Ադրբեջանը պղծել է Հադրութի եկեղեցին. հանվել է խաչը, ջնջվել հայկական արձանագրությունը 04/28/2022   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
2020 թվականի ապրիլի 27-ին ադրբեջանական իշխանամերձ լրատվական գործակալությունները «Հադրութում նշել են Զատիկը» վերնագրով նյութեր են տարածել՝ հրապարակելով նաև Հադրութ քաղաքի Սուրբ Հարություն եկեղեցուց նոր լուսանկարներ։ Այս մասին հայտնում է war.karabakhrecords.infօ կայքը։
Լուսանկարների ուսումնասիրությունը հստակ ի ցույց է դնում, որ եկեղեցուց հանվել է խաչը։
Այս ամենը Ադրբեջանի կողմից ծրագրված քաղաքականության արդյունք է, ինչի մասին են վկայում մասնավորապես այդ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները։
Ամիսներ առաջ Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քյարիմովը հայտարարել էր, որ   Ադրբեջանում ստեղծվում է «աշխատանքային խումբ», որի նպատակը Արցախի բռնազվթված հուշարձաններից հայերեն արձանագրությունների և հայկական հետքի վերացումն է։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հադրութի շրջանում գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի այցի ընթացքում հորդորել էր ջնջել հայկական արձանագրությունները՝ չթաքցնելով հայկական մշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականության բուն էությունը. այն է ոչնչացում, ձևափոխում և յուրացում։
Սուրբ Հարություն եկեղեցին կառուցվել է 1621թ. [Մակար Բարխուդարյանց]։ Այն  հետագայում վերանորոգվել է 1819 թվականին, հենց այդ ժամանակ էլ տեղադրվել է եկեղեցու գմբեթը  [«Լեռնային Ղարաբաղի պատմա-ճարտարապետական հուշարձանները», Մկրտչյան Շ․, 1987, Երևան, էջ 3]։
Սուրբ Հարություն եկեղեցին վերջին անգամ վերանորոգվել է  1999 թվականին Մ․ Բաղդասարովի ֆինանսական օժանդակությամբ։ Պատերազմից առաջ Սուրբ Հարությունը գործող եկեղեցի էր, պատերազմի ընթացքում չի տուժել։ Եկեղեցու պղծումը հետևողական կերպով իրականացվել է պատերազմի ավարտից հետո։
Պատերազմից հետո նույն կերպ Արցախի բռնազավթված տարածքներում մշակութային վանդալիզմ զոհ են դառնում բոլոր հայկական մշակութային կոթողները։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ադրբեջանցիները հանել են նաև Հադրութում գտնվող Սպիտակ խաչ եկեղեցու խաչը, Սուրբ Ղազանչեցոց տաճարի գմբեթը, պղծել Թալիշի եկեղեցին, գրեթե ավերել Շուշի Կանաչ ժամ, Մեխակավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիները։
19:47 24/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հայ զինծառայող է գերեվարել. հայտնի է անունը
14:15 24/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական հատուկ ծառայությունները կեղծիք են տարածում, թե իբրև Ստեփանակերտի բնակչությունը պետք է տարհանվի
13:38 24/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ-ն հերքում է ադրբեջանական հերթական կեղծիքը
22:22 20/04/2022  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության կազմում ոչ միայն Արցախը չի եղել, այլ նաեւ Ղազախը, իսկ այսօրվա Ադրբեջանը հենց 1918-20թթ Ադրբեջանի իրավահաջորդ է իրեն ճանաչել. Գրիգոր Բալասանյան
17:11 19/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվայի դատարանը ազատազրկել է հայերի վրա հարձակված ադրբեջանցիներին
22:52 15/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Այն, որ Փառուխի, Քարագլուխ լեռնաշղթայի ուղղությամբ ադրբեջանական ագրեսիան եզակի բնույթ չէր կրելու, վաղուց պարզ էր». Տիգրան Աբրահամյան
14:42 15/04/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի խորհրդարանում առաջարկվել է ստեղծել Հայաստանի հետ հարաբերությունների հանձնաժողով. ոգեւորվելով քպականների ելույթներից՝ ասում են, թե Ադրբեջանը պետք է օգտվի ստեղծված վիճակից
12:33 14/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն օկուպացված Թալիշում և Մատաղիսում ականազերծում է անում դրոններով

Азербайджан осквернил Гадрутский храм: демонтировали крест и стерли все армянские надписи 04/28/2022 14:47 | Лента новостей
27 апреля 2020 года азербайджанские провластные информационные агентства опубликовали ряд статей под заголовком «В Гадруте отметили Пасху», в которых также были опубликованы и свежие фотографии Свято-Воскресенского храма Гадрута. Анализ фотоматериалов показал, что с купола был снят крест храма, сообщает сайт war.karabakhrecords.info.
Кроме того, азербайджанцы, следуя призыву президента страны об уничтожении надписей на армянских храмах, удалили информационную табличку на входе в церковь, где говорилось о том, что церковь была отремонтирована при финансовой поддержке предпринимателя Михаила Багдасарова.
На территории храма также отсутствуют ковры, ритуальная утварь, со стен были сняты образы святых. Внешние стены храма были осквернены надписями из различных азербайджанских имен.
Все вышеприведённые факты являются результатом спланированной политики Азербайджана, о чем также свидетельствуют заявления высокопоставленных чиновников данной страны.
Так, несколькими месяцами ранее министр культуры Азербайджана Анар Кяримов заявил, что в Азербайджане создается «рабочая группа», целью которой будет устранение армянских надписей и следов с оккупированных у Арцаха памятников.
Ранее, в ходе посещения церкви Сурб Аствацацин, находящейся в оккупированном Гадрутском районе Арцаха, президент Азербайджана Ильхам Алиев призвал удалить информационные таблички на армянском языке, тем самым, не скрывая сути политики Азербайджана в отношении армянского культурного наследия, которая сводится к их разрушению, трансформации и присвоению.
Церковь Сурб Арутюн была построена в 1621 году [Макар Бархударянц]. Позднее, в 1819 году, она была отреставрирована. Тогда же на ней был установлен купол [«Исторические и архитектурные памятники Нагорного Карабаха», Мкртчян Ш., 1987, Ереван, стр. 3].
В последний раз церковь Сурб Арутюн была отремонтирована в 1999 году, при финансовой поддержке Михаила Багдасарова. До войны Свято-Воскресенский храм был действующей церковью и в дни войны не пострадал. Осквернение церкви произошло уже после окончания войны.
Точно так же после войны все армянские памятники культуры стали жертвами культурного вандализма на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха.
Еще ранее сообщалось о том, что азербайджанцы сняли крест церкви Белого Креста в Гадруте, купол собора Св. Газанчецоц, осквернили Талышскую церковь, почти разрушили Церковь Святого Иоанна Крестителя («Канач Жам») в Шуши, а также полностью разрушили церковь Сурб Аствацацин в Мехакаване.