ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավոր չեն. Փաշինյան 04/22/2022   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն:
Նշենք, որ նման գնահատակով էր հանդես եկել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի կարևորությունը.
«Եթե արձանագրենք, որ մոսկովյան այցի նախորդող օրերին Հայաստան էին այցելել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողները, ապա կարող ենք ասել, որ որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն: Մենք հստակ տեսնում մենք, որ համանախագահող բոլոր երկրները ԼՂ հարցի կարգավորման իրենց մանդատին հավատարին են՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունները համանախագահողների համատեղ գործունեության համար դժվարություններ են ստեղծել, բայց նույնիսկ այս պայմաններում համանախագահները գործում են, այցելություններ են իրականացնում տարածաշրջանում և քաղաքական մակարդակով արձանագրում են իրենց հանձնառությունը՝ աջակցել ԼՂ հարցի կարգավորմանը, լավատեսության հիմքեր են տալիս»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
15:15 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿարևոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել տարծաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցում.Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել մոսկովյան այցից
23:57 20/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշիի հանձնումը երդվյալ թշնամուն ամենևին բերդաքաղաքով չի ավարտվում․ Մտավորականության միություն
23:45 20/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի հերթական խայտառակությունն ու սուտն արդեն Մոսկվայում․ Գեղամ Մանուկյան
21:58 20/04/2022  |  Քաղաքական«Ականատես ենք լինում հակահայ իշխանությունների վերջին խռխռոցին, նրանք շուտով կլքեն կառավարական ամառանոցները». քաղաքական վերլուծաբան
20:20 20/04/2022  |  ՔաղաքականՊուտինը Փաշինյանին կանչել էր, որ Ռուսաստանի շահերը սպասարկող փաստաթուղթ ստորագրի, նա էլ գնաց, ստորագրեց ու եկավ. քաղտեխնոլոգ

Пашинян назвал необоснованными оценки о расформировании сопредседательства МГ ОБСЕ 04/22/2022   15:40  |  Лента новостей
Все оценки по поводу расформирования сопредседательства Минской группы ОБСЕ лишены обоснования, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в пятницу.
Пашинян отметил, что в ходе встречи с президентом РФ Владимиром Путиным  была подчеркнута важность международного мандата сопредседательства МГ ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
“Если зафиксировать, что перед визитом в Россию Армению посетили российский, французский и американский сопредседатели, можем сказать, что оценки о роспуске МГ ОБСЕ не имеют под собой оснований”, - сказал Пашинян.
“Мы видим, что все сопредседатели Минской группы ОБСЕ остаются верными своему мандату, несмотря на то, что разворачивающиеся в Украине события создали трудности для совместного деятельности, но даже в этих условиях сопредседатели продолжают действовать, посещают регион и на политическом уровне подтверждают свою приверженность урегулированию карабахского конфликта, дают основания для оптимизма”, - добавил Никол Пашинян.
15:25 22/04/2022  |  Лента новостейДостигнуты важные договоренности по принципам открытия региональных коммуникаций, зафиксировано единство подходов Армении и РФ - Пашинян
18:53 19/04/2022  |  Лента новостейПашинян рассчитывает на результативные переговоры с Путиным
18:02 19/04/2022  |  Лента новостейПроблем остается много: Путин заявил о планах обсудить с Пашиняном темы безопасности, в том числе связанные с Карабахом