ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է Եվրոպական միության պատվիրակությանը 01/21/2022   14:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ խորհրդում ֆրանսիական նախագահության ներկայացուցիչ, Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի խորհրդական Իզաբել Դյումոնի և Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի ղեկավարած պատվիրակությանը: Լուրը հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Ֆրանսիային ԵՄ խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն արդյունավետ կլինի, և կնպաստի Հարավային Կովկասում կայնության և անվտանգության հաստատմանը: Կարևորվել է նաև Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության հետագա զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին: Այս համատեքստում շեշտվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ հայրենադարձումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության և կայունության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկման վերաբերյալ: Այս առումով, նախարար Միրզոյանը կարևորել է Սոչիի եռակողմ հայատարարությամբ ամրագրված և Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ բրյուսելյան հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը: Ընդգծվել է նաև հրադադարի ռեժիմի լիակատար պահպանման, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման շուրջ բանակցությունների լիարժեք վերսկսումը»,-ասված է հաղորդագրութհյան մեջ:
09:47 23/12/2021  |  ՄամուլԴիվանագիտության մեջ մանրուքներ չկան. «քայլողների» կողմից քայքայվող հերթական «դաշտը»․ «Փաստ»

Глава МИД Армении встретился с делегацией ЕС 01/21/2022 14:18 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 января принял делегацию во главе с представителем председательства Франции в Совете ЕС, советником офиса президента Франции Изабель Дюмон и специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи были затронуты гуманитарные вопросы, возникшие вследствие 44-дневной войны. В этом контексте была подчеркнута необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Азербайджане.
Собеседники обменялись мнениями о принятии мер по повышению уровня безопасности и стабильности на армяно-азербайджанской границе. В этой связи Мирзоян придал важность реализации договоренностей, закрепленных в трехстороннем Сочинском заявлении и достигнутых по результатам брюссельской встречи, организованной при посредничестве председателя Совета Европы. Подчеркнута также необходимость полного соблюдения режима прекращения огня и отказа высшего руководства Азербайджана от воинственной риторики.
“Глава МИД Армении отметил важность полноценного возобновления переговоров по всеобъемлющему и долгосрочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ”, - говорится в сообщении.