Դավիթ Տոնոյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդությունը մերժելու որոշման դեմ բողոք կներկայացվի 01/24/2022   12:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը մերժելու որոշման դեմ բողոք կներկայացվի։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Դավիթ Տոնոյանի պաշտպան Սերգեյ Հովհաննիսյանը։
Նշենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ, Դավիթ Տոնոյանի, Ավետիք Մուրադյանի, Ստեփան Գալստյանի և Դավիթ Գալստյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը թողել է անփոփոխ՝ մերժելով պաշտպանների միջնորդությունը։ Ամբաստանյալ Արտյոմ Համբարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվեց գրավով, որը դատարանի դեպոզիտ հաշվին փոխանցելուց հետո Համբարյանն ազատ կարձակվի։
Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ կալանքի տակ գտնվող բոլոր անձինք ներկա էին որոշման հրապարակմանը։
Դիտարկմանը, որ գործով անցնող մեղադրյալներ կան, որոնք պաշտոն են զբաղեցնում և կարող են գործի քննությանը խոչընդոտել, հետևաբար, որքանով է տրամաբանական, որ Տոնոյանը մնա կալանքի տակ, Հովհաննիսյանն արձագանքեց՝ նշելով, որ այդ հարցը բարձրացվել է նաև դատարանում։
«Լիովին անտրամաբանական է։ Որևէ մեկը չի ցանկանում, որ ազատության մեջ գտնվող անձինք կալանավորվեն։ Հակառակ մոտեցումն ենք խնդրում, որ կալանքի տակ գտնվող անձանց նույնպես հնարավորություն տրվի ազատության մեջ գտնվելու՝ հաշվի առնելով նաև, որ որևէ պաշտոն այլևս չեն զբաղեցնում »,- նշեց փաստաբանը։
11:27 24/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը կշարունակի մնալ կալանավորված, գրավ կկիրառվի Արտյոմ Համբարյանի նկատմամբ
10:03 22/01/2022  |  ՄամուլԴավիթ Տոնոյանի թիկնապահի մասով սկսված ծառայողական քննությունը փակվեց. «Ժողովուրդ»
19:47 21/01/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Տոնոյանի տպավորությամբ՝ ինքը ոչ թե իր պետությունում է գտնվում կալանքի տակ, այլ՝ հարևան. Նոր մանրամասներ՝ դատական նիստից
16:29 21/01/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Տոնոյանի և մյուսների գործով դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ խափանման միջոցների վերաբերյալ որոշում կայացնելու
15:29 21/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏպավորություն է՝ ընտրվում է, թե ում պետք է կալանավորեն, ում՝ ոչ. Երեմ Սարգսյան
20:15 20/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդություն է ներկայացվել, նրա համար երաշխավորել են Քրիստինե Պողոսյանը, «Նավակ Ճոճող»-ը, և Արամ Զավենի Սարգսյանը

Защита обжалует отказ отпустить экс-министра обороны Армении Давида Тонояна под личное поручительство 01/24/2022   12:41  |  Лента новостей
Защита подаст апелляцию на решение суда, отклонившего ходатайство адвокатов об освобождении бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна под личное поручительство. Об этом в беседе с журналистами сообщил адвокат экс-министра Сергей Ованнисян.
Отметим, что суд общей юрисдикции под председательством судьи Манвела Шахвердяна отклонил ходатайства адвокатов, оставив в силе избранную в отношении Давида Тонояна, Аветика Мурадяна, Степана Галстяна и Давида Галстяна меру пресечения в виде заключения под стражу. Суд заменил Артему Гамбаряну меру пресечения с ареста на залог. После перечисления суммы залога на депозитный счет суда Гамбарян выйдет на свободу.
Как сообщил в беседе с журналистами Ованнисян,  все находящиеся под стражей лица присутствовали на оглашении решения.
На замечание по поводу того, что обвиняемыми по делу проходят действующие чиновники, которые могут препятствовать следствию, следовательно, насколько логичным представляется дальнейшее пребывание Тонояна под стражей, Ованнисян сообщил, что поднимал этот вопрос и в суде.
“Это лишено всякой логики. Никто не хочет ареста находящихся на свободе лиц. Мы просим об обратном подходе – предоставить и арестованным возможность выйти на свободу с учетом того, что они уже не занимают каких-либо должностей”, - отметил адвокат.