Աղվան Հովսեփյանի գործով բազմակողմանի եւ լրիվ քննություն չի կատարվել. դատախազը գործը հետ է ուղարկել քննիչին՝ ցուցումներով 12/23/2021   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գործով կատարվել է թերի քննություն։ Սա արձանագրել է նաեւ հսկողություն իրականացնող դատախազը՝ գործը հետ ուղարկելով քննիչին։
«Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարել էր նախաքննության ավարտի մասին՝ գործի նյութերը տրամադրելով կողմերին՝ ծանոթանալու համար։ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ  հսկող դատախազը նույնպես քննիչից պահանջել էր գործի նյութերը՝ ուսումնասիրելու համար ու  գրավոր ցուցումներով գործը հետ է ուղարկել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն Աղվան Հովսեփյանի գործով նախաքննության ավարտ էր հայտարարել՝  առանց նախաքննության ընթացքում դատախազի ցուցումը կատարելու։
Մասնավորապես, պաշտպանության կողմը նախաքննության ընթացքում միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պահանջելով, որ Աղվան Հովսեփյանի վերաբերյալ քրեական գործով հարցաքննվեն Վարշամ Ղարիբյանի՝ «Շանթի Յուրայի» գործը նախկինում քննած քննիչները և դատախազները՝ պարզելու իսկապես այդ գործերով Հովսեփյանը ցուցումներ է տվել՝ հօգուտ Ղարիբյանի որոշումներ կայացնելու։ Սա թույլ կտար ստուգել նրա ցուցմունքների հավաստիությունը, ինչը թվում է, որ պետք է բխեր հենց նախաքննական մարմնի շահերից, եթե այդքան վստահ էին, որ Յուրա Ղարիբյանը ճշմարտացի ցուցմունքներ է տվել ու մեղադրանքը կդառնար հիմնավոր, սակայն քննիչը մերժել է միջնորդությունը։ Որոշման դեմ պաշտպանի կողմից բողոք է ներկայացվել դատախազին, որն էլ բավարարել էր բողոքը և ցուցում տրել քննիչին՝ միջնորդությամբ բարձրացված բոլոր հարցերի շուրջ քննություն կատարելու համար։ Մինչդեռ, վարույթն իրականացնող մարմինը շտապել է նախաքննության ավարտ հայտարարել՝ առանց «Շանթի Յուրայի» գործը քննող քննիչներին և հսկող դատախազներին հարցաքննելու՝ չկատարելով դատախազի ցուցումը։
Փաստորեն, դատախազն էլ իր հերթին է արձանագրել, որ նախաքննական մարմինը պատշաճ քննություն չի կատարել և ցուցումներով հետ ուղարկել գործը։
18:59 20/12/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱղվան Հովսեփյանի առանձնատնից գողություն կատարած անձը ձերբակալվել է
12:23 17/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակակոռուպցիոն կոմիտեն Աղվան Հովսեփյանի գործով արհամարհել է դատախազության ցուցումը ու հայտարարել նախաքննության ավարտ
19:22 07/12/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱղվան Հովսեփյանի կողմից ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում ոստիկանությունում
16:36 30/11/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԱղվան Հովսեփյանը կշարունակի մնալ կալանավորված. Վերաքննիչը մերժեց բողոքը

Прокурор с указаниями направил дело экс-главы СК Армении Агвана Овсепяна обратно следователю 12/23/2021   15:06  |  Лента новостей
Расследование по делу бывшего генерального прокурора Армении, экс-председателя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна проведено не в полной мере. Это также зафиксировал прокурор, осуществляющий надзор, направив дело обратно следователю.
Как сообщало "ФактИнфо", Антикоррупционный комитет объявил о завершении предварительного следствия, предоставив сторонам материалы дела для ознакомления. Как сообщили “ФактИнфо” в Генпрокуратуре РА, прокурор, осуществляющий надзор,  также потребовал от следователя материалы дела для ознакомления и с письменными указаниями направил обратно в антикоррупционный комитет для производства дополнительного расследования.
Как уже ранее сообщало агентство, антикоррупционный комитет объявил о завершении предварительного следствия, не выполнив указания прокурора в ходе предварительного следствия.
В частности, на этапе предварительного следствия защита подала ходатайство, требуя по делу Агвана Овсепяна допросить следователей и прокуроров, ранее расследовавших дело Варшама Гарибяна(“Шанти Юра”), дабы выяснить, действительно ли по этому делу  Овсепян давал указания по вынесению решений в пользу Гарибяна. Это позволило бы проверить достоверность его показаний, что, казалось бы, должно было исходить из интересов следствия, если оно настолько уверено в подлинности показаний Юры Гарибяна, и тогда обвинение было бы обоснованным. Однако следователь отклонил ходатайство. Защита подала прокурору жалобу, которая была удовлетворена. Также следователю было дано указания для проведения расследования вокруг всех затронутых в ходатайстве вопросов. Между тем  орган, осуществляющий производство, поспешил объявить о завершении следствия, не допросив расследовавших дело “Шанти Юра” следователей и прокуроров, осуществлявших надзор, и тем самым не выполнил  указания прокурора.
Фактически, прокурор, в свою очередь, также зафиксировал, что орган предварительного следствия не провел надлежащего расследования и с указаниями направил дело обратно.