Երևանում Mercedes-ը տապալել է 10 մետր քարե պարիսպն ու հայտնվել մայթին
Պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը 12/07/2021 10:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանում մեկնարկել են ազգային ժողովի հերթական նիստերը: Նիստի մեկնարկին պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգեցին Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը:
Հիշեցնենք, որ 33 տարի առաջ, 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին` տեղական ժամանակով ժամը 11:41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի հյուսիսում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ՝ էպիկենտրոնում 10 բալ ուժգնությամբ: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը Սպիտակ քաղաքի Շիրակամուտ (Նալբանդ) գյուղն էր, ստորերկրյա ցնցումների ուժգնությունը կազմել է 10 բալ (12 բալանոց սանդղակում): Տուժել է 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան է մնացել 514 հազար մարդ:

Депутаты НС Армении минутой молчания почтили память жертв Спитакского землетрясения 12/07/2021   10:30  |  Лента новостей
В парламенте Армении стартовала очередная "четырехдневка". Перед началом заседания НС депутаты минутой молчания  почтили память жертв Спитакского землетрясения.
Со дня страшного и разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года в Армении прошло 33 года.
Землетрясение произошло в 11 часов 41 минуту по местному времени. В эпицентре землетрясения - в городе Спитаке - его сила достигла 10 баллов (по 12-балльной шкале). По официальным данным, погибли 25 тысяч человек, 140 тысяч стали инвалидами, 514 тысяч лишились крова.