Պատերազմը չի ավարտվել. Ու թե ամբողջ աշխարհն էլ գերեզման դառնա, մեկ է, վերջին ծաղիկ դնողը հայն է լինելու. Անմահացած հերոս Ռուդիկ Ղարիբյան 01/12/2022   11:27  |  Մեկնաբանություն
Հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով, հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս՝ անմահացավ ժամկետային զինծառայող Ռուդիկ Ղարիբյանը։ 20-ամյա Ռուդիկը Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքից էր:
Ռուդիկը սովորել է Ալավերդու պետական քոլեջի կարիերայի կենտրոնում, ապա՝ Վանաձորի պետական համալսարանում: Որպես կամավոր աշխատում էր «Վիքիմեդիա Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունում:
Փետրվարի 9-ին Ֆեյսբուքի իր էջում Ռուդիկը հրապարակել էր զորակոչման ծանուցագիրը ու գրել՝ «Գնում եմ, որ գամ։ ժպիտով, միշտ ժպիտով»։ Նա բանակ է զորակոչվել 2021 թվականի փետրվարի 14-ին:
Կրտսեր սերժանտ Ռուդիկ Ռաֆիկի Ղարիբյանը ՀՀ անկախության 30-ամյակի առթիվ ինչպես նաև զինվորական ծառայության դժվարությունները արիաբար տանելու, կանոնադրությունների և հրամանատարների հրամանների պահանջները անվերապահորեն կատարելու համար 2021 թվականի սեպտեմբերի 29-ին պարգևատրվել է պատվոգրով։
Արցախյան 44-օրյա պատերազմից ավարտից մեկ օր անց՝ նոյեմբերի 10-ին, Ռուդիկը դեռ բանակ չէր զորակոչվել։ Իր մտքերով նա կիսվել ու գրել էր՝ պատերազմը չի ավարտվել։ Ռուդիկը հավատում էր՝ պատերազմը կավարտվի ի օգուտ Հայաստանի ու վստահ էր՝ հաղթանակը կտրվի ոչ միայն զենքի, այլև գիտելիքի շնորհիվ։
«Պատերազմը չի ավարտվել ... Յուրաքանչյուր հայ` մեծ ու մանուկ, կին, թե տղամարդ, ամեն մեկս զինվոր ենք: Այս պատերազմը դարերի պատմություն ունի, որը պետք է ավարտվի մեր հաղթանակով: Հաղթանակ, որը կտրվի ոչ միայն զենքի, այլ նաև գիտելիքի ու միասնականության շնորհիվ: Դիմում եմ աշակերտներին ու ուսանողներին: Այսուհետ սովորում ենք մեր առավելագույն ուժերի չափով, ոչ թե ուղղակի դիպլոմի կամ հետագալում աշխատանք ունենալու համար: Ուսուցչին/դասախոսին պիտի պահանջենք մեզ կրթել, մեզ կիրթ սերունդ է անհրաժեշտ: Միջազգային մրցույթների առաջին հորիզոնականները մեր դրոշին են սպասում: Հիշեք՝ Հայաստանը դեռ շատ է ունենալու կրակի ճիշտ հաշվարկողների կարիք, շատ է ունենալու լավ բժիշկների, լավ շինարարների ու ճարտարապետների կարիք, լավ տնտեսագետների կարիք: Եվ այս ամենը կպսակվի հաջողությամբ, եթե չդադարենք մեր ներուժն ուղղել կրթելու և կրթվելու վրա: Ես հավատում եմ քեզ՝ իմ հայ ազգի ներկայացուցիչ: Մենք կհանդիպենք տարիներ անց, մեր երկիրը շենացնելու ժամանակ: Ու թե ամբողջ աշխարհն էլ գերեզման դառնա, մեկ է, վերջին ծաղիկ դնողը հայն է լինելու։ Պատերազմը չի ավարտվել...»,- գրել էր Ռուդիկը։
15:00 29/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքերը երեխեքի դիերը հավաքել են, որ հերոսներ չունենանք. Սիսիանցի Լևոնը Ցորի տղաների հետ անձնուրաց կռվել է. Հարազատները հույս ունեն՝ մեղավորները կպատժվեն (տեսանյութ)
10:40 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀերոս Էրիկը կոմայից դուրս է եկել
12:00 05/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՆա երբեք չչարացավ, Արցախը չանիծեց, բայց որդու ցավին ավելացավ նաև պապիկի` Հադրութի շրջանի Տումի գյուղի կորուստը...Արամ Գևորգյան
17:46 04/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄամ ջան, քիչ մնաց, գալու եմ. Արտաշեսն անմահացավ 44 օրյա պատերազմում՝ վիրավոր վիճակում փրկելով հրամանատարին. երկու ամիս էր մնացել ծառայությունն ավարտելու համար
22:12 16/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամին 800 մետրի վրա էր. հոսպիտալից տարհանվում էինք, միաժամանակ «Թութակներից» վիրավորներ ընդունում․ Բժիշկ, ազատամարտիկի հուշերը՝ պատերազմից
11:51 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇարունակելով ապրել
17:37 27/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶորամիավորումներում անցկացվել են միջոցառումներ ի հիշատակ Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի տարելիցի

"Война не окончена…она должна завершиться нашей победой": - запись погибшего накануне младшего сержанта Рудика Гарибяна 01/12/2022 12:30 | Комментарий
Солдат-срочник Рудик Гарибян обрел бессмертие, защищая границы Родины. Рудик Гарибян погиб 11 января в результате азербайджанской провокации на восточном направлении армяно-азербайджанской границы. 20-летний Рудик был из города Алаверди Лорийской области Армении.
Рудик учился в центре карьеры Алавердского государственного колледжа, а затем продолжил обучение в Ванадзорском государственном университете. Он в качестве волонтера работал в общественной организации “Викимедиа Армения”.
9 февраля на своей странице в Facebook Рудик опубликовал фото повестки о призыве в армию. "Еду, чтоб вернуться. С улыбкой, всегда с улыбкой", - подписал он снимок. Рудик был призван в армию 14 февраля 2021 года.
Младший сержант Рудик Рафикович Гарибян 29 сентября 2021 года по случаю 30-летия независимости Армении был удостоен почетной грамоты за мужественное преодоление трудностей военной службы, безоговорочное и выполнение требований устава и приказов командира.
10 ноября, спустя день после окончания войны в Арцахе, Рудик поделился своими мыслями в соцсети. Он написал, что война еще не окончена. Рудик верил, что война завершится в пользу Армении и что победа будет одержана не только благодаря оружию, но и знаниям.
"Война не окончена. Каждый армянин, от мала до велика, и мужчины, и женщины, все мы – войны. Эта война насчитывает века, и она должна завершиться нашей победой. Победой, которая будет одержана не только благодаря оружию, но и знаниям и единству. Я обращаюсь к ученикам и учителям. Отныне мы должны учиться изо всех сил, не ради диплома и карьеры. Мы должны требовать от преподавателей обучать нас. Нам нужно образованное поколение. Наш флаг должен подниматься над пьедесталом на международных соревнованиях. Помните: Армении еще потребуются артиллеристы, производящие грамотные расчеты, опытные врачи, строители, архитекторы и экономисты. И все это увенчается успехом, если мы не перестанем направлять свой потенциал на образование. Я верю в тебя, представитель армянской нации! Мы встретимся спустя годы, когда будет процветать наша страна. Даже если весь мир превратиться в кладбище, все равно, последним, кто возложит цветы, будет армянин. Война не окончена...", - написал Рудик.