Չի նախատեսվում արտոնյալ և անվճար պայմաններով ապահովել չպատվաստված աշխատողների ՊՇՌ թեստավորումը. ՀՀ կառավարություն 12/24/2021   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊՇՌ թեստավորման պահանջը շարունակում է ուժի մեջ մնալ, չպատվաստված աշխատողները պարտավոր են իրականացնել թեստավորում։ Այս մասին նշված է ՀՀ կառավարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ ՀՀ առողջապահության նախարարի 2021 թվականի օգոստոսի 20-ի N 65-Ն հրամանը ճանաչվել է սահմանադրական։ Նախարարի հրամանով սահմանված ՊՇՌ թեստավորման պահանջն օրինական է, քանի որ այն բխում է հանրային առողջապահական շահից։
Սահմանադրական դատարանի կողմից առղջապահության նախարարի հրամանի բոլոր հավելվածների՝ «ՊՇՌ թեստավորումն իրականացնում է աշխատողն իր հաշվին» նախադասության մեջ հակասահմանադրական է ճանաչվել միայն «իր հաշվին» բառակապակցությունը, ինչն ամենևին չի վերացնում աշխատողների՝ ՊՇՌ թեստ ներկայացնելու պահանջը։
Չի նախատեսվում արտոնյալ և անվճար պայմաններով ապահովել չպատվաստված աշխատողների ՊՇՌ թեստավորումը, հետևաբար նախարարի հրամանից ելնելով՝ չպատվաստված աշխատողներն ամեն դեպքում պարտավոր են իրականացնել թեստավորում և իրավական կարգավորումներով նախատեսված ընթացակարգերով ներկայացնել թեստավորման արդյունքները գործատուին»,-նշված է հայտարարության մեջ։
13:20 24/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի կազմում միջազգային կազմակերպությունների 2 ներկայացուցիչ կընդգրկվի
00:23 24/12/2021  |  ՄեկնաբանությունԴե ասեք, թե ով պիտի վճարի աշխատողի հետազոտության համար․ սահմանադրագետ
18:08 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց
12:46 20/12/2021  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները գերազանցել են 1 միլիոնը
10:53 18/12/2021  |  ԿորոնավիրուսՀարավային Կորեայում նորածնին գրիպի դեմ պատվաստելու փոխարեն սխալմամբ պատվաստել են կորոնավիրուսի դեմ
16:01 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ պատվաստման կամ թեստավորման պարտադրանքի սահմանադրականությունը որոշելու համար
12:11 16/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊՇՌ թեստի ինքրարժեքը 2000 դրամ է, բայց քաղաքացիները վճարում են 10-40 հազար. մարդկանց գրպանից պոկում են, միլիոնատեր դառնում. Վարդևանյան

Обеспечения прохождения непривитыми сотрудниками льготного и бесплатного ПЦР-тестирования не предусматривается - правительство Армении 12/24/2021   15:36  |  Лента новостей
Требование ПЦР-тестирования продолжает оставаться в силе, непривитые от коронавируса работники обязаны проходить тестирование. Об этом указывается в заявлении правительства РА.
В нем отмечается, что решением КС Армении приказ министра здравоохранения от 20-го августа 2021 года признан конституционным, а установленное приказом министра требование ПЦР-тестирования законно, поскольку оно исходит из общественного интереса охраны здоровья.
“КС признал антиконституционной лишь словосочетание “за свой счет” в предложении “ПЦР-тестирование  работник  проходит за свой счет” во всех приложениях к приказу министра, что никоим образом не устраняет требование к работнику о предъявлении ПЦР-теста. Обеспечение прохождения непривитыми сотрудниками льготного и бесплатного ПЦР-тестирования не предусматривается, следовательно, исходя из приказа министра, непривитые работники в любом случае обязаны проходить тестирование и предъявлять результаты работодателю в соответствии с процедурами, предусмотренными правовыми регулированиям", - говорится в заявлении, опубликованном на странице правительства Армении в Facebook.
11:43 23/12/2021  |  КоронавирусМинздрав Армении опубликовал последние данные по коронавирусу в стране
10:00 23/12/2021  |  КоронавирусВ Грузии выявили 24 случая заражения "омикроном" среди привитых, новый штамм распространяется молниеносно
12:44 22/12/2021  |  КоронавирусМедики рассказали об инкубационном периоде омикрон-штамма коронавируса