Թուրքիայի բոլոր նախապայմանները կատարել են, մի բան էլ ավել՝ քննարկում են միջանցքի հարցը. ավելի մեծ երեսպաշտություն դժվար է հորինել.Քոչարյանը՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին 12/27/2021   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիան միշտ երեք նախապայման է դրել Հայաստանի առջև՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն՝ ներառյալ Ղարաբաղը, 7 շրջանների անվերապահ վերադարձ և Ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված էնտուզիազմի չդրսևորում, կամ՝ այլ կերպ ասած, այդ հարցը՝ փոխանցել պատմաբաններին: Հիմա ավելացել է «Զանգեզուրի միջանցքի» նախապայմանը: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Ռ.Քոչարյանը և պարզաբեց՝ ի՞նչ է կատարվել այդ երեք նախապայմանների հետ մինչ օրս.
«Ադրբեջանին ոչ թե 7 շրջանն է վերադարձվել, այլ բոնուսով՝ Շուշին ու Հադրութը: Ըստ էության, այդ նախապայմանն արդեն գոյություն չունի, քանի որ բոնուսով իրականացված է»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերվում է Ցեղասպանության հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ Հայաստանն այսօր այնքան թույլ է, որ չի կարող հաջողության հասնել Ցեղասպանության ճանաչման գործում.
«Միգուցե, հեռավոր ապագայում դա հնարավոր լինի, բայց այսօր Հայաստանի իշխանություններն այդ հարցն ամբողջությամբ թողել են Հայ Դատի գրասենյակների վրա։ Երկրորդ, կարող են նման հարցերի դիմել պետություններ, որոնք Թուրքիային պատժելու որոշակի շահագրգռություն այս կամ այն պահին կարող են ունենալ, այլ ռեսուրս չկա»,-ասաց Քոչարյանը՝ արձանագրելով, որ Թուրքիայի երեք նախապայմաններից երկուսն իրենց համար բարեհաջող լուծված են:
Ռոբերտ Քոչարյանը հիշեցրեց նաև Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱԺ-ում արված հայտարարությունը, թե 2016-ից այլևս չկա նույնիսկ տեսական տարբերակ Ղարաբաղի համար Ադրբեջանի կազմից դուրս և արձանագրեց՝ սա նշանակում է, որ ՀՀ առաջին դեմքն ասում է՝ ինքը չի տեսնում Արցախի որևէ կարգավիճակ՝ Ադրբեջանից դուրս.
«Հիմա երեք նախապայմաններն էլ կատարվել են, և երբ ասում են՝ մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ բանակցել առանց նախապայմանների, ավելի մեծ երեսպաշտություն դժվար է հորինել: Դուք բոլոր նախապայմանները կատարել եք, մի բան էլ ավել՝ քննարկում եք միջանցքի հարցը, սա է փաստը»,-ասաց Քոչարյանը:
11:59 26/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական անօդաչու սարքը հարվածներ է հասցրել Սիրիայի քրդական Քոբանի թաղամասին
23:58 23/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան եւ Քաթարը համաձայնության են եկել Քաբուլի օդանավակայանի կառավարման շուրջ
11:55 23/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի գործարաններից մեկում պայթյունի հետևանքով 6 բանվոր է վիրավորվել
22:37 22/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում սիրիացուն իր անձնագիրը վաճառելու մեղադրանքով ամերիկացի դիվանագետ է ձերբակալվել
23:44 20/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ռասիստները դաժանաբար ծեծել են քուրդ երիտասարդի
20:42 20/12/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական արժույթի փոխարժեքը կրկին արժեզրկման ռեկորդ է գրանցել․ ընդդիմությունը պահանջում է արտահերթ ընտրություններ
12:14 20/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի ներքին գործերի նախարարը Սիրիայում հանդիպել է «Սուլթան Մուրադ» ջոկատի հրամանատարի հետ. հենց նա էր վարձկաններ ուղարկել Արցախ

Роберт Кочарян: Власти Армении уже выполнили все три предусловия Турции 12/27/2021   13:48  |  Лента новостей
Власти Армении уже фактически выполнили все выдвигаемые Турцией предусловия, заявил второй президент РА, глава блока "Армения" Роберт Кочарян в ходе итоговой пресс-конференции в понедельник.
Роберт Кочарян заявил, что "Турция всегда ставила перед Арменией 3 предусловия: территориальная целостность Азербайджана, включая Карабах; безоговорочное возвращение Азербайджану семи районов и непроявление энтузиазма в связи с признанием Геноцида армян, иными словами, передача этого вопроса историкам".
"Азербайджану возвращены не только 7 районов, а еще и с бонусом в виде Гадрута и Шуши. Этого предусловия теперь нет", - сказал он.
Что касается вопроса Геноцида:, то Роберт Кочарян считает, что Армения сегодня так слаба, что не может достичь успеха в деле признания Геноцида.
"Возможно, в будущем это возможно, но сегодня власти Армении перекинули этот вопрос на офисы "Ай Дата". Второе, к подобным вопросам могут обратиться государства, у которых в тот или иной момент может возникнуть заинтересованность в наказании Турции. Иных ресурсов нет», - сказал Кочарян.
Роберт Кочарян также напомнил, что Пашинян недавно в парламенте заявил, что с 2016 не было даже теоретической возможности существования Карабаха вне Азербайджана. "Это означает, что первое лицо Армении заявляет, что он не видит какого-либо варианта статуса Арцаха вне Азербайджана. Сейчас все три предусловия выполнены. И когда власти говорят, что готовы вести переговоры с Турцией без предварительных условий, то сложно выдумать большего лицемерия. Все предусловия вы уже выполнили и даже больше, обсуждаете вопрос коридора. Это факт", - заявил он.