Եթե Արմեն Սարգսյանը 1 շաբաթվա ընթացքում հետ չվերցնի հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարեցման մասին արձանագրություն կկազմվի և կստորագրի ԱԺ նախագահը.Ալեն Սիմոնյան 01/24/2022 10:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մեկ շաբաթվա ընթացքում հետ չվերցնի հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարեցման մասին արձանագրություն կկազմվի և կստորագրի ԱԺ նախագահը, որի հրապարակման պահից հրաժարականը կհամարվի ընդունված: Այս մասին ԱԺ նիստին հայտարարեց ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց՝ Սահմանադրության 142-րդ հոդվածի և ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ ՀՀ նախագահը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո 1 շաբաթվա ընթացքում համապատասխան պաշտոնատար անձը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի իր դիմումը, ապա ԱԺ նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ: Իսկ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում և հրապարակում է ԱԺ նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,-ասաց Սիմոնյանը:

Президент Армении может в течение недели отозвать заявление об отставке – спикер парламента 01/24/2022 10:44 | Лента новостей
Если президент в течение недели не отзовет свое заявление, то председатель НС составит и подпишет протокол о прекращении его полномочий, с момента оглашения которого отставка будет считаться принятой, напомнил спикер Национального Собрания Армении на сегодняшнем заседании парламента.
Он, в частности, отметил, что президент подал прошение об отставке в соответствии со статьей 142 Конституции и части 1 статьи 147 закона о Регламенте НС.
"Если должностное лицо в течение недели после публикации заявления об отставке в письменном обращении отзывает заявление об отставке, то председатель Национального Собрания выступит с соответствующим заявлением. В противном случае составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и публикует председатель НС. С момента оглашения протокола отставка считается принятой", - сказал Симонян.