ՄԻԵԴ-ը վճռել է, որ խախտվել է Նիկոլ Փաշինյանի իրավունքը 01/18/2022 15:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻԵԴ-ն հրապարակել է «Փաշինյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը՝ 2008թ փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրություններին հաջորդած բողոքի շարժմանը մասնակցելու համար դիմումատուի դատապարտման վերաբերյալ։ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ խախտվել է Փաշինյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության, հավաքների ազատության իրավունքը և նրա իրավունքները հարգելու պետության պարտականությունը։ Փաշինյանը դրամական փոխհատուցման պահանջ չի ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ գործը վերաբերում է այն ժամանակ ընդդիմադիր գործիչ Փաշինյանի ազատազրկմանը, որը տեղի է ունեցել 2008 թվականի ընտրություններից հետո, երբ Փաշինյանը աջակցում էր նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։ Նա անազատության մեջ է պահվել 2009-ի հոկտեմբերից մինչև 2010 թվականի հունվարը։

ЕСПЧ констатировал нарушение прав Никола Пашиняна 01/18/2022   15:43  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) огласил решение касательно осуждения заявителя за участие  в протестном движении, последовавшем за  прошедшими 19 февраля 2008 года президентскими выборами. ЕСПЧ констатировал, что права Пашиняна на свободу и личную неприкосновенность, свободу собраний, а также обязанность государства на уважение его прав были нарушены. Пашинян не предъявил требования о денежной компенсации.
Напомним, дело касается лишения свободы тогдашнего оппозиционного деятеля Пашиняна, которое имело место после выборов 2008 года. Тогда Пашинян поддерживал кандидата в президенты Армении Левона Тер-Петросяна. Пашинян находился под стражей с октября 2009 года до января 2010 г.