Ասում են ՝ չկան ոչխարներ, չեն էլ եղել. ադրբեջանցիները փորձել են վերացնել հայ հովիվից գողացված ոչխարների հետքը 02/05/2022   13:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիները փորձել են վերացնել հայ հովիվից գողացված ոչխարների հետքը, հատուկ մեքենաներով տարածքից հեռացրել են Տեղ համայնքի հովիվի ոչխարները, որպեսզի այլևս չկարողնան գտնել դրանց:
Հիշեցնենք, որ դեռևս հունվարի 13-ին ադրբեջանցիներն առևանգել էին Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի 53-ամյա հովիվի Սուրիկ Մաթևոսյանին և իր ոչխարներին:
Հովիվը վերադարձվել էր հայկական կողմին՝ ռուսական կողմի միջնորդությամբ, սակայն ադրբեջանցիները մինչ օրս հրաժարվում են վերադարձնել հայ հովիվի ոչխարները:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցը հայտնեց, որ
բանակցություններն այդպես էլ արդյունք չեն տալիս, հույս էլ չկա, որ ոչխարներին կվերադարձնեն.
«Ասում են ՝ չկան ոչխարներ, չեն էլ եղել:
Ինձ Լաչինից տեղեկացրեին, որ մեքենաներ են բերել, որպեսզի բարձեն, տանեն ոչխարները, հետքը կորցնեն, որ էլ չգտնվեն դրանք»,-ասաց համայնքապետը:
Դավիթ Ղուլունցը նաև հայտնեց, որ պատրաստվում են գրություն ուղարկել մարզպետարան, որպեսզի հովիվին փոխհատուցում տրամադրվի.
«Մտածեցինք՝ մեկ շաբաթ էլ սպասենք, եթե որևէ տեղեկություն չլինի, նոր գրություն կուղարկենք մարզպետարան, որ հովիվին փոխհատուցում տան վնասի չափով»,-ասաց համայնքապետը:
18:47 31/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղ համայնքի բնակիչները դեռ փոխհատուցում չեն ստացել կորցրած հողատարածքի համար, ադրբեջանցիներն էլ հափշտակված ոչխարները չեն վերադարձնում
19:19 18/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի հսկողության տակ հայտնված արոտավայրերից ու դաշտերի դիմաց գյուղացիներին փոխհատուցում կտրվի 1 հա-ի համար 200 հազար դրամ. Տեղի համայնքապետն ասում է գործընթացն սկսվել է
15:58 16/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները հրաժարվում են վերադարձնել հափշտակված ոչխարները. համայնքապետ
14:11 17/11/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքին պիտի ատամ ցույց տաս. Երբ քեզ խեղճացած է տեսնում՝ ամեն ինչ էլ ուզելու է. Տեղ համայնքի բնակիչ
22:03 08/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի կողմն անցած երեք ձիերից վերջինը նույնպես ինքնուրույն վերադարձել է
17:11 29/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները վերադարձրել են Կոռնիձորի բնակչին պատկանող թվով 106 գլուխ ոչխարները
16:51 28/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները գողացել են Խնածախի բնակչի երեք ձիերը. Ռուս սահմանապահները կարողացել են վերադարձնել երկուսին
11:58 17/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղ համայնքում ՔՊ ներկայացուցիչներն առանց համարանիշի մեքենաներով ընտրողների են տեղափոխում, շատ տեղերում վարչական ռեսուրսի չարաշահմամբ պաստառներ են փակցրել.«Անկախ դիտորդ»

“Говорят, их нет и не было”: азербайджанцы попытались замести следы украденных у армянского пастуха овец 02/05/2022   13:54  |  Лента новостей
Азербайджанцы попытались замести следы овец, украденных у армянского пастуха. Они на специальных машинах вывезли с территории овец пастуха из общины Тех, чтобы их впредь невозможно было найти.
Напомним, 13 января азербайджанцы похитили 53-летнего пастуха из села Тех Сюникской области Армении Сурика Матевосяна и его отару овец.
Пастуха вернули армянской стороне при посредничестве  российской стороны, однако азербайджанцы до сих пор отказываются вернуть овец армянского пастуха.
В беседе с “ФактИнфо” глава общины Тех Давид Гулунц сообщил, что переговоры так и не дали результатов. По его словам, нет даже надежды, что их удастся вернуть обратно.
“Говорят, овец нет, и не было. Мне из Лачина сообщили, что подогнали машины, чтобы погрузить туда овец и увезти, замести их следы, чтобы их не удалось найти”, - рассказал глава общины.
Давид Гулунц также сообщил о намерении направить в областную администрацию обращение касательно выдачи компенсации пастуху.
“Думаем, повременим еще неделю. Если сведений не будет, то направим новое письмо в областную администрацию, чтобы пастуху возместили ущерб”, - сказал руководитель общины.