ԱՄՆ պետքարտուղարությունն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել բոլոր գերիներին 12/30/2021 12:12 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Ասիայի հարցերով բյուրոն ողջունել է դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի կողմից 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին կալանավորված հինգ հայ զինծառայողների վերադարձը, ինչպես նաև կոչ է արել արագ ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող բոլոր գերեվարված անձանց: Այս մասին ասվում է բյուրոյի թվիթերյան էջում:
«Մենք ողջունում ենք դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի կողմից 2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին կալանավորված հինգ հայ զինծառայողների վերադարձը»,- ասվում է առաջին գրառման մեջ:
Դրան հաջորդել է երկրորդը. «Մենք կոչ ենք անում ամբողջությամբ և արագ ազատ արձակել մնացած բոլոր կալանավորներին, փոխանակել աճյունները և հաշվառել անհետ կորածներին։ Մենք շեշտում ենք գերեվարված անձանց նկատմամբ մարդկային վերաբերմունքը՝ միջազգային պարտավորություններին համապատասխան»,-նշել են ԱՄՆ պետդեպի Եվրոպայի և Ասիայի հարցերով բյուրոյից:

Госдеп США призывает Азербайджан немедленно освободить всех армянских пленных 12/30/2021   12:21  |  Лента новостей
Бюро Государственного департамента США по делам Европы и Азии приветствовало возвращение 5 армянских военнослужащих, арестованных Азербайджаном 16 ноября 2021 года, а также призвало к скорейшему освобождению всех пленных, удерживаемых в Азербайджане. Об этом говорится в сообщении на странице бюро в Twitter.
"Мы приветствуем возвращение  арестованных Азербайджаном 16 ноября 5 армянских военнослужащих", - говорится в первой записи.
За ней последовала вторая. “Мы призываем к полному и скорейшему освобождению всех остальных арестованных, обмену останками и учету пропавших без вести. Мы подчеркиваем важность гуманного обращения с задержанными в соответствии с международными обязательствам”, - отметили в бюро Госдепа США по вопросам Европы и Азии.
Накануне при посредничестве правительства Венгрии из азербайджанского плена были возвращены пятеро армянских военных.