Ռուսական կողմն առաջարկել էր դիրքերը հանել այնտեղից.Սամվել Բաբայանը՝ Փառուխում տիրող իրավիճակի մասին 03/25/2022   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ՊԲ-ին մինչև այդ ռուսական կողմը առաջարկել էր հանել դիրքերը՝ ասելով, որ այդտեղ պոստ պահելու կարիք չկա՝ երկու կողմն էլ հեռացնում են։ Բայց պարզվել է, որ հետո ադրբեջանցիները եկել են այդտեղ նստել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արցախի ԱԽ նախկին քարտուղար, «Ազատական» կուսակցության հիմնադիր Սամվել Բաբայանը։
«Ռուսական կողմ այդտեղ չի եղել։ Ռուսական կողմը հիմա գնացել է, որ այդ հարցերը կարգավորվի»,- նշել է Բաբայանը։
Հարցին՝ բնագիծն այդ պահին անտե՞ր է թողնված եղել, Բաբայանը պատասխանեց՝ նշելով, որ ընդհանրապես բնագիծ գոյություն չունի ոչ միայն այդտեղ, այլև՝ շատ տեղերում։
«Իմ ունեցած տեղեկություններով՝ երկու կողմերը՝ և հայերը, և ադրբեջանցիները պայմանավորվել են, որ այդտեղից հանում են իրենց դիրքերը։ Եթե չեմ սխալվում՝ մեկ շաբաթ առաջ, ռուսական կողմից առաջարկ է եղել, հեռացել են այդտեղից»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ առաջարկը եղել է Խրամորթ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպերից հետո։
Դիտարկմանը՝ առաջարկն ընդունելը որքանով էր բխել մեր շահերից, եթե մեկ շաբաթ առաջ կրակում էին հայկական գյուղերի ուղղությամբ, Սամվել Բաբայանն արձագանքեց. «Տեղում իրավիճակը, ով կառավարում է, իրեն պետք է հարցը տաք, ոչ թե՝ ինձ։ Դիմեք ՊՆ»։ Վերջինս նշեց, որ որևէ կապ չունի ՀՀ իշխանությունների հետ, որևէ քննարկում պաշտպանության հարցով՝ իշխանություններն իր հետ չեն անում։
09:55 25/02/2022  |  ՄամուլԻնչ պայման է դրել Սամվել Բաբայանը. «Իրավունք»
19:47 21/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Բաբայանի՝ բունկերում, գտնվելն արդեն ընդգծում է նրա որոշակի կարգավիճակը պատերազմական գործողություններում․ Աբրահամյան
14:18 21/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի ժամանակ բունկեր եմ գործուղվել, որպեսզի Արցախի նախագահին զեկուցեմ` ինչ է կատարվում, որևէ կարգադրություն չեմ տվել. Սամվել Բաբայան
15:05 20/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատ և անկախ Արցախն այլընտրանք չունի. Սամվել Բաբայան
09:59 27/01/2022  |  ՄամուլԲաբայանի շուրջ ինտրիգները շարունակվում են․ «Փաստ»
09:59 26/01/2022  |  Մամուլ«Խաղաղության դարաշրջան». ես այդ բառը չեմ ընդունում». Սամվել Բաբայան. «Իրավունք»
12:42 09/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական պետականության և հայ ժողովրդի հետագա գոյությունն այսօր կախված է երեք խնդիրներից. Բաբայան

"Российская сторона предложила АО Арцаха отвести свои позиции оттуда": Самвел Бабаян о ситуации в селе Парух 03/25/2022   14:57  |  Лента новостей
Российская сторона до этого предложила Армии обороны Арцаха снять свои позиции, заявив, что необходимости в размещении там поста нет и что обе стороны будут оттуда отведены. Но, как выяснилось, после этого азербайджанцы явились и засели там. Об этом заявил в беседе с журналистами бывший секретарь Совета безопасности Арцаха, основатель партии “Азатакан” Самвел Бабаян.
“Российской стороны там не было. Теперь российская сторона направилась туда, чтобы урегулировать эти вопросы”, - отметил Бабаян.
В ответ на вопрос, рубежи на тот момент были оставлены без присмотра, Бабаян заявил, что рубежа вообще не существует не только там, но и во многих местах.
“По имеющимся у меня сведениям, обе стороны: и армяне, и азербайджанцы договорились об отводе сил. Если я не ошибаюсь, неделю назад от российской стороны поступило предложение, они ушли оттуда”, - сказал он, добавив, что предложение поступило после инцидента, произошедшего в селе Храморт.
На вопрос, насколько целесообразно было принимать это предложение  с учетом того, что неделю назад  противник вел обстрел армянских сел, Самвел Бабаян заявил: “Этот вопрос вы должны задать тому, кто на месте управляет обстановкой, а не мне”. Он порекомендовал обратиться в МО.  Бабаян также отметил, что никакой связи с властями РА не поддерживает и что власти не обсуждают с ним каких-либо вопросов, касающихся обороны.