Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհուրդը ՌԴ-ին կոչ է արել կանխել Արցախում հումանիտար աղետը 03/14/2022   12:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհուրդն Արցախում գազատարի վթարմամբ պայմանավորված հումանիտար աղետի վրա Ռուսաստանի ուշադրությունը հրավիրելու նպատակով նամակ է հղել Ռուսաստանի ղեկավարությանը։
Նամակում, որը հրապարակել է «Ռուսաստան-Արցախ բարեկամության միությունը», մասնավորապես, ասված է․
«Ռուսաստանի դաշնության, ինչպես նաև ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ղեկավարության ուշադրությունն ենք հրավիրում Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի մեղքով առաջացած հումանիտար աղետի վրա։ Վերջին շրջանում Լեռնային Ղարաբաղում հաճախակիացել է հայկական գյուղերի գնդակոծությունը։ Ադրբեջանական կողմը պայթեցրել է գազատարը։
Արդեն գրեթե մեկ շաբաթ է՝ Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությունը զրկված է բնական գազից, ջեռուցան հնարավորությունից, սկսել են խնդիրներ առաջանալ նաև էլեկտրամատակարարման հետ կապված՝ այն էլ ձմեռվանից դեպի գարուն անցումային ժամանակահատվածում, երբ բավականին ցուրտ եղանակ է։
Ադրբեջանական կողմը ցուցադրաբար անտեսում է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ռուս խաղաղապահների բոլոր փորձերը։
Դատելով այդ ամենից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները, թուրքական և ուկրաինական կողմերի հրահրմամբ, պատրաստ են, օգտվելով Ուկրաինայում առկա ռազմական կոնֆլիկտից, Կովկասում ստեղծել լարվածության նոր օջախ, որպեսզի Ռուսաստանի ուշադրությունը շեղելով՝ «երկրորդ ճակատ» բացեն։ Նման բարդ իրավիճակում որոշ ադրբեջանամետ ուժեր Ռուսաստանում փորձում են լրատվամիջոցների միջոցով սևացնել Հայաստանին՝ տարածելով կեղծ հաղորդագրություններ։ Այդուհանդերձ, նրանք միատումնավոր «չեն նկատում», որ Ռուսաստանի բազմամիլիոնանոց հայկական սփյուռքը բազմիցս է հայտնել իր ամբողջական և գործնական աջակցությունը ՌԴ նախագահ Պուտինի քաղաքականությանը՝ ուղղված Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը։
Անհրաժեշտ ենք համարում նաև նշել, որ Արցախի իշխանությունները 2022թ․ փետրվարի 22-ին պաշտոնապես ողջունել են ՌԴ կողմից Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ճանաչումը։
Պաշտոնական Բաքուն կոպտորեն խախտում է պարտավորվածությունները, որոնք ստանձնել է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ, որի հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել են ռուական խաղաղապահ ուժեր։
Հումանիտար աղետի վերացման նպատակով Ռուսաստանի դաշնության ղեկավարությանը կոչ ենք անում ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր գործողությունները, որոնք բխում են 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության պահանջներից, ինչպես նաև համապատասխանում են Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի պարտականություններն ու իրավունքները սահմանող ՌԴ նախագահի հրամաններին։
Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհուրդը կոչով դիմում է ՌԴ ղեկավարությանը, ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը և ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությանը՝ կոշտ կամք դրսևորել և կանխել Հարավային Կովկասում իրավիճակի ապակայունացման բոլոր փորձերը։
Խնդրում ենք Ձեզ, անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի ռուսական խաղաղապահ զորախումբը նպաստի, որ հնարավորինս արագ վերականգնվի գազամատակարարումն Արցախում։ Նաև հորդորում ենք միջոցներ ձեռնարկել՝ կանխելու համար Ադրբեջանի կողմից հայկական խաղաղ բնակավայրերի գնդակոծությունը։
Մենք համերաշխ են ՌԴ-ի հետ և ցանկանում ենք ամենայն բարիք»,-ասված է ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհրդի գրության մեջ։
21:39 12/03/2022  |  ՄեկնաբանությունԱրցախում հումանիտար աղետ է. ԱՐՑԱԽԸ ձեզ չի ներելու, դուք պատասխան եք տալու, դատաստան լինելու է. Մետաքսե Հակոբյան
19:46 12/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼարվածությունն ու բռնությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ աճում են.Քերի Քավանո

Совет Российско-Армянских организаций призвал руководство РФ принять меры для предотвращения гуманитарной катастрофы в Арцахе 03/14/2022   12:42  |  Лента новостей
Координационный совет Российско-Армянских организаций 13 марта выступил с заявлением, в котором обратился внимание  руководства Российской Федерации, Минобороны России, а также командования миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе на складывающуюся по вине Азербайджана гуманитарную катастрофу. Полный текст заявления публикуем ниже:
"Обращаем внимание руководства Российской Федерации, Минобороны России, а также командования миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе на складывающуюся по вине Азербайджана гуманитарную катастрофу. В последнее время в Нагорном Карабахе участились обстрелы армянских сёл. По вине азербайджанской стороны взорван газопровод.
Уже почти неделю всё население Нагорного Карабаха живёт без газа, отопления, начались перебои с электричеством. И это в переходный от зимы к весне период, когда ещё стоит достаточно холодная  погода.
Азербайджанская сторона демонстративно игнорирует все попытки российских миротворцев разрешить проблему мирными способами.
Судя по всему, власти Азербайджана, подталкиваемые турецкой и украинской сторонами, готовы, воспользовавшись военным конфликтом на Украине, создать новый очаг напряжённости на Кавказе, чтобы отвлечь силы и внимание России,  открыть т.н. «второй фронт». В столь сложное время некоторые проазербайджанские силы в России предпринимают через СМИ попытки очернить Армению, распространяют заведомо ложные информационные сообщения. При этом они умышленно «не замечают», что многомиллионная армянская диаспора России одна из немногих заявила о своей полной, твёрдой и практической поддержке политики Президента России Владимира Путина по защите прав жителей Донецкой Народной и Луганской Народной Республик.
Необходимо также учесть, что власти Арцаха (НКР) 22 февраля 2022 г. официально приветствовали признание ДНР и ЛНР со стороны РФ.
Официальный Баку грубо нарушает обязательства, взятые на себя в  соответствии с Заявлением от 9 ноября 2020 года,  на основании которого в Нагорном Карабахе были размещены российские миротворческие силы.
Мы призываем руководство Российской Федерации предпринять все необходимые действия, которые исходят от Заявления от 09 ноября 2020 года, а также соответствующих Указов Президента РФ, определяющих права и обязанности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, для предотвращения гуманитарной катастрофы.
Координационный совет Российско-Армянских организаций обращается с призывом к руководству Российской Федерации, Минобороны России и командованию миротворческих сил РФ в Нагорном Карабахе проявить твёрдую волю и пресечь все попытки дестабилизировать ситуацию на Южном Кавказе. Просим Вас принять срочные меры, чтобы российский миротворческий контингент как можно скорее способствовал восстановлению работы газопровода в Нагорном Карабахе. Настоятельно призываем также принять меры по пресечению обстрелов мирных армянских сёл Карабаха со стороны Азербайджана.