Փաշինյանի սպանության նախապատրաստման դրվագով գործի վարույթն ԱԱԾ-ն կարճել է 12/28/2021   16:51  |  Մեկնաբանություն
Աշոտ Մինասյանի՝ Աշոտ Երկաթի գործով նախաքննությունն ավարտվել է։ Այս մասին ֆեյսնուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
«ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով դադարեցվել է Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ Վարչապետի սպանության և իշխանության յուրացման նախապատրաստման դրվագներով, ինչպես նաև մի խումբ անձանց կողմից զենք և ռազմամթերք պահելու ծանր հանցագործությունների մասով իրականացվող քրեական հետապնդումը։
Այսինքն, վարույթն իրականացնող մարմինը վերջապես հանգել է հետևության, որ նկարագրված գործողությունները հանցագործություններ չեն հանդիսանում և այդ մասով Աշոտ Մինասյանն ունի արդարացվածի կարգավիճակ։
Այժմ Աշոտ Մինասյանը մեղադրվում է միմիայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով /միջին ծանրության հանցանք, առավելագույնը մինչև 3 տարի ազատազրկում/։
Հիշեցնեմ, որ խոսքը գնում է 2020թ-ի նոյեմբերի 13-ին Սիսիան քաղաքում հայտնաբերված զենք ռազմամթերքին, որի հետ Աշոտ Մինասյանի կապն այնքան է, որքան Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացունը։
Նախաքննության ավարտից հետո ծանոթանալով քրեական գործի նյութերին, դրանում չհայտնաբերելով Աշոտ Մինասյանի առնչությունը հանցանքին հասվաստող գեթ մեկ ապացույց, այսօր միջնորդություն ենք ներկայացրել վարույթն իրականացնող մարմնին՝ Ա. Մինասյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու պահանջով»,- գրել է Պողոսյանը։
13:43 21/12/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԱշոտ Մինասյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը մերժվել է
18:27 17/12/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե Աշոտ Երկաթը չհայտնվի ազատության մեջ, ապա ակնհայտ են վերջինիս մեկուսացնելու քաղաքական դրդապատճառները. Պողոսյան
17:45 17/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Մինասյանին անձնական երաշխավոր լինելու պատրաստակամություն են հայտնել մի խումբ գեներալներ
23:26 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊահանջում ենք ՀՀ իշխանություններից դադարեցնել քրեական հետապնդումները Հայրենիքի նվիրյալների հանդեպ․ ազատամարտիկների հայտարարությունը
15:55 16/12/2021  |  ՄեկնաբանությունԱշոտ Երկաթին կալանավորելու մասին որոշումը 16 օր է չի տրամադրվում պաշտպանության կողմին. Պողոսյան
20:32 15/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳեներալների երաշխավորությունը Աշոտ Մինասյանին
17:15 14/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Մինասյանի համար կերաշխավորեն Բագրատ Սրբազանը, Գրիգորի Խաչատուրովը և Հրանտ Թոխատյանը
13:22 14/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆպատակը Սյունիքը թշնամուն նվիրաբերելու ճանապարհին բոլոր հնարավոր խոչընդոտները վերացնելն է. Թաթուլ Պետրոսյանը՝ Աշոտ Երկաթի կալանավորման մասին

СНБ Армении прекратила производство по эпизоду о подготовке убийства Пашиняна 12/28/2021 18:08 | Комментарий
Предварительное следствие по делу в отношении командира добровольческого отряда "Сисакан" Ашота Минасяна(Ашот Еркат) завершено. Об этом написал адвокат Мигран Погосян в Facebook.
“По расследуемому в следственном департаменте СНБ РА уголовному делу прекращено осуществляемое в отношении Ашота Минасяна уголовное преследование по эпизодам подготовки убийства премьер-министра и узурпации власти, а также в части тяжких преступлений, касающейся хранения оружия и боеприпасов группой лиц”, - написал адвокат.
"То есть орган, осуществляющий производство, наконец-то, пришел к выводу, что описанные в обвинении действия не являются преступлением, и по этой части Минасян имеет статус оправданного", - отметил он.
В настоящее время Ашоту Минасяну вменяется только часть 1 статьи 235 УК РА/преступление средней тяжести, предусматривающее лишение свободы сроком до 3 лет/.
Адвокат напомнил, что речь идет об оружии, обнаруженном в городе Сисиане 13 ноября 2020 года, к которому Ашот Минасян, как указал, причастен настолько, насколько причастен любой гражданин РА.
Ознакомившись после завершения следствия с материалами уголовного дела, не обнаружив в них ни одного доказательства, подтверждающего причастность Ашота Минасяна к преступлению, сегодня я подал ходатайство осуществляющему производство органу с требованием прекратить уголовное преследование в отношении А. Минасяна”, - написал Погосян.