Ադրբեջանի իշխանությունները չեն հրապարակում հայ գերիների ստույգ թիվը. հաստատված 46 գերի դեռ պահվում է Ադրբեջանում կալանքի տակ. Արուսյակ Ջուլհակյան 02/02/2022   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն առցանց ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում: Պատգամավորը մասնավորապես նշել է.
«Հարգարժան նախագահող,
հարգելի պատգամավորներ,
մենք սովոր ենք լսել գեղեցիկ ելույթներ մարդու իրավունքների, արժանապատվության, որպես բարձրագույն արժեք՝ մարդկային կյանքի մասին: Բայց 21-րդ դարի 22-րդ տարում մենք դեռ ստիպված ենք քննարկել մարդկանց բռնի անհետացման հարցը:
Ադրբեջանցի գործընկերոջս ելույթի վերաբերյալ պետք է նշեմ, որ նա շատ հարմարավետորեն մոռանում է Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի ու Մարաղայի ջարդերը: Ինչեւէ:
Արցախյան երկրորդ պատերազմից անցել է ավելի քան մեկ տարի: Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը հստակորեն նախատեսում է բոլոր ռազմագերիների, պատանդների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձ՝ մի քանի տասնյակ հայ զինծառայողներ եւ քաղաքացիական անձինք դեռ գտնվում են գերության մեջ Ադրբեջանում: Հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց թիվը մնում է անորոշ:
Ադրբեջանի իշխանությունները չեն հրապարակում գերիների ստույգ թիվը՝ առանց որեւէ իրավական հիմքի եւ մարդու իրավունքների՝ Ժնեւի կոնվենցիայով նախատեսված պահանջների կոպտագույն խախտմամբ:
Անցյալ տարվա ընթացքում Հայաստան է հայրենադարձվել 142 ռազմագերի եւ գերի: Այնուամենայնիվ, հաստատված 46 ռազմագերիներ եւ գերիներ դեռ պահվում են Ադրբեջանում կալանքի տակ:
Վերջին ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը բազմիցս չարաշահել է իրավական ընթացակարգերը, խախտել է միջազգային իրավունքի պահանջները եւ դատական կարգով հետապնդել հայ ռազմագերիներին՝ որպես պատիժ կիրառելով ազատազրկումը:
Հայ զինծառայողներին եւ քաղաքացիական անձանց «ահաբեկիչ» որակելը միջազգային  մարդասիրական իրավունքի եւ, առհասարակ, մարդու իրավունքների  կոպիտ խախտում է:
Ցանկանում եմ ընդգծել եւս մեկ անգամ, որ անկախ գերեվարվելու ժամկետից՝ Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ զինծառայողները եւ քաղաքացիական անձինք  իրենց ներկա կարգավիճակով ռազմագերի են եւ պետք է նրանց վերաբերվել որպես այդպիսին:
Այնուամենայնիվ, ինչպես իմ գործընկեր տիկին Ղազարյանն արդեն նշեց իր ելույթում եւ ինչպես նշված է ԵԽԽՎ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ անցած տարվա աշնանն ընդունված բանաձեւում, մի քանի տասնյակ անձինք գերության մեջ են Ադրբեջանում՝ առանց ադրբեջանական կողմից հաստատման, եւ բռնի անհետացումների մասին խոսելիս մենք պարզապես չենք կարող շրջանցել այս ակնհայտ իրողությունը:
Բռնի անհետացումների այս դեպքերի առնչությամբ համապատասխան դիմումներ են ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, եւ  Դատարանը 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ միջոցներ է կիրառել Ադրբեջանի դեմ:  Սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը չի կատարել ՄԻԵԴ-ի վերոհիշյալ որոշումները: Այս առումով իմ համոզմունքն է, որ Նախարարների կոմիտեն պետք է անդրադառնա այս հարցին:
12:28 13/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի հրաժարականի հարցը օրակարգ բերելը շոու է.Արուսյակ Ջուլհակյան
12:46 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական գործիչների տան դիմաց դագաղներ, ծաղկեպսակներ տեղադրելու երևույթը ի հայտ է եկել ոչ թե 2018-ին այլ 2008-ին. Արուսյակ Ջուլհակյան
14:16 06/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Դուրս եկեք դավաճանների կուսակցությունից». «Իմ քայլի» պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի տան մոտ բողոքի ակցիան հարեւանները ողջունել են ծափերով
09:48 03/06/2020  |  ՄամուլՆոր զարգացումներ. ովքեր կլինեն փաստահավաք հանձնաժողովի կազմում. «Ժողովուրդ»
12:39 13/09/2019Քաղաքացու անվտանգությունը վտանգված է, պատճառը գրպանահատության օրեցօր ահագնացող տեմպերն են. Արուսյակ Ջուլհակյան

Депутат НС Армении на сессии ПАСЕ: азербайджанские власти не разглашают точное количество пленных 02/02/2022   17:12  |  Лента новостей
Член делегации Национального Собрания Армении в ПАСЕ Арусяк Джулакян выступила в онлайн-формате на пленарной сессии ПАСЕ. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении. В своем выступлении депутат, в частности, отметила:
“Многоуважаемый Председательствующий,
уважаемые депутаты!
Мы привыкли слышать красивые речи о правах человека, достоинстве, человеческой жизни как высшей ценности. Но в 22-м году XXI века нам все еще приходится рассматривать вопрос о насильственных исчезновениях людей.
Что касается выступления азербайджанского коллеги, то должнa отметить, что он очень легко обходит резню в Сумгаите, Баку, Кировабаде и Мараге...
Прошло больше года со второй Арцахской войны. И несмотря на то, что ст.8 трехстороннего заявления, подписанного главами Армении, Азербайджана и России 9 ноября 2020 г., четко предусматривает возвращение всех военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, несколько десятков армянских военнослужащих и гражданских лиц   до сих пор в азербайджанском плену. Число армянских военнопленных и других удерживаемых лиц остается неопределенным.
Без каких-либо правовых оснований и грубого нарушения требований прав человека в соответствии с Женевской конвенцией азербайджанские власти не разглашают точное количество пленных.
В течение прошлого года в Армению репатриировано 142 военнопленных и пленных. Тем не менее в Азербайджане до сих пор удерживаются 46 военнопленных и пленных, факт пленения которых подтвержден.
В последние месяцы Азербайджан неоднократно злоупотреблял юридическими процедурами, нарушал требования международного права и преследовал армянских военнопленных, применяя в качестве наказания лишение свободы.
Квалифицировать армянских военнослужащих и гражданских лиц   “террористами” – грубое   нарушение международного гуманитарного права и прав человека в целом.
Хочу еще раз подчеркнуть, что, независимо от срока нахождения в плену, все удерживаемые в Азербайджане армянские военнослужащие и гражданские лица в их нынешнем статусе являются военнопленными и должны рассматриваться как таковые.
Однако в принятой осенью прошлого года резолюции ПАСЕ о гуманитарных последствиях Нагорно-Карабахского конфликта, несколько десятков человек находятся в   плену в Азербайджане, без подтверждения азербайджанской стороной, и, говоря о насильственных исчезновениях, мы просто не можем игнорировать эту очевидную реальность.
Соответствующие заявления об этих насильственных исчезновениях были поданы в Европейский Суд по правам человека, и Суд применил против Азербайджана предусмотренные п.39 промежуточные меры. Однако до сих пор Азербайджан не выполнил вышеуказанные решения ЕСПЧ. Убеждена, что Комитет министров должен обратиться к   данному вопросу ”.