«Հայկը հեղափոխությունից շեղվել է» ասում են մարդիկ, որոնք երկրի համար էս նեղ պահին 200 հազար դոլարանոց մեքենա են գնում․ Հայկ Մարության 12/22/2021   13:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Այս մարդիկ ասում են՝ Հայկը հեղափոխությունից շեղվել է. Սա ասում են մարդիկ, որոնք երկրի համար էս նեղ պահին 200 հազար դոլարանոց մեքենա են գնում»,- այս մասին ավագանու նիստի ժամանակ հայտարարեց քաղաքապետը։
Հայկ Մարությանը նշեց, որ ամբողջ քաղաքական թիմով մեկ ամիս շարունակ լծվում են արդարացնելու ԱԺ նախագահի համար նոր մեքենա գնելու որոշումը, որ ցույց տան՝ թե ինչքան անհրաժեշտ գնում էր դա պետության համար։
«Մի երկիր, որը 30 տոկոս աղքատություն ունի, միջազգային իր գործընկերներից փող է խնդրում իր մանկապարտեզները վերանորոգելու, իր ճանապարհները կառուցելու, իր բյուջետային ծախսերը փակելու համար՝ արդարացնում է 200 հազար դոլարանոց մեքենայի գնումը, իբր դա պետության պրիստիժի համար է։ Դա պրիստիժ չի, հակառակը՝ սա վատ տպավորություն է թողնում։ Դրանով դուք անգամ խղճահարություն չեք առաջացնում, այլ միայն տարակուսանք և քմծիծաղ»։
Մարությանը հիշեցրեց, որ 2019 թվականին վաճառքի է հանել Mercedes s class մեքենան, գումարը մուտք է արել քաղաքային բյուջե։ Ամբողջ ընթացքում էկոնոմ դասի Nissan է վարել, ընդ որում՝ առանց վարորդի։ Թիկնապահների մասին էլ խոսք անգամ չկա։ Մարությանը հիշեցրեց՝ երբեք պարգևավճար չի ստացել ու թույլ չի տվել բարձրացնել իր աշխատավարձը։ Կարծում է՝ սա հերոսություն չէ։ Սա պետք է լիներ հեղափոխական մանդատ ստացած ցանկացած պաշտոնյայի համոզնունքը։ Սա է նորմալը։
«Այստեղ պետական աշխատանքը ինքնազոհություն և զրկանք պետք է լինի դեռ երկար տարիներ, բայց ինչպես տեսնում ենք՝ ՔՊ իմ գործընկերները, ցավոք, չեն կիսում այս սկզբունքը։ Դե հիմա ասեք՝ ո՞վ է շեղվել հեղափոխական արժեքներից»։
Մարությանը նշեց, որ սա է պատճառը, որ իր ու ՔՊ-ի կապն այդքան կարճ է տևել։
13:47 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն համարեց՝ քաղաքապետարանում հեղաշրջում անելու հարմար պահն է․ Մարությանը կուսակցությունից դուրս է եկել 2020-ի դեկտեմբերին, դիմումը հանձնել Պապիկյանին
13:32 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլը» ուզում էր 1մլն-անոց քաղաքը թողնել առանց ավտոբուսների միայն մեկ բանի համար, որ ասեր՝ Մարությանը չի կատարում իր նախընտրական խոստումները, հեքիաթներ մի՛ պատմեք.Մարության
13:27 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտոնյաներից զանգեր էի ստանում՝ ազատել աշխատակիցներին ստատուսների համար, իրենց մերձավորներին արտոնություններ տրամադրել. Ինչու խզվեց Մարությանի և ՔՊ-ի միջև կապը
13:18 22/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿարծում էի, թե հեղափոխականի գերնպատակը պետք է լինի բարելավել ուրիշների կյանքը, բայց նրանք եկան ու անմիջապես սկսեցին բարելավել իրենց կյանքը. Մարությանը՝ ՔՊ-ականների մասին

Айк Марутян назвал моветоном покупку дорогстоящего автомобиля для спикера парламента Армении 12/22/2021   14:43  |  Лента новостей
Люди, которые говорят, что Айк отклонился от революции, в тяжелый для страны момент приобретают автомобиль стоимостью 200 тысяч долларов, заявил мэр Еревана Айк Марутян, выступая на внеочередном заседании Совета старейшин.
Айк Марутян указал, что вся политическая команда целый месяц занята оправданием решения о покупке автомобиля для спикера парламента, дабы показать необходимость данного приобретения для государства.
“Страна, где показатель бедности составляет 30%, которая просит у международных партнеров денег на ремонт детских садов, строительство дорог, покрытие бюджетных расходов, оправдывает покупку машины стоимостью 200 тыс. долларов. Якобы это делается ради престижа государства. Дело не в престиже, напротив, это моветон, это оставляет очень дурное впечатление. Тем самым вы даже жалости не вызываете, а лишь недоумение и иронию”, - отметил столичный градоначальник.
Марутян напомнил, что в 2019 году он выставил на продажу автомобиль марки Mercedes-Benz S-Class, вырученную от продажи сумму внес в городской бюджет.  Он также заявил, что за время пребывания на посту лично вел автомобиль марки Nissan экономкласса. Марутян также напомнил, что никогда не получал премий и не позволял повышать размер его зарплаты. Он заявил, что не считает это геройством. “Это должно было убеждением каждого чиновника, получившего революционный мандат. Это нормально”, - отметил мэр Еревана.
“Государственная служба должна быть самопожертвованием и лишением, но, как мы видим, мои коллеги по ГД, к сожалению, не разделяют этот принцип. Теперь скажите, кто отклонился от революционных ценностей?!”- добавил он.