ՄԱԿ-ը կոչ է արել աշխարհին պատրաստվել հաջորդ համաճարակին 01/17/2022   23:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գութերեշը Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ընթացքում կոչ է արել աշխարհին պատրաստվել հաջորդ համաճարակին: Նրա խոսքը մեջբերում Է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք պետք է նախապատրաստվենք հաջորդ համաճարակին՝ մոնիթորինգի, վաղ հայտնաբերման եւ յուրաքանչյուր երկրում արագ արձագանքմ ծրագրերում ներդնելով, ինչպես նաեւ ամրապնդելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հեղինակությունը», — ասել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը:
Գութերեշը նաեւ կոչ է արել պայքարել ներկայիս COVID-19 պանդեմիայի դեմ արդար եւ հավասար պայմաններում:
Նա հիշեցրել է, որ ավելի վաղ ԱՀԿ-ն հրապարակել էր ռազմավարություն, որի համաձայն նախատեսվում էր պատվաստել մոլորակի բնակչության 40 տոկոսը մինչեւ 2021 թվականի վերջը եւ 70 տոկոսը՝ 2022 թվականի կեսին: Գութերեշը խոստովանել է, որ մարդկությունը դեռ հեռու է այդ նպատակներից։
18:58 10/01/2022  |  ԿորոնավիրուսԱՀԿ-ն հայտարարել է, որ համաճարակային իրավիճակը առնվազն 3 ամիս բարդ կլինի
19:17 04/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ժամանակավորապես բարիշած» ՄԱԿ-ի ԱԽ հինգ մշտական անդամների հաջորդ քայլը կարող է լինել նոր բազմաբևեռ աշխարհակարգի ստեղծումը․ Զաքարյան
15:30 27/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀԿ ղեկավարը հայտարարել է, որ համաշխարհային հանրությունը կարող է վերջ դնել համաճարակին 2022թ.-ին
10:59 21/12/2021  |  ԿորոնավիրուսԱՀԿ ղեկավարը զգուշացրել է՝ չեղարկված տոներն ավելի լավ են, քան չեղարկված կյանքը
22:22 14/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՄալիում պայթյունի հետեւանքով ՄԱԿ-ի երկու խաղաղապահներ են վիրավորվել
11:33 14/12/2021  |  ԿորոնավիրուսԱՀԿ-ն «օմիկրոն» շտամի պատճառով հոսպիտալացման և մահացության թվերի աճ է կանխատեսում
19:02 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել կանխել հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելության հրահրումը
21:33 02/12/2021  |  Միջազգային լրահոսՈստիկանությունը շրջափակել Է ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանի մոտ գտնվող փողոցը՝ զինված տղամարդու պատճառով
11:24 30/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի դատարանը Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վճիռը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին

В ООН призвали мир готовиться к следующей пандемии 01/18/2022   11:31  |  Лента новостей
Генсек ООН Антониу Гутерреш в ходе Всемирного экономического форума (ВЭФ) призвал готовиться к следующей пандемии.
"Мы должны готовиться к следующей пандемии, инвестируя в мониторинг, раннее выявление и планы по быстрому реагированию в каждой стране, а также укрепляя авторитет Всемирной организации здравоохранения", - сказал Гутерреш в видеообращении, передает РИА Новости.
Он также призвал бороться с нынешней пандемией коронавируса справедливо и в равных условиях.
Гутерреш напомнил, что ранее ВОЗ обнародовала стратегию, согласно которой предполагалось вакцинировать 40% населения Земли к концу 2021 года и 70% к середине этого года. "Мы далеки от этих целей. Это постыдно, но показатели вакцинации в странах с высоким уровнем дохода в семь раз выше, чем в африканских странах. Нам нужна справедливость в вопросе распределения вакцин, прямо сейчас", - добавил он.
Как указал генсек, все страны и все производители должны уделять приоритетное внимание поставкам вакцин для механизма COVAX и поддерживать местное производство тестов, вакцин и методы лечения по всему миру.
"Нам нужно, чтобы фармацевтические компании проявили солидарность с развивающимися странами путем обмена лицензиями, ноу-хау и технологиями, чтобы мы все могли найти выход из этой пандемии", - отметил он.
11:22 18/01/2022  |  КоронавирусЗа сутки в Армении выявлено 360 новых случаев заражения коронавирусом, 2 человека скончались
09:51 18/01/2022  |  КоронавирусНовую мутацию омикрон-штамма выявили в Швеции
18:02 17/01/2022  |  КоронавирусВ Армении выявили еще 7 случаев заражения штаммом "омикрон"
15:21 17/01/2022  |  КоронавирусВрач рассказал, кто наиболее легко переносит заражение "омикроном"
11:23 17/01/2022  |  КоронавирусЗа сутки в Армении выявлено 168 новых случаев заражения коронавирусом, 1 человек скончался
10:44 17/01/2022  |  КоронавирусВ Минздраве Армении обновили данные по числу вакцинированных от COVID-19 в стране
09:25 17/01/2022  |  КоронавирусМедик рассказала о неожиданном симптоме "омикрона" в глазах
18:02 14/01/2022  |  КоронавирусМедик назвал отличительные симптомы омикрон-штамма коронавируса
11:44 14/01/2022  |  КоронавирусМинздрав Армении обнародовал последние данные по коронавирусу в стране
16:15 13/01/2022  |  КоронавирусПервый случай смерти ребенка из-за COVID-19 зафиксирован в Финляндии