Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության 60 ներկայացուցչի հանդեպ հայտարարված է քրեական հետապնդում․ Արթուր Դավթյան 04/22/2022   16:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմին առնչվող քրեական գործերով քրեական հետապնդում է հարուցվել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության 60 ներկայացուցչի նկատմամբ:Այսօր ԱԺ-ում կայացած պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։ Վերջինս նշեց, որ դատախազությունն ունի օբյեկտիվ ապացույցներ, որ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և զինծառայողների կողմից թույլ են տրվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ:
«Կոնկրետ դեպքերով կանխամտածված թիրախավորվել են բնակավայրերը, քաղաքացիական անձինք, իրականացվել է քաղաքացիական անձանց սպանություն, խախտվել են պատերազմ վարելու կանոնները, կիրառվել են արգելված զինատեսակներ, թիրախավորվել և ոչնչացվել են հայկական պատմամշակութային արժեքներ»,-մանրամասնեց Դավթյանը՝ հավելելով, որ ապացույցներ կան նաև ազգային ատելության հողի վրա իրականացված բռնությունների, խոշտանգման և սպանության դեպքերի հետ կապված։
Քրեական գործով ձեռք բերված օբյեկտիվ ապացույցները, ինչպես շեշտեց ՀՀ գլխավոր դատախազը, ակնհայտորեն վկայում են այն մասին, որ 2020 թվականի դեռևս հունիս-հուլիս ամիսներից Սիրիայի հյուսիսային հատվածներից հանրահայտ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրականացվել են վարձկանների հավաքագրումներ, որոնք անարգել տեղափոխվել են Թուրքիայի, այնտեղից էլ՝ Ադրբեջան:
«Ադրբեջանի տարածքում վարձկանները ռազմական պատրաստություն են անցել՝ հատկապես լեռնային հատվածներում մարտ վարելու համար: Նրանց հրահանգավորված էր թիրախավորել, սպանել, խոշտանգել բնակավայրերում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը»,-նշեց Դավթյանը՝ մեջբերելով ձերբակալված սիրիացի վարձկանների ցուցմունքները։
15:19 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀովիկ Աբրահամյանի առանձնատան վաճառքի հարցով ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ. Դավթյանի պարզաբանումը
13:32 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲոչկաները գլորվում են վերևից ներքև, դատախազությունը վերևում է, բոչկաները չեն կարող բարձրանալ վերև. Արթուր Դավթյան
13:29 22/04/2022  |  Քրեական խրոնիկոնԳլխավոր դատախազն ընդունում է՝ Վանեցյան-Խաչատրյան-Փաշինյան գաղտնալսման դեպքը բացահայտելու հարցում անկարող են
13:07 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍպանության դեպքերի աճ է արձանագրվել. մտահոգիչ է. Գլխավոր դատախազը մանրամասնում է
12:55 22/04/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՌազմական հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 2150 քրեական գործ, քրեական հետապնդում է իրականացվել 800 անձի վերաբերյալ. Դավթյան
20:24 05/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանը ԱԱԾ-ին հանձնարարել է ստուգել Հովիկ Աբրահամյանի որդու առանձնատունը կալանքից հանելու հանգամանքը

Уголовное преследование инициировано в отношении 60 представителей военно-политического руководства Азербайджана – генпрокурор Армении 04/22/2022   16:51  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Уголовное преследование инициировано в отношении 60 представителей военно-политического руководства Азербайджана в рамках уголовных дел, касающихся 44-дневной войны. Об этом заявил генеральный прокурор Армении Артур Давтян, выступая сегодня на заседании постоянной комиссии НС по государственным правовым вопросам.
Он отметил, что прокуратура располагает объективными доказательствами грубейших нарушений военно-политическим руководством и военнослужащими Азербайджана международного гуманитарного права, правил ведения войны, преднамеренного  прицельного обстрела населенных пунктов, гражданских лиц, убийства мирных жителей, применения запрещенных видов оружия, уничтожения армянского историко-культурного наследия, учинения насилия, пыток и совершения убийств.
“По конкретным случаям умышленно велся прицельный обстрел населенных пунктов, гражданских лиц, совершены убийства мирных жителей, были нарушены правила ведения войны, применялись запрещенные виды оружия, уничтожалось армянское историко-культурное наследие”, - представил детали Давтян, добавив, что есть также доказательства учинения  насилия, пыток и убийств на почве национальной ненависти.
Как подчеркнул генпрокурор Армении, полученные доказательства явно свидетельствуют о том, что еще с июня-июля 2020 года известными террористическими группировками с северной части Сирии были завербованы наемники, которых беспрепятственно перебросили в Турцию, а оттуда -  в Азербайджан.
“На территории Азербайджана наемники прошли специальную подготовку, особенно по ведению боев в горной местности, им было приказано убивать, подвергать пыткам гражданское население”, - заявил генпрокурор РА, приводя показания арестованных  наемников из Сирии.