Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրյալ ներգրավելու հարցը կքննարկվի. զոհված զինվորները տուժող են ճանաչվել, նրանց ծնողները՝ իրավահաջորդներ. դատախազություն 04/27/2022   10:53  |  Քրեական խրոնիկոն
2022թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է 2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողներին քրեական գործով որպես տուժող ճանաչելու վերաբերյալ զոհված զինծառայողների մի շարք ծնողների, հարազատների միջնորդությունը, որը բավարարվել է: Այս մասին հայտնում է ՀՀ դատախազությունը։
«Մասնավորապես, նկատի ունենալով, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի հարցազրույցի հիման վրա ՀՀ ՀՔԾ-ում 2020թ. նոյեմբերի 21-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված, ինչպես նաև դրան միացված՝ Արա Զոհրաբյանի հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործով քննության առարկա են պատերազմից առաջ և դրա ընթացքում ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից հնարավոր կատարված այնպիսի արարքներ, որոնք բացասական նշանակություն են ունեցել զինված ուժերի մարտունակության հարցում և ազդել պատերազմի արդյունքի վրա, իսկ դատավարության մասնակից ճանաչելու վերաբերյալ ստացված պահանջի համաձայն՝ դրան կից ցուցակում նշված անձինք զոհվել են Արցախում տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում՝ քրեական վերոնշյալ գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը գրավոր ցուցում է տվել վարույթն իրականացնող մարմնին (ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչին) զոհված զինծառայողներին ճանաչել տուժող, իսկ պահանջ ներկայացրած նրանց ծնողներին, հարազատներին՝ տուժողի իրավահաջորդ:
Բացի այդ, ապրիլի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է նաև առանձին պահանջ՝ 2020թ. արցախյան պատերազմի աղետալի հետևանքներին հանգեցրած պատճառների հանգամանքների վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում միացված վարույթով քննվող վերոնշյալ քրեական գործով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու վերաբերյալ:
Հսկող դատախազի կողմից այս միջնորդությունն ուղարկվել է վերը նշված նույն գործով վարույթն իրականացնող քննիչին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 102-րդ և 199-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով քննարկելու նպատակով:
ՀՀ դատախազությունը բոլոր միջոցները գործադրելու է՝ մասնավորապես 2020թ. աղետալի պատերազմին առնչվող քրեական գործերով դատավարության բոլոր մասնակիցների, այդ թվում նաև տուժողների և տուժողների իրավահաջորդների դատավարական իրավունքների լիարժեք իրացումը երաշխավորելու նպատակով, ինչի շրջանակներում մշտապես բաց է արդյունավետ հաղորդակցության համար:
Միաժամանակ, հիշեցնում ենք, որ քրեական գործերի քննությունը, դրա օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողությունը, այդ շրջանակներում կայացվող դատավարական որոշումները կատարվում են բացառապես օրենքով սահմանված կարգով և չեն կարող կախված լինել հանրային գործընթացներից: Անթույլատրելի են իրավական դաշտից դուրս գտնվող ցանկացած գործոնով պայմանավորված՝ քննությունների ընթացի վրա ազդեցություն գործադրելու հրապարակային կոչերը: Դրանք չեն բխում իրավական պետության սահմանադրական հիմունքներից և քրեական արդարադատության շահերից»,- հայտնում են դատախազությունից։
09:59 27/04/2022  |  ՄամուլԻրականում ինչ է արել Կառավարությունը նախորդ տարի. «Ժողովուրդ»
09:47 27/04/2022  |  ՄամուլՓաշինյանը փորձում է շատերին հանցակից դարձնել. «Հրապարակ»
09:41 27/04/2022  |  ՄամուլԻնչ փուլում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ հանձնաժողով ստեղծելու աշխատանքները. «Ժողովուրդ»
22:49 26/04/2022  |  ՔաղաքականՓաշինյանի ու իր հետեւից քայլողների աչքերում վախ կա, գիտակցում են, որ գնալու ժամանակն է, բայց մտածում են ոնց անեն, որ ողջ մնան. Գառնիկ Իսագուլյան (տեսանյութ)
20:40 26/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎստահ եմ, որ քիչ անց կգտնեն ինչ-որ մի քավության նոխազ և կասեն, թե կապիտուլյանտը կապ չունի․ Միքայել Գրիգորյան
20:20 26/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանին սպասարկող ավտոշարասյունը վթարի է ենթարկել հղի կնոջ ու լքել դեպքի վայրը, հղի կինը մահացել է. Ոստիկանությունը մահվան փաստը թաքցնում է
18:26 26/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին
17:33 26/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս այնքան կմնամ այստեղ, մինչև Գլխավոր դատախազը վճիռ կայացնի ու կալանավորի Նիկոլ Փաշինյանին.զոհված զինվորների հարազատները շարունակում են մնալ Դատախազության դիմաց

Вопрос о привлечении Пашиняна в качестве обвиняемого обсуждается, погибшие военнослужащие признаны потерпевшми - прокуратура 04/27/2022   11:34  |  Криминальная хроника
26 апреля 2022 года Генеральная прокуратура Армении получила ходатайства нескольких родителей и родственников погибших военнослужащих о признании по уголовному делу потерпевшими военнослужащих, погибших в ходе развязанной Азербайджаном в 2020 году войны.  Ходатайство удовлетворено. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА.
В частности, с учетом того, что предметом расследования уголовного дела, возбужденного 21 ноября 2020 года в ССС РА по части 2 статьи 308 УК РА на основании интервью бывшего начальника Военной контрольной службы министерства обороны РА Мовсеса Акопяна, а также приобщенного к нему уголовного дела на основании заявления Ары Зограбяна, являются такие возможные действия высокопоставленных лиц РА, которые негативно сказались на боеспособности вооруженных сил и повлияли на исход войны, а также того, что в соответствии с поступившим требованием о признании участниками судебного процесса,  указанные в прилагающемся к нему списке лица погибли в ходе войны в Арцахе, прокурор, осуществляющий надзор по вышеупомянутому делу, дал письменное указание следователю Антикоррупционного комитета признать погибших военнослужащих потерпевшими, а представивших требование  родителей и родственников – правопреемниками потерпевших.
Помимо этого, 26 апреля в Генпрокуратуру поступило также отдельное требование о привлечении премьер-министра РА Никола Пашиняна в качестве обвиняемого по части 1 статьи 299, части 2 статьи 308 и части 3 статьи 309 УК РА по уголовному делу касательно причин, приведших к катастрофическим последствиям Арцахской войны 2020 года,   расследуемому в Антикоррупционном комитете в одном производстве
Прокурор направил упомянутое ходатайство следователю, осуществляющему производство по вышеупомянутому делу с целью рассмотрения в порядке, установленном статьями 102 и 199 Уголовно-процессуального кодекса РА.
В ведомстве отметили, что прокуратура РА приложит все средства для гарантирования полноценной реализации прав всех участников судебного процесса по уголовному делу, касающемуся катастрофической войны 2020 года, в том числе потерпевших и правопреемников потерпевших, в рамках которого всегда открыта для эффективного сотрудничества.
В то же время ведомство напоминает, что расследование уголовных дел, прокурорский надзор за их законностью, принятие в рамках этого процессуальных решений осуществляется исключительно в установленном порядке и не могут зависеть об общественных процессов. “Недопустимы публичные призывы к оказанию влияния на ход расследования, обусловленные любыми факторами, находящимися вне правового поля. Они не вытекают из конституционных основ правового государства и интересов уголовного правосудия”, - отмечается в сообщении прокуратуры.