Իրավապահները հաստատել են՝ Աղվան Հովսեփյանի վերաբերյալ տարածվել է կեղծ տեղեկություն, բայց հրաժարվել են քրեական գործ հարուցել՝ սուտ մատնության հատկանիշներով 01/11/2022   15:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՀՀ ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի կողմից ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին ՀՀ ոստիկանության Հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից։
Հիշեցնենք, որ լրատվական մի կայքի կողմից, որը չունի կոնտակտային որեւէ տվյալ, հեռախոսահամար, խմբագիր, մտացածին տեղեկություններ պարունակող հրապարակում է տարածել՝ Ա.Հովսեփյանին մեղադրելով մարդու սեռական անձեռնմխելիության ու կյանքի դեմ առերեւույթ արարքներ կատարելու մեջ։ Այդ կապակցությամբ Աղվան Հովսեփյանը հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել լրատվական կայքի կողմից իրեն վերագրվող առանձնապես կեղծ մեղադրանքներ պարունակող հրապարակման առթիվ ու պատասխանատվության ենթարկել սուտ մատնության հեղինակներին։ Դատախազությունը հաղորդումն ուղարկել էր ՀՀ ոստիկանություն՝ ստուգման և ընթացքը որոշելու հանձնարարությամբ։
ՀՀ ոստիկանությունում քննության առարկա է դարձվել բուն հրապարակումը՝ պարզելու, թե նման դեպք եղել է, թե ոչ, արդյունքում հաստատել են, որ նման լրատվական կայքի կողմից տարածվածը իրականության հետ որեւէ աղերս չունի ու քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով։ Սակայն մերժվել է նաեւ քրեական գործի հարուցումը սուտ մատնության հատկանիշներով՝ պատճառաբանելով, թե բացակայում է հանցակազմը։
Ըստ ոստիկանության՝ կարելի է մարդուն զրպարտել ու մեղադրել սպանություն կատարելու մեջ ու չենթարկվել պատասխանատվության, բայց պատրաստ են անանուն նամակների հիման վրա քրեական գործ հարուցել, իբր, Փաշինյանին վիրավորելու համար՝ ի հեճուկս ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի։
«Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց նաև Աղվան Հովսեփյանի փաստաբանական խմբի անդամ Գագիկ Խաչիկյանի հետ՝ պարզելու, թե արդյո՞ք պատրաստվում են վիճարկել սուտ մատնության հատկանիշներով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը, ինչին ի պատասխան Խաչիկյանը տեղեկացրեց, որ քննարկվում է՝ բողոք ներկայացնելու հարցը։
14:47 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանի գործով բազմակողմանի եւ լրիվ քննություն չի կատարվել. դատախազը գործը հետ է ուղարկել քննիչին՝ ցուցումներով

Правоохранители подтвердили факт клеветы в адрес Агвана Овсепяна, но отказались заводить уголовное дело по признакам ложного доноса 01/11/2022 15:55 | Лента новостей
В возбуждении уголовного дела на основании поданного бывшим генеральным прокурором Армении, экс-главой СК РА Агваном Овсепяном заявления о преступлении отказано за отсутствием состава преступления. Об этом “ФактИнфо” сообщили в управлении информации и по связям с общественностью Полиции РА.
Напомним, некий новостной сайт, у которого нет никаких контактных данных, телефонного номера, редактора, распространил публикацию, содержащую надуманные сведения, обвинив А. Овсепяна в совершении предполагаемых деяний против половой неприкосновенности и жизни. В этой связи Агван Овсепян подал заявление в Генпрокуратуру РА, потребовав возбудить уголовное дело по поводу публикации, содержащей особо тяжкие обвинения, приписываемые ему новостным сайтом, и привлечь к ответственности авторов за ложный донос. Прокуратура направила заявление в полицию РА для проверки и определения дальнейшего хода.
В Полиции проверили саму публикацию, чтобы выяснить, имел ли место подобный случай или нет. В результате было установлено, что тиражируемое этим новостным сайтом не имеет ничего общего с реальностью, и в возбуждении уголовного дела было отказано ввиду отсутствия события преступления. Однако было также отказано в возбуждении уголовного дела по признакам ложного доноса с мотивировкой об отсутствии состава преступления.
Согласно полиции, можно оклеветать человека и обвинить его в совершении убийства и не понести за это ответственности. При этом они готовы завести уголовное дело на основании анонимных писем, якобы за оскорбление Пашиняна, вопреки УПК РА.
ИА “ФактИнфо” связалось также с Гагиком Хачикяном, членом команды адвокатов Агвана Овсепяна, чтобы уточнить, планирует ли защита оспорить решение об отказе в возбуждении уголовного дела по признакам ложного доноса. В ответ Хачикян сообщил, что вопрос о подаче жалобы обсуждается.