Ավանդական, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային (տաքացվող) ծխախոտիհրապարակային ցուցադրությունը վաճառքի կետերում և հանրային սննդի օբյեկտներում արգելված է 01/03/2022   12:22  |  Մեկնաբանություն
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ 2022 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել դեռևս 2020 թվականի փետրվարի 13-ին ընդունված «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին օրենքի մի շարք կարևոր դրույթներ: Այս մասին հայտնել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը ու պարզաբանել.
«Ըստ այդ դրույթների այլևս արգելված են ծխախոտային որևէ արտադրատեսակի՝ ավանդական ծխախոտի, էլեկտրոնային (տաքացվող) ծխախոտի, հեղուկների հիմքի վրա նիկոտանային արտադրատեսակի (վեյպ), նիկոտինի մատակարարման էլեկտրոնային սարքերի հրապարակային ցուցադրությունը վաճառքի կետերում և հանրային սննդի օբյեկտներում։
Նաև արգելված է վերոնշյալ որևէ արտադրանքի իրացման (վաճառքի) համար նախատեսված տարածքներում՝ դրանց (այդ թվում՝ դրանց դատարկ կամ մեծացրած չափսերով տուփերի, բլոկների, ապրանքային նշանն իմիտացնող գունային պաստառների) կամ դրանց ապրանքային նշանների կամ խորհրդանիշների՝ սպառողի համար տեսանելի վայրում տեղադրումը:
Այս դրույթների լիարժեք կիրառումը ժամանակի ընթացքում էականորեն իջեցնելու է ծխախոտի օգտագործումը մեր երկրում, ինչն էականորեն ազդելու է մեր բնակչության առողջության բարելավման և մեր երկրի տնտեսության զարգացման վրա։
Տնտեսվարողներին կոչ եմ անում խստորեն հետևել օրենքի պահանջների կատարմանը, իսկ ստուգող մարմիններին՝ պատշաճ վերահսկողություն իրականացնել։
Առանց առողջ հասարակության չի կարող լինել ամուր տնտեսություն։
Հ.Գ. 2022 թվականի մարտի 15-ից ուժի մեջ կմտնեն նաև հանրային սննդի բոլոր օբյեկտներում (փակ և բաց) բոլոր տեսակի ծխախոտային արտադրատեսակների օգտագործման արգելքի դրույթները։
18:52 29/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մոլեգնում է գրիպի համաճարակը. Պատվաստվե՛ք գրիպի դեմ» և մնացե՛ք առողջ․ Արսեն Թորոսյան
15:17 18/12/2021  |  ՄեկնաբանությունԿառավարությունը համբերատար աշխատել է քաղաքապետի հետ՝ ավելորդ ցնցումներից զերծ մնալու համար, բայց այլևս անհնար էր. Արսեն Թորոսյանը մեղադրում է Հայկ Մարությանին
10:14 11/12/2021  |  ՄամուլԹորոսյանն ինքնաառաջադրվել էր փոխվարչապետի պաշտոնի համար․ ինչ է ասել Փաշինյանը. «Ժողովուրդ»
11:06 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնձ ստելու մեջ մեղադրելուց առաջ ավելի լավ է մեկ-մեկ հայելու մեջ նայեք. Թորոսյանը՝ Թովմասյանին
12:33 26/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀա, աթեիստ եմ, հարցեր կա՞ն․Արսեն Թորոսյանը՝ Գեղամ Նազարյանին
20:24 23/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲժշկական կենտրոններն աշխատում են խիստ ծանրաբեռնված ռեժիմով , մահճակալային ֆոնդն այլևս չի բավարարում․Թորոսյան
21:09 11/10/2021  |  ԿորոնավիրուսՎիրահատության ենթարկվելիս մենք գիտե՞նք, թե ինչ դեղեր են մեզ ներարկում, ինչ նյութեր կան դրանց մեջ. Թորոսյանը՝ պատվաստանյութերում առկա հնարավոր վտանգավոր նյութերի մասին
10:17 09/10/2021  |  ՄամուլՆախկին ու գործող նախարարներ Արսեն Թորոսյանն ու Անահիտ Ավանեսյանը մատների արանքով են վերաբերվել Փաշինյանի հանձնարարականին. «Ժողովուրդ»
17:24 06/10/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴուռը չեն ջարդել, դիմակներով չեն եղել, չեն ծեծել, ասֆալտին չեն պառկեցրել. Արսեն Թորոսյանը՝ դատարանում

В Армении вступил в силу запрет на демонстрацию табачных изделий в торговых точках и объектах общепита 01/03/2022   14:40  |  Лента новостей
В Армении с 1 января запрещена демонстрацию табачных изделий в пунктах продажи и объектах общественного питания. Как сообщил бывший министр здравоохранения Арсен Торосян на своей странице в Facebook, с 1 января 2022 года вступили в силу принятые еще 13 февраля 2020 года важные положения закона о снижении и предотвращении вреда здоровью, наносимому вследствие использования табачной продукции и их заменителей.
Как пояснил экс-глава Минздрава, согласно этим положениям, отныне запрещается публичная демонстрация какой-либо табачной продукции: традиционных сигарет, электронных сигарет(с системой нагревания табака), никотиновой продукции на основе жидких наполнителей (вейпов) в пунктах продажи и объектах общественного питания.
Он также сообщил, что запрещается их размещение на видимых для потребителя местах, предусмотренных для сбыта, или их товарных знаков или логотипов (в том числе, пустых или укрупненных коробок, блоков, красочных постеров с изображением бренда).
"Применение этих положений в полном объеме со временем приведет к снижению потребления сигарет в нашей стране, что окажет существенное влияние на улучшение здоровья населения и экономическое развитие нашей страны. Призываю хозяйствующие субъекты строго соблюдать требования закона, а надзорные органы  - осуществлять надлежащий контроль. Без здорового общества не может быть сильной экономики", - отметил Торосян.
Он также напомнил, что с 15 марта 2022 года вступят в силу положения о запрете на потребление табачных изделий всех видов во всех объектах общественного питания (открытых и закрытых).
11:42 25/01/2021  |  ЗдоровьеВрач рассказал о привычке опаснее курения
10:32 29/04/2020  |  ЗдоровьеУченые доказали связь курения с мутациями и раком
09:38 06/11/2019  |  ЗдоровьеВыявлена новая опасность никотиновой зависимости
12:38 14/08/2019  |  Международные новостиКурение в закрытых помещениях в Черногории обернется штрафом до 20 тысяч евро
15:11 21/06/2019  |  Из жизниЭлектронная сигарета взорвалась во рту у американского подростка и лишила его зубов
16:35 23/05/2019  |  ЗдоровьеУченые назвали самый смертоносный вид курения
12:46 25/02/2019  |  Лента новостей"Узбагойтесь": глава Минздрава Армении о запрете на табак и возможной легализации марихуаны в стране