Չորեքշաբթի 03 / 29 / 2023
ՀՀ ԱԽ-ն Բաքվին առաջարկում է անհապաղ բանակցություններ սկսել խաղաղ պայմանագրի շուրջ 03/28/2022   22:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդն այսօր կայացած նիստում քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակն` այն գնահատելով խիստ լարված:
Իրադրության վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանական Հանրապետությունը, փորձելով գտնել մտացածին հիմնավորումներ, հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ նոր սադրանքներ և հարձակում սկսելու համար, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով խաղաղության պայմանագրի հարցում ապակառուցողական գործողությունների մեջ:
Անվտանգության խորհուրդը ստեղծված իրավիճակում հարկ է համարում ևս մեկ անգամ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության ավելի վաղ հնչեցրած դիրքորոշումը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությանն առաջարկում է անհապաղ բանակցություններ սկսել համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ:
Անվտանգության Խորհուրդը, միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով Լեռնային Ղարաբաղում եւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ռազմական բախումների հնարավորության վրա, անհրաժեշտ է համարում միջազգային զսպման մեխանիզմների գործարկումը՝ տարածաշրջանում նոր ռազմական էսկալացիա և էթնիկ զտում թույլ չտալու համար:
20:00 28/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահի աշխատակազմում տեղյակ չեն՝ որտե՞ղ են ապաստանել Փառուխ գյուղից բռնի տեղահանված բնակիչները
17:53 28/03/2022  |  ՄեկնաբանությունՍտեփանակերտում գազամատակարարումը վերականգնվել է
17:20 28/03/2022  |  ՎերլուծություններՄութալիբովը նպաստել էր Խոջալուում Ադրբեջանի իրականացրած արյունահեղության գաղտնազերծմանը.նրա մահը ցնծությամբ են ընդունել Ալիեւները
13:10 28/03/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը չի թաքցնում, որ Հայաստանի և Արցախի հանդեպ նոր ռազմական ագրեսիայի է պատրաստվում

Азербайджан готовит почву для новых провокаций и нападения на Нагорный Карабах – заявление Совбеза Армении 03/28/2022   22:56  |  Лента новостей
На сегодняшнем заседании Совет безопасности Республики Армения обсудил ситуацию в области безопасности вокруг Нагорного Карабаха, оценив ее как крайне напряженную. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Анализ ситуации показывает, что Азербайджанская Республика готовит почву для новых провокаций и совершения нападения на Нагорный Карабах, пытаясь найти мнимые обоснования, в том числе обвиняя Республику Армения в деструктивных действиях в вопросе мирного соглашения.
В сложившейся ситуации Совет безопасности считает необходимым еще раз подтвердить озвученную ранее позицию Республики Армения и предлагает Азербайджанской Республике немедленно начать переговоры по всеобъемлющему мирному соглашению.
Совет безопасности, привлекая внимание международного сообщества на возможность военных столкновений в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе, считает необходимым запуск международных механизмов сдерживания для предотвращения новой военной эскалации и этнических чисток в регионе.