Ադրբեջանի նախագահը դժգոհություններ է հայտնել Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներից 01/12/2022 23:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահները կատարում են իրենց խնդիրը, թեեւ նրանցից որոշ դժգոհություններ կան:
«Խաղաղապահների գործունեությանը, ինձ թվում է, պետք է նայել ավելի լայն պրիզմայով, եւ, իհարկե, այստեղ շատ նյարդայնացնող պահեր կան։ Բայց, միեւնույն ժամանակ, դա կլինի անարդար՝ չհիշատակել նրանց դրական գործառույթները։ Այժմ նրանք կարեւոր խնդիրներ են կատարում։ Նրանք ուղեկցում են ինչպես մեր զինծառայողների, այնպես էլ Քելբաջարի և Լաչինի շրջաններ ուղարկվող ու փոխադրվող բեռները։ Եվ սկզբունքորեն կարող եմ ասել, որ, ընդհանուր առմամբ, ես դրական եմ գնահատում խաղաղապահների գործունեությունը», - ասել Է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
Ալիևի խոսքով՝ միևնույն ժամանակ Բաքուն բազմիցս դժգոհություններ է հայտնել ռուսական կողմին ադրբեջանական տարածքներ «ապօրինի այցելությունների» կապակցությամբ, որոնք գտնվում են խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում:
«Մեր պաշտպանության նախարարը բազմիցս նամակներ է ուղարկել իր ռուս գործընկերոջը, ինչպես նաեւ դժգոհություն հայտնել խաղաղապահ առաքելության ղեկավարին։ Նմանատիպ քայլեր են արվել Վալերի Պեկրեսի անօրինական այցի ժամանակ։ Մեզ պատասխանեցին, որ իրենք (խաղաղապահները), իբր, չեն նկատել, չեն իմացել, ասացին, որ Պեկրեսը եկել է սովորական մեքենայով և այլն, ասեմ ինչպես որ որ կա. դրան դժվար է հավատալ։ Այդ այցը կազմակերպվել էր, քանի որ Պեկրեսը չի կարողացել իր հետ վերցնել նրանց, ում ցանկանում էր, նրան ուղեկցում էին սահմանափակ թվով մարդիկ։ Նրա հետ միասին եղել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար, եվրահանձնակատար Բարնյեն և ևս մեկ պատգամավոր։ Նրանք գաղտնի գնացել են այնտեղ և վերադարձել, իսկ նրանց այցի մասին լուրը շրջանառվել է միայն նրանց վերադարձից հետո։ Հավանաբար, նրանք մտավախություն ունեին, որ մենք նրանց կձերբակալենք Լաչինի միջանցքում», - ասել է Ալիևը։
Նա նշել է, որ եթե Բաքուն տեղյակ լիներ այդ ապօրինի այցի մասին, ապա Պեկրեսին ու նրա ուղեկիցներին դուրս չէին թողնի «Ադրբեջանի տարածքից»։
«Մենք տեսնում ենք, որ այստեղ (Ղարաբաղ) մուտք գործող ավտոմեքենաների 91 տոկոսը չի ստուգվում։ Սակայն, դուրս գալու դեպքում չեն ստուգում ավտոմեքենաների միայն 46 տոկոսը։ Ի՞նչ է սա նշանակում։ Սա նշանակում է, որ ռուս խաղաղապահները ցանկանում են մուտքն ազատ դարձնել, իսկ ելքի դեպքում որոշակի խնդիրներ ստեղծել։ Նրանք կանգնեցնում են դուրս եկող մեքենաները, հարցաքննում վարորդներին, քանի որ չեն ցանկանում, որ այստեղից գնան։ Նման բան պատահական լինել չի կարող», - հայտարարել Է Ալիեւը։

Алиев озвучил претензии к российским миротворцам в Арцахе 01/13/2022   09:52  |  Лента новостей
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что в целом, российские миротворцы в Карабахе справляются со своей задачей, хотя к ним имеются некоторые претензии, передает “Интерфакс”.
"К деятельности миротворцев мне кажется, нужно смотреть через более широкую призму, и, конечно, здесь много раздражающих моментов. Но в то же время было бы несправедливо не упомянуть об их положительных функциях. Теперь они выполняют важные задачи. Они сопровождают отправку и перевозку как наших военнослужащих, так и грузов в Кяльбаджарский и Лачинский районы. И в принципе могу сказать, что, в целом, я положительно оцениваю деятельность миротворцев", - сказал Алиев в интервью азербайджанским телеканалам.
Алиев также заявил, что Баку не раз выражал претензии российской стороне по поводу визитов на территории, находящихся в зоне ответственности миротворческого контингента.
"Наш министр обороны не раз направлял письма своему российскому коллеге, а также выражал недовольство главе миротворческой миссии. Аналогичные шаги были сделаны во время незаконного визита Валери Пекрес. Нам ответили, что они (миротворцы), мол, недоглядели, не знали, сказали, что Пекрес приехала на обычной машине и т.д. Скажу, как есть: в это слабо верится. Этот визит был организован, поскольку Пекрес не смогла взять с собой тех, кого хотела, ее сопровождало ограниченное число людей. С ней вместе были бывший глава МИД Франции, еврокомиссар Барнье и еще один депутат. Они тайком поехали туда и приехали, а новость об их визите вышла только после их возвращения. Наверное, они опасались, что мы задержим их в Лачинском коридоре", - сказал Алиев.
По его словам, что если бы Баку знал про данный "незаконный визит", то Пекрес и ее спутников не выпустили бы “с территории Азербайджана”.
“Мы видим, что 91% автомобилей, въезжающих сюда (в Карабах), не проверяются. Однако, при выезде не досматривают лишь 46% автомобилей. Что это значит? Это значит, что российские миротворцы хотят сделать въезд свободным, а на выезде создавать определенные проблемы. Они останавливают выезжающие машины, допрашивают водителей, так как не хотят, чтобы отсюда уезжали. Такое не может быть случайным", - приводит слова Алиева агентство.