Զոհվածի հայրը հացադուլ է սկսել ու հայտարարել՝ մինչև մայիսի 8-ը Նիկոլ Փաշինյանի չձերբակալվելու դեպքում կինքնահրկիզվի 04/25/2022   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմում զոհված Լևոն Ավետիսյանի հայրը՝ Միսակ Ավետիսյանն ապրիլի 25-ից հացադուլ է հայտարարում։ Ինչպես քիչ առաջ Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում նշեց զոհվածի հայրը, ինքը հացադուլը կշարունակի մինչև մայիսի 8-ը, իսկ, եթե մինչ այդ համապատասխան մարմինները չձերբակալեն Նիկոլ Փաշինյանին, ապա ավելի ծայրահեղ քայլի կգնա։
«Ես չեմ կարող նայել, թե ինչպես է Հայաստանը կործանվում։ Գնում եմ ծայրահեղ քայլի. մինչև մայիսի 8-ը հացադուլ եմ հայտարարում․ մայիսի 8-ին՝ Շուշիի ազատագրման օրն ավելի ծայրահեղ քայլի կգնամ՝ Հանրապետության հրապարակում կինքնահրկիզվեմ, որովհետև այս կերպ էլ հնարավոր չի ապրել։ Չգիտեմ՝ էլ ինչ կարող է լինել, որ մենք ձերբազատվենք այդ վարչապետ կոչեցյալից։ Ուզում եմ դիմել ՀՀ Դատախազությանը, ԱԱԾ-ին, որ ձերբակալեն դավաճանին՝ Հայաստանում վարչապետի աթոռին նստած այդ թշնամու գործակալին»,-նշեց Միսակ Ավետիսյանը։
Լևոնը, ինչպես նշեց հայրը, ավագ լեյտենանտ էր և ծառայում էր Մատաղիսում։ Պատերազմի ընթացքում ցուցաբերած արիության համար նշանակվել է գումարտակի փոխհրամանատար։ Միսակ Ավետիսյանի խոսքով՝ որդին Մատաղիսը Երևանի չափ կարևորում էր․
«Հոկտեմբերի 6-ին իր վաշտով փորձել է հետ բերել Մատաղիսը ու զոհվել է։ Ես ժողովրդի առաջ խոստանում են՝ Նիկոլ Փաշինյանի ձերբակալումից հետո անել ամեն ինչ, մինչև արյան վերջին կաթիլս պայքարել՝ Մատաղիսը հետ բերելու համար»,-հայտարարեց զոհվածի ծնողն ու հավելեց, որ Փաշինյանի հայտնի հայտարարությունը նշանակում էր՝ ես եմ սպանել ձեր տղաներին․ բան կա ասելու, եկեք ասեք, բայց ոստիկանությունը թույլ չի տվել Նիկոլ Փաշինյանին մոտենալ։
Լրագրողի հարցին՝ ի՞նչ նպատակով էր ուզում մոտենալ Փաշինյանին, զոհված զինծառայողի հայր Միսակ Ավետիսյանը պատասխանեց․ «Կհարցնեի՝ ի՞նչ հաճույք ես զգում հայի արյուն թափելուց։ Նա կանխամտածված հրահրեց պատերազմ, այնպես արեց, որ մենք պարտվենք։ Զինվորները, սպաները, որ զոհվեցին, նրանց բոլորի արյունը Նիկոլի վրա է»։
13:30 23/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե մեր երեխաները Հայրենիքի սահմանին են զոհվել, ձեր երեխաներին ձեր տներում են մորթելու․ զոհված զինծառայողի հայրը բոլորին պայքարին միանալու կոչ է անում
11:08 23/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատության հրապարակ․ օր 7-րդ․ նստացույց, հացադուլ, քայլերթեր․ շարժման ծավալներն ընդլայնվում են
15:09 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍրանց թվում է, թե աշխարհն իրենց շուրջ է պտտվում, իրենց համարում են համաշխարհային հեղափոխության առաջնորդներ, բայց իրենք ընդամենը «վինտիկներ են».Խաչիկ Գալստյան (տեսանյութ)
10:45 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները տեսնում են, որ շարժումը թափ է հավաքում, փորձում են կասեցնել այս շարժման ընթացքը. Վանեցյան
18:03 21/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրությունը բարձրագույն իրավական ուժ ունեցող մայր փաստաթուղթն է, Անկախության հռչակագիրը՝ առավել բարձր. Վարդևանյան
14:16 21/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿորցնում ենք հայոց հողեր, տագնապի մեջ եմ, հերիք է ողբանք, պետք է ուժեղանանք ու անցնենք առաջ, թշնամին դարեր շարունակ ապացուցել է՝ հայատյաց է. Տեր Շահե

Отец погибшего в Арцахе офицера грозится совершить самосожжение, если Пашиняна не арестуют 04/25/2022   13:07  |  Лента новостей
Oтец погибшего в 44-дневной войне в Арцахе военнослужащего Левона Аветисяна Мисак Аветисян с 25-го апреля объявил голодовку на площади Свободы в Ереване. Как сообщил Мисак Аветисян в беседе с журналистами, он объявил голодовку до 8 мая. По его словам, если до этого соответствующие органы не арестуют Никола Пашиняна, то он прибегнет к радикальным шагам.
“Я не могу смотреть, как губят Армению. Я иду на радикальный шаг. Я объявляю голодовку до 8 мая. 8 мая, в день освобождения Шуши, я пойду на более радикальный шаг и совершу самосожжение на Площади Республики, потому что так больше жить невозможно. Я не знаю, что еще может произойти, чтобы мы избавились от этого так называемого премьера. Я требую от Прокуратуры, СНБ, чтобы они арестовали предателя, этого вражеского агента, восседающего в кресле премьера”, - отметил Мисак Аветисян.
Он рассказал, что его сын Левон был старшим лейтенантом и служил в Матагисе. В ходе войны за проявленную отвагу он был назначен заместителем командира батальона.  По словам Мисака Аветисяна, Матагис был для его сына столь же важен, как и Ереван.
“6 октября он со своей ротой пытался вернуть Матагис и погиб. Я перед народом обещаю, что после ареста Никола Пашиняна сделаю все, будут сражаться до последней капли крови, чтобы вернуть обратно Матагис”, - заявил отец погибшего. Аветисян добавил, что известное заявление Пашиняна означает, что я убил ваших сыновей. Он сообщил, что полиция не позволила ему подойти к Пашиняну. В ответ на вопрос журналиста о том, с какой целью он хотел подойти к Пашиняну, Мисак Аветисян заявил: “Я бы спросил его, что за удовольствие он получает, проливая кровь армян?
“Он намеренно спровоцировал войну, сделал так, чтобы мы потерпели поражение. Кровь погибших солдат, офицеров на Николе”, - сказал он.