной деятельности в духе действий криминально-олигархической банды. Об этом говорится в заявлении СЖА.
"В рамках стартовавших сегодня с утра мирных акций протеста и неповиновения оппозиции правоохранительные органы, представители силовых структур, применив несоразмерную и грубую силу, воспрепятствовали деятельности освещающих события многочисленных журналистов и операторов, грубо нарушив их права.В этих действиях участвовали как обычные полицейские, так и служащие подразделения специального назначения. В некоторые места проведения акций врывались также подозрительные лица в черных масках", - говорится в заявлении.
В Союзе напомнили, что полицейские в соответствии с международными правилами должны быть в форме, а на четко видимом месте должны быть видны персональные данные, как минимумуказаны имя и фамилия, чтобы гражданин мог узнать или идентифицировать подошедшего к нему или подвергшего его приводу сотрудника полиции.
Указанные правила часто не соблюдаются и нарушаются во время мирных акций гражданского неповиновения сотрудниками полиции и гражданами. Сегодня на перекрестке улиц Баграмяна-Прошяна была применена грубая сила в отношении журналиста mediahub.am и журналистов других изданий начальником Службы государственной охраны СНБ Саркисом Ованнисяном, который ударил задавшего ему вопрос журналиста и проводящего съемку оператора, в том числе повредив его камеру. В ходе другого столкновения с гражданами потеряла сознание корреспондент Yerkir.am Лия Саркисян. Ей оказали помощь граждане. На улице Гераци неизвестные в черных масках нанесли удар в плечо журналисту AntiFake.am  Давиду Фиданяну, помешали съемкам. На улице Ханджяна полицейские устроили потасовку и воспрепятствовали съемкам. На улицах Ханджяна и Саят-Новы полицейские стали дергать корреспондента AntiFake.am Ишхана Хосровяна, препятствовали съемкам", - отмечается в заявлении.
Союз требует от правоохранителей строго соблюдать свои обязательства по уважению деятельности журналистов, которые закреплены как внутригосударственном законодательстве, так и многочисленными международными конвенциями.
Союз требует от Никола Пашиняна привлечь начальника ППС Саркиса Ованнисяна к ответственности, напомнив ему о том, что он не телохранитель отдельно взятого лица, а госслужащий.
Союз также привлекает внимание омбудсмена Армении, местных и международных правозащитных организаций, чье молчание и бездействие еще более укрепляют в укоренившемся среди общественности мнении что они применяют двойные стандарты в своей деятельности и занимаются защитой прав человека только по политическим соображениям.
Союз журналистов Армении будет следить за всеми случаями нарушения прав представителей СМИ, освещающих политические процессы, и фиксировать их в целях привлечения совершивших их к ответственности в будущем.