Ադրբեջանցիները կրակել են Կարմիր Շուկայի ուղղությամբ,երբ անցել է իրենց շարասյունը 01/27/2022   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական կողմը կրակել է Կարմիր Շուկա գյուղի ուղղությամբ, երբ ադրբեջանական շարասյունն է անցել այնտեղով։ Կրակոցներն այժմ դադարել են։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ ասաց ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ թշնամին կոնկրետ գյուղը չի թիրախավորել, բայց այնպես են արել, որ բնակիչները հասկանան՝ իրենց համար դա զգուշացում է։
«Գյուղի շուրջբոլորն են թիրախավորել։ Իրենց շարասյան անցնելու ժամանակ են կրակել։ Նախորդ անգամ Կարմիր Շուկայի երիտասարդներն ադրբեջանական շարասյան անցնելու ժամանակ ճանապարհը փակել էին, հիմա նրանք նախապես սկսել են կրակել, որ զգուշացնեն՝ եթե կրկին փակեն ճանապարհը, արդեն թիրախավորած կկրակեն։ Շարասյունն անցել է և դադարեցրել են կրակոցները»,-նշեց Մետաքսե Հակոբյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ ադրբեջանցիներն ինչ ուզում, ինչպես ուզում, անում են։ Մետաքսե Հակոբյանը նկատում է՝ իրենց թվում է, թե հաղթել են և այնպիսի էյֆորիայի մեջ են, որ չեն կարողանում զսպել իրենց։
«Քոչվոր ցեղախումբը հիմա իրեն հաղթած ազգ է զգում։ Միջազգային որևէ ակնկալիք չի հարգում։ Նոր ասում են, որ դպրոցի երեխաները դասամիջոցի ժամանակ բակում խաղալիս են եղել, պատկերացրեք այդ երեխաների վախը։ Նրանք նորից վազում, մտնում են ապաստարան։ Այդ երեխաներն անընդհատ պատերազմի մեջ են։ Սա միջազգային իրավունքի խախտում է։ Այսինքն նրանք այսօր ուղիղ սպառնալիք են մարդու ապրելուն։ Այդ երեխան ամեն վայրկյան կարող է մտածել, որ իրեն կսպանեն»,-ասաց Մետաքսե Հակոբյանը։
ԱՀ ԱԺ պատգամավորը նշեց, որ երբ մի քանի օր առաջ Կարմիր Շուկայի բնակիչներն ադրբեջանական շարասյան ճանապարհը փակել էին, նրանք որևէ ագրեսիվ բան չէին արել, այնտեղ էին կանգնել առանց զենքերի և պարզապես իրենց պահանջներն էին ասում, իսկ ադրբեջանցիներն այսօր կրակում են՝ հաշվի չառնելով, որ ռուս խաղաղապահներն իրենց շարասյանն են ուղեկցում։
«Այս մասին անպայման պետք է խոսել, անընդհատ ասել, որ միջազգային հանրությունը սա իմանա։ Այսօր ադրբեջանցիները կրակել են այնքան ժամանակ, մինչև շարասյունն անցել է»,-նշեց պատգամավորը։
14:18 24/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Կարմիր շուկայի ուղղությամբ ադրբեջանցիներ հերթական անգամ կրակել են. ԱԺ պատգամավորը հաստատում է
15:51 10/01/2022Ադրբեջանցիները թիրախավորված կրակել են գյուղացիներից մեկի մեքենայի ուղղությամբ. Կարմիր շուկայի միջադեպից մանրամասներ է ներկայացնում Մետաքսե Հակոբյանը

Азербайджанцы открыли огонь по селу Кармир Шука: депутат НС Арцаха рассказала подробности 01/27/2022   13:38  |  Лента новостей
Азербайджанская сторона открыла огонь в направлении села Кармир Шука в Арцахе, когда оттуда проезжала азербайджанская колонна. В настоящее время стрельба прекратилась. Об этом в беседе с “ФактИнфо” рассказал депутат Национального Собрания(НС) Республики Арцах Метаксе Акопян.
“Они целились по окрестностям. Стреляли, когда проезжала их колонна. В прошлый раз представители молодежи общины Кармир Шука перекрыли дорогу азербайджанской колонне, проезжающей через село. Теперь они стали заранее стрелять, чтобы предупредить, что если вновь перекроют дорогу, то они откроют прицельный огонь. Колонна проехала, стрельба прекратилась”, - рассказала Метаксе Акопян.
Она подчеркнула, что азербайджанцы что хотят, то и творят. Метаксе Акопян отмечает, тем кажется, что они победили, и теперь они пребывают в такой эйфории, что не могут себя сдержать.
“Кочевое племя теперь чувствует себя победоносной нацией. Никакого уважения не демонстрирует к ожиданиям международного сообщества. Только что рассказали, что в это время школьники на перемене играли во дворе. Представьте, как испугались дети. Они снова бегут и укрываются в убежищах. Эти дети все время находятся в состоянии войны. Это нарушение международного права”, - отметила она, указав, что азербайджанцы представляют прямую угрозу жизни людей. “Этот ребенок всякий раз может подумать, что его убьют”, - сказала Акопян.
По словам депутата парламента Арцаха напомнила об инциденте, когда несколько дней назад жители Кармир Шука перекрыли дорогу азербайджанской колонне. Как отметила она,жители Кармир Шука ничего агрессивного не совершили, стояли там без оружия и просто выдвигали свои требования, а азербайджанцы сегодня стреляют, не принимая в расчет то, что их колонну сопровождают российские миротворцы.
“Об этом надо обязательно говорить, постоянно говорить, доносить до сведения международного сообщества. Сегодня азербайджанцы стреляли до тех пор, пока колонна не проехала”, - отметила депутат.